1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Fizikani i njohur Stephen Hawking vdes në moshën 76-vjeçare

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga LorentK, 14 Mars 2018.

 1. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  273
  Pëlqimet:
  79
  Pikë nga trofetë:
  38
  Fizikani i njohur botëror, Stephen Hawking, ka vdekur sot në moshën 76-vjeçare.
  Mediat raportojnë se Hawking ka vdekur në shtëpinë e tij në Kembrixh, në orët e para të së mërkurës.
  Në moshën 22-vjeçare, Hawking i ishin dhënë vetëm disa vite jetë, pasi ishte diagnostikuar me një formë të rrallë të sëmundjes së qelizave nervore. Sëmundja e kishte lënë atë të paralizuar dhe në pamundësi për të folur, përveç me një sintetizues të zërit.
  Shkencëtari britanik ka qenë i njohur për punën e tij me vrimat e zeza dhe relativitetin. Ai ka shkruar disa libra shkencorë, përfshirë “Një histori e shkurtër e kohës”.


  Source:https://telegrafi.com/stephen-hawking-vdes-ne-moshen-76-vjecare/
   
 2. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,145
  Pëlqimet:
  832
  Pikë nga trofetë:
  193
  Shyqyr qe paska ndrru jet paska pshtu se e ka mush boten me propaganda, sen ska pas prej tij.
   
 3. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  273
  Pëlqimet:
  79
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ki t'drejt n'do raste ka jep mendime shum palidhje si p.sh. mbi ekzistencen e Zotit e mendime tjera,amo ka pas edhe t'mira ku ka shpejgu per universin,vrimat e zeza etj.
   
  DardanDaci pëlqen postimin.
 4. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,997
  Pëlqimet:
  1,394
  Pikë nga trofetë:
  243
  për cfarë prapagandë bëhet llaf?


  ps. RIP
   
 5. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Cilat mendime palidhje p.sh.?
   
  LorentK pëlqen postimin.
 6. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ska propagande por problemi eshte ketu:

  Kur ti thu qe mos beni propagande fetare ne forum, te devotshmit thojne jo nuk eshte propagande ty nese nuk te pelqen mos nderhy.

  Tjetri u ka mare me punen e vet dhe ka bere kerkime dhe teori qe qe jane nje nga kontributet me te medhaja te fizikes quhet propagande.

  Follow Idiokracia ne Instagram per me shume persa i perket kesaj çeshtje dhe kesaj llogjike.
   
  enneaa dhe LorentK pëlqejnë postimin.
 7. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,476
  Pëlqimet:
  1,107
  Pikë nga trofetë:
  358
  A i urohet dikujt vdekja?
  Shyqyr thot. Hajde mendje hajde.
   
  sodovina-city dhe LorentK pëlqejnë postimin.
 8. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  662
  Pëlqimet:
  198
  Pikë nga trofetë:
  88
  Propagand : Pse gjdo person i mequm duhet dikush prej hiqit me dal e me urry qe nfakt jom shum i sigurt qe as iden se ka se qa ka zbulu profesori shum i nderum prej gjith botes ky person qe ti po thu ka ba propagand. tvetmen gje qe ska arrit me kuptu osht qe gjdo gje ka krijuar (allahu) mirpo kjo zdo te thot qe duhet hedhur posht puna dhe kontributi qe i ka dhan botes
   
  LorentK pëlqen postimin.
 9. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  273
  Pëlqimet:
  79
  Pikë nga trofetë:
  38
  Hawking ka besu vec n'shkenc(argumente,fakte) e thojke se religjionet jane te bazuara n'mrekulli edhe shkenca nuk pajtohet me mrekullit qeshtu diqka.Edhe se nuk ka jete pas vdekjes etj.(tash kto mu nuk m'duken t'verteta edhe pse shum tjer e mbeshtesin). Prap per mu ky njeri osht gjeni edhe fal kti bota ka arrit me i kuptu shum sene.
   
 10. emiljano22

  emiljano22 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  306
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  38
  mos i ngaterroni gjerat me njera tjetren fizika me fen jane 2 gjera te ndryshme
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 11. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,145
  Pëlqimet:
  832
  Pikë nga trofetë:
  193
  Ti po i merrshe gjanat gjithmone personalisht e kam uru ne kuptimin se ka qene i palevizshem ose sakat(dhe ka qene shpifs se shum e kan ndjek) asni gjo ska zbulu te gjitha jan thashetheme me ate vetem teste the prova kan bo amerikant asgje ma shum ose merre si te duash ti dhe per ate aryse thash e ka pshtu veten ... kur sje i zoti me e bo urinen vet ateher qka mund te zbulosh per boten ? Po lereni kto llafe t kota e kto muhabete fundrrina qe vetem njerz te palogjikshem i besojn muhabeteve te ktyre sakatave ky paska met me zbulu vrima t zeza se e knaqen ne tok.
   
 12. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,145
  Pëlqimet:
  832
  Pikë nga trofetë:
  193
  Qka ka arrit bota me kuptu prej kti bre djal a e din qka je ka fol ? Ky ka qene nje test machine per amerikant kan lujt kan manipulu me to qka kan desht dhe neper media kan bo propaganda kinse ky ka zbulu shum gjana qe n fakt sen hiq ska bo o te mjeret ju gjyna pse po folni per to ne vend se me fol per naj gjeni Shqiptar ju na qitni lajme qe ka paska vdek shum mrapa jeni.
   
 13. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,997
  Pëlqimet:
  1,394
  Pikë nga trofetë:
  243
  o_O

  NO COMNENT
   
  KALI-ALB dhe omega_web pëlqejnë postimin.
 14. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  @LorentK , pasi qe ti e ke krahasu Fene dhe Shkencen. Feja edhe Shkenca jane e njejta gje, por flasin ndryshe. Feja te kuptohemi po flas cka shkruan ne Kuran, dhe jo tulifar gjëje qe e thojn njerzit.

  [​IMG]

  Sikurse foto me larte, qe te dy e thojn ndryshe, por fakt eshte e njejta.

  @DardanDaci , lol, sinqerisht po me keshet me postimet tua. Ky person eshte njeri nder fizikantet me te mire deri me tani. Gjithashtu Zbulimi per boten nuk behet me URINE, por me TRU :).
   
  Leutrimi1, BlackEagle, mikrotik dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 15. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  W T F
   
  BlackEagle pëlqen postimin.
 16. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  360
  Pëlqimet:
  116
  Pikë nga trofetë:
  53
  Armiku më i madh i dijes nuk është injoranca por iluzioni i dijes .

  S.Hawking

  U prehte ne paqe!
   
  LorentK dhe urankajtazi pëlqejnë postimin.
 17. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  [​IMG]
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 18. LorentK

  LorentK Anëtar Aktiv

  Postimet:
  273
  Pëlqimet:
  79
  Pikë nga trofetë:
  38
  M'ke keqkuptu nuk deshta me krahasu fene me shkencen po Hawking ne ni intervist pat thon:
  Pajtohem me ty ploteshisht por ka njerz qe nuk pranojn ndikimin e Zotit n'krijimin e jetes.
  p.s. Temen e hapa pa naj qellim t'keq amo fatkeqsisht mori kahje tjeter:(
   
 19. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  "Religion believes in miracles, but these aren't compatible with science."

  Me kete per mendimin ti ka dashur te thote qe feja nuk ka nevoj per detaje nuk eshte e nevojshme ta analizojme si ka nevoje shkenca dhe ketu rrin ndyshimi tek te dyja.
   
 20. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,145
  Pëlqimet:
  832
  Pikë nga trofetë:
  193
  Un jam kunder te gjithe ktyne njerzve personalisht i kam mendimet e mija dhe menyrat se si un i vlersoj njerzit , ti mundesh me qesh eshte e drejta jote .
   

Shpërndaje faqen

Loading...