1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Fillimi ne Dropshipping?

Tema tek 'Shpenzime dhe Përfitime' e hapur nga RegShqip, 11 Dhjetor 2019.

 1. RegShqip

  RegShqip Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  23
  Pershendetje te gjitheve,

  Dua te filloj me dropshipping, por kam paqartesi ne disa gjera.

  Kam disa pyetje, nese dikush ka pervoje shpresoj te me ndihmoj me spjegim sa me te hollesishem duke pasur parasysh qe jam fillestar, e ndoshta disa gjera jane shume te thjeshta per dike por per fillesare duket se jane te veshtira.

  1) Une kam hap paypal me Raiffeisen Bank Kosova, e kam verifiku me nr te transaksionit dhe gjithcka duket qe eshte ne rregull, a ka mundesi te me behet limit? A mund te filloj dropshippingun me kete paypal apo nuk eshte e sigurt? Nese nuk bene ne kete, ne jepni ndonje sugjerim ju lutem per menyre te hapjes se paypal per Kosove.

  2) Sa i perket procesit te dropshipping e kam te kjarte kshtu ne thelb se ku eshte fitimi, por nje gje se kuptoj. Psh. Nese nga dyqani im ne shopify, klienti e blen nje produkt, a ka ndonje app qe i transferon te dhenat e adreses etj direkt tek shitesi ne aliexpress e te procesohet porosia, apo me duhet une manualisht te beje porosine me te dhenat e atij klientit ne aliexpress?

  3) Sipas pervojes se juaj, cilat nga kategorite e produkteve ka shitje me shume dhe konkretisht psh ndonje produkt.


  Pyetje te tjera besoj gjate diskutimit mund te beje, duke perfituar keshtu edhe anetare te tjere qe jane fillestare si une.

  Ju falenderoj paraprakisht,
   
 2. Liridoni

  Liridoni Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,576
  Pëlqimet:
  156
  Pikë nga trofetë:
  93
  Per punen e paypal un kom pas problem skom mujt mi terhjek paret, kom mujt me bo blerje me paypal, me pranu pare po kur u ardh puna mi bo withdraw paret ne kartelen e Raiffeisen bank ateher smka leju, i kom shkru supportit te paypal tani ma ka bo limited per 6 muaj dmth paret kane mbete ne paypal edhe skom qasje ne to.
   
  RegShqip pëlqen postimin.
 3. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  437
  Pëlqimet:
  110
  Pikë nga trofetë:
  53
  1 PayPal te ben limited per shuma +2.5k$
  2 mund te perdoresh oberlo
  3 aty eshte e gjithe puna duhet ta gjesh vete "winning product"
   
  RegShqip pëlqen postimin.
 4. RegShqip

  RegShqip Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  23
  @Liridoni flm,
  Cila ka qene shuma qe tu ka bo limited?
  A ke mujt me i marr ato para a te kan humb krejt?

  @p3n7357 flm,
  Deri ne shumat 2,5k $ dmth eshte e sigurt qe mund te punoj a po? Psh mos ta kaloj 2,5k asnjehere, cdo her nga 2,5 ti terhjeki


  Por, siq po thot anetari me larte Liridoni nuk mund t'i terheq, a ka ndonje alternative tjeter apo qysh me ia bo nese ke njohuri ti apo dikush tjeter?
   
 5. GameOver

  GameOver Anëtar i Njohur

  Postimet:
  562
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  Pershendetje une po flas prej pervojes tem me paypal ne momentin qe e kom kalu shumen 1k te une osht ba limited mos me mujt me i terhjek paret per 6 muj dite. Une si alternativ tjeter e sho 2checkout ose stripe mirpo te dyjat kerkojn biznes te regjistrum. Sa i perket stripe une e perdori mirpo jo me shtet te kosoves se nuk e njeh, e perdori me shtetin gjerman pasi qe atje kom familjar e kom hap me emer te tyre. Per menimin tem stripe osht alternativa ma e mire, munesh me i terhjek edhe 1 euro ti dergojn ne bank.
   
  RegShqip pëlqen postimin.
 6. RegShqip

  RegShqip Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  23
  @GameOver 2checkout mesa pash e njeh edhe Kosoven nese nuk gaboj.

  Por a mund te hap paypal me emer te familjarit tim qe eshte jashte shteti, dmth a i rrezikohet ndonje gje atij kartela shkaku qe aty ai i ka te ardhurat? Si dhe nese me at paypal punoj dmth ktu nga Kosova sepse me IP besoj qe e vren Paypal a paraqet naj problem qe ta bojn limited edhe ate?


  Kerkoj falje per pyetjet e shumta por kam nevoje shume.
   
 7. H!TM3N.

  H!TM3N. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  888
  Pëlqimet:
  220
  Pikë nga trofetë:
  78
  1 pages 1k apo i gjith muaji 1k?
   
 8. H!TM3N.

  H!TM3N. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  888
  Pëlqimet:
  220
  Pikë nga trofetë:
  78
  Si mendon vlla? 2.5k nje pages e vetme apo i gjith muaji?
   
 9. Liridoni

  Liridoni Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,576
  Pëlqimet:
  156
  Pikë nga trofetë:
  93
  Per shumen e parave po te dergoj PM, e per pytjen e dyte ende nuk jon bo 6 muj, e brenda ksaj periudhe kom tentu mi kontaktu po prap njejt paret kane mbete aty.
   
  RegShqip pëlqen postimin.
 10. GameOver

  GameOver Anëtar i Njohur

  Postimet:
  562
  Pëlqimet:
  209
  Pikë nga trofetë:
  73
  Munet me ndodh qe kur te vrejn qe je me ip prej kosove e bajn limited.

  Krejt shuma totale 1k shembull sot 20$ neser 30$ n total 1k+ edhe une i kom pas krejt pagesat e rregullta as edhe 1 dispute as 1 ankes prap limited.
   
  RegShqip pëlqen postimin.
 11. aRdiiaN

  aRdiiaN Anëtar Fillestar

  Postimet:
  80
  Pëlqimet:
  69
  Pikë nga trofetë:
  18
  Djem un jam i interesun me ba ni dropshping website jetoj ne evrop qe asht naj kush i interesun qe mun me siguri blersa per kto tjerat i kry un !!!
   
 12. RegShqip

  RegShqip Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  23
  "A mund te hap paypal me emer te familjarit tim qe eshte jashte shteti, dmth a i rrezikohet ndonje gje atij kartela shkaku qe aty ai i ka te ardhurat? Si dhe nese me at paypal punoj dmth ktu nga Kosova sepse me IP besoj qe e vren Paypal a paraqet naj problem qe ta bojn limited edhe ate?"

  A ka dikush pergjigje me te sigurt per kete alternative?

  Flm

   
 13. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  Që ta kesh 100% të sigurt duhet të kontaktosh me atë, pasi ai e di më mirë se sa është limiti për të ardhuart online.
   
 14. RegShqip

  RegShqip Anëtar

  Postimet:
  41
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  23
  @Poshnjari flm por nuk te kuptova per cfare limiti e ke fjalen?

  Si dhe une po mendoj a ka rrezik dicka psh t'i behet ndonje transaksion pa deshire nga kartela e personit qe dua ta hap paypal, sepse ai punon dhe te gjitha te ardhurat i ka ne ate kartele po kam frike mos po i bej dem ndonje gje
   
 15. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  E kam përmendur edhe në një postim këtu më parë se cilat janë rreziqet. Tashmë nuk kam kohë të shkruaj hollësi.
   
 16. AgonAmiga

  AgonAmiga Anëtar Fillestar

  Postimet:
  98
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Kur tbohen 180 dite i nxjerr sigurt mos ta nin
   
  Liridoni pëlqen postimin.
 17. AgonAmiga

  AgonAmiga Anëtar Fillestar

  Postimet:
  98
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nese gjen zgjidhje ose naj ndihm prej dikujt sa i perket payment gateway tlutna tregom se edhe un veq te kjo pjese jam met .
   
  RegShqip pëlqen postimin.
 18. kristian marashi

  kristian marashi Anëtar

  Postimet:
  32
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  18
  Sa i perket ksaj pjese o vlla mjafton te hapesh nje lloari tjeter edhe i terhek leket sepse paypal i bllokon

  Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
   
 19. Liridoni

  Liridoni Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,576
  Pëlqimet:
  156
  Pikë nga trofetë:
  93
  Si me i terhjek leket kur skam qasje ne paypal edhe per 4-5 muaj?
   

Shpërndaje faqen

Loading...