1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Faqet shqiptare cfare kane si mangesi...qe na mungon dhe kemi nevojë te dime

Tema tek 'Njoftimet, Komentet dhe Sugjerimet në itShqip' e hapur nga selim canar, 19 Maj 2019.

 1. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Po jua bej ketë pyetje pasi investimet ne Shqiperi kane rene Te gjithe fokusohen tek Ads ...pra para duke punuar nga shpia.Po turizmi ku shkoi?! Natyra.?!!
  Dje u hap nje sajt pa politike e sot valon gallata virale me politikanet e rinj. Nje mendim kisha une.Nje faqe ku te fliten per kategori qe kane lidhje me njera tjetrën e jo kot..
  Cdo kompani e huaj ka gazetën e saj per te rejat. Ekonomi mjedis punesim

  Turizmi - Kompani dhe agjensi udhetimi guide natyre agrikultura dhe tradita ne pergjithesi.

  Cdo reklam te ndertohet duke punuar rregullisht. Me klientin njesoj si me shes blej pse jo ...dikush kerkon pleh organic e dikush fruta e dikush perime me shumicë e lidh kontratë ti behesh shkak .Behu i guximshëm se shume shpejt do te jete kjo virale e jo informacioni eshte pushtet por dije dhe mendimi.Une jam duke përfunduar nje start up dhe jemi ne finale per ide te ngjashme .
  Guxo dhe puno
   
  @science pëlqen postimin.
 2. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Vone si diskutim po informacioni duhet te je te i kualifikuar dhe i strukturar dhe jo si portalet shqiptare qe kapin informacionin nga nje faqe e huaj dhe e perkthejne dhe hedhin ne te njejten faqe qe flet per probleme ne shqiperi (kete e ke thene dhe ti me lart)

  dhe duhet te kete ndonje problem tjeter qe google nuk eshte komplet i bindur qe nuk ofron sherbimet e tij ne shqiperi.
   
 3. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Edhe pse vone si diskutim ....vone vjen dhe replika
  "ME MİRE VONE SESA KURRE"
  Diskutimi vjen si pasoje e nje deshtimi total ne Shqiperi te cdo qytetari.Nuk mer askush guxim te investoje se zhytet ne Mashtrim total.Kam vendosur qe te invesoj jashte pasi jam me i sigurt sesa ketu.
   
 4. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nuk e kuptoj ku eshte problemi i investimit ne shqiperi ?

  Ne çfarë nderhyn mashtrimi ketu tek bashkpunetorët apo tek shteti?

  Nese pagun taksa ne shqiperi edhe jashte do te paguash.

  Do te doja ta zgjeroje pak me shume argumentin.
   
 5. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Si fillim shiko sa veta e prekin kete teme.askush nuk flet pasi nuk ia ndjen njeriut
   
 6. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kuptohet që shteti ka përgjegjësinë kryesore. Por ne keq diktature dhe keq demokraci. Kur ka një ligj dhe zbatohet kthehemi në diktature kur nuk ka një ligj mundohemi te mashtrojme sa me shume. Si mund te investojë dikush kur cdo person do te paguhet duke dredhur zinxhirin ose duke pirë kafe tër ditën?!
   
  aimilius dhe KALI-ALB pëlqejnë postimin.
 7. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Kjo eshte ajo qe qe mundon .UNe per vete i dal pet zot kafes ...PO qe nevoja e bej vete e leket e kafes i mbledh e i investoj diku me pak rrezik.Por si fillim duhet te marrim seriozisht ligjet e te mos trembemi se cdo sukses arrihet duke prekur token e jo qiellin .
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 8. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  E kuptoj ku e ke fjalen por mos harro qe ne shqiperi esht trend qe investuesi te nxjerre 10 fishin e investimit qe ne ditet e para, ne na duket qe eshte me lehte te investojme jashte por nuk eshte e sakte sepse si fillim çmimmet nuk jane te njejta + taksat

  Pra nuk eshte e thene qe ligji na dergon me doesmos ne komunizem sepse me keto ligje po hecin dhe shtet ne bote.

  Ndersa ne shqiperi nuk duam te paguajme taksat sepse duket sikur na vjedhin (kjo pasqyron imazhin e polotikes ne shqiperi)

  Ne shqiperi ka shume mungese informacioni duket sikur gjithçka qe importohet eshte kontrabande (edhe pse eshte e sakte)
  Nje shembull : çmimi i ushqimeve ne shqiperi
  Ne nuk e dime sa leke blehen ushqimet nga jashte sa eshte fitimi nga shitesi (gje qe thashe dhe me pare me fitimin e 10 fishit).

  Nese fitimi eshte shume i larte atehere eshte faji i shtetit qe nuk vendos limit per çmimin dhe nuk kontrollon çmimin (mungesa e ligjit qe tha @Poshnjari
  Nga mungesa e ligjit perhapet dhe mashtrimi.

  Nje problem tjeter eshte qe ne shqiperi njihen vetem tipe investimesh : dyqan, hoteleri, kafene, diskoteka e kazino, ndertim pallatesh pa lidhje (kur nuk ka kerkese) dhe kanale televizive (emisionet e tipit ardit gjebrea .... qe me i rregullu hallet bashke se nuk ka shtet e ligj) dhe portale informimi (na mungon shume informimi se kemi qef te meremi me problemet e te tjereve dhe jo tonat)

  Pra ne shqiperi nuk merret parasysh ideja e investimit e nje fushe qe eshte ne lulezim dhe qe do te jete jete ne te ardhmen.


  Nuk merret parasysh ideja e krijimit dhe inovacionit.

  Preferojne te komentojne JOQ, por s'duhet harruar qe ka shume anatare nga kosova dhe jo gjithçka eshte e njete mes kosoves dhe shqiperise/
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 9. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pajtohem me arsyetimin tënd, por desha të shtoj edhe disa gjëra që janë hapur edhe tema këtu në forum. Lexon tema të tilla si pse mora suspend? Pse Adsense nuk po me pranon? Dhe e dinë shumë mirë arsyen pasi asnjë pikë ose presje nuk i shtojnë artikujve që marrin. Pastaj bërtasin dhe ankohen sikur i është bërë padrejtësi. Ky është mentaliteti i shumicës mjerisht.
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 10. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Ketu dua te dal edhe une.Jo te te gjithe jemi te kulturuar nga ana gjuhesore sepse sintaksat e kodimit te cojne edhe ne degradimin e gjuhes.Adsense nga njera ane i perket botes se biznesit pasi duhet te jesh studjues i ligjeve kibernetike dhe te lexosh.Te gjithe e kemi qef ate pjesen e accept agrement por , askush prej nesh nuk e merr mundimin te kete nje nje kopje te rregullave dhe te termave ligjore.Thashetheme larte e posht ka shume.
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 11. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Mendoj se si cdo kompani google ka studiuar infrastrukturen dhe trafikun e internetit ne shqiperi dhe ka perfunduar qe dalin pa fitim.

  Ka pare me cfare meren me shume shqipet ne internet dhe ka lene poshte cdo gje tjeter pervec google.al per t pas aty 2 million users me shume.

  Un nuk pres gje nga google me mire ishte qe tu merrte gjirafa me kete punen e ads ose ndonje kompani vendase.


  Nuk mendoj qe argumenti kryesir i google eshte qe ne shqiperi merren ma shume ata qe kane portale me trafik fake por me shume se nuk del ne fitim.

  Nje arsye tjeter eshte ajo qe kam thene me pare qe nuk ka shume shumellojshmeri ne biznese dhe ads do te jene te njetit tip biznesesh.

  Cfare te ofron adsense si kategori ne shqiperi per biderat ?

  Hoteleri, Turizem, Restorante..

  Vetem kaq?  Shikoni komentet cfare mendojne shqipet.
   
 12. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  Dihet që google ka studiuar tregun shqiptarë dhe ka më shumë info nga çka vete shteti shqiptare per shqipëtarët. Por si mund të investoi google kur pa ekzagjerim 80-90% e personave nga shqiperia (dhe kosova) kanë marrë ban nga Adsense? Kush mere guximin dhe te krijoje nje platformë kur ka te bëjë më njerëz që shumica duan të pasurohen brenda ditës? Nuk e dinë ata mentalitetin e shqiptarëve? Unë personalisht po të kisha parat dhe aftësitë për të krijuar një platformë vetem me temat që janë këtu nuk do merrja guximin ta krijoja.
   
 13. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Mungon marketingu dhe mbeshtetja e bizneseve te reja pa pervoje.nepunojme vetem me dy ose tre biznese.nuk zgjerojme horizont.Ofrojme faqe te pa implikuar nga politika e ketej lajmet buje.nuk hedhim dot leke nga xhepi per fshatin eksport import si dhe mungojne shoqerite aksionere te vogela dhe online.edhe nese ka nuk kane sisteme transparente si fatura online per sherbime etj..edhe nese ka nuk jemi ne te te adaptuardhe ngelet tja hedhim fajin shtetit
   
 14. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Kerkoj te hyjne shume veta online dhe vetem ata qe kane pervoje dhe e ndjejne kete shqetesim
   
 15. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Varet nge se kan marre ban.
  Mund te kene marre ban nga nuk kane perdorur gjuhen angleze ne website.

  Dhe e ke te drejte shumica kane marre ban i ngelin vetem pak klienta kshu qe nuk i del hesapit.

  Dhe nuk mendoj qe bangladeshsit kane bere me mire se shqiptart (dhe pse nuk dij asgje tjeter)
  Dhe per nje gje kam kureshtje cilat jane ndyshimet mes Bangladeshit dhe shqiperise?
  Nje nga krysesoret popullsia

  Transparenca fjala qe me mungonte.
   
  selim canar pëlqen postimin.
 16. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Transparence fjale e madhe varet kendveshtrimi por qendron.
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 17. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,342
  Pëlqimet:
  788
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ata që kanë marrë ban nga gjuha janë shumë pak. Mua personalisht para disa vitesh më bënë ban dy faqe për shkak të gjuhës, por llogaria nuk pësojë asgjë madje atë llogari përdorë akoma që nga 2011.
  Pastaj e verteta eshte se ne mes kaq shume bane qe jane marre ka edhe nga ata qe e kane marre "kote".
   
  selim canar pëlqen postimin.
 18. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Po por ket mendova ngaqe pashe komentet ke video.

  Po prap edhe nese e pranojne gjuhen arsyen e mbylljes e kane aty nese i ruajn.
  Per cfare e kishe fjalen ketu ?
  se nuk e kuptova mire.
   
 19. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Mungon informacioni dhe siguria se mund te te ndertosh nje sh.a
   
 20. selim canar

  selim canar Anëtar Aktiv

  Postimet:
  145
  Pëlqimet:
  22
  Pikë nga trofetë:
  33
  Nga 0 ja nuk mund te ndertosh kollaj po nuk pate mbeshtetje deri ne fund - une jam duke ndertuar nje agjensi online me partner dhe per te zhvilluar ate dalin pengesa dhe te gjithe duan te perfitojne. 3 fishi dhe nuk duan qe ti te zhvillohesh per me teper thone pse ti e jo une ...pasi eshte bere 50% e punes dhe po presim te fillojme nga puna .Nese kjo qe po ndertoj del me sukses atehere eshte nje hap i suskeshem drejt nje kompanie me te madhr se kjo me partneritet dhe se do ta kem me te lehte
  Ta ndertoj ate nga 0 financim vetem nga fitimet e nje aktiviteti te vogel .Horizonti sa vjen e zgjerohet eshte e pamundur ta ndalesh idene dhe kreativitetin
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...