1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Excel IF function

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga itune, 15 Qershor 2019.

 1. itune

  itune Anëtar Aktiv

  Postimet:
  314
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje per te gjithe, e kam nje problem me funksionin IF ne programin MS Excel.

  I kam te krijuara 4 sheets
  Emertimet e sheets janë si te tilla:
  P1
  P2
  P3
  Perfundimtare

  Pamja e sheets ( P1 ) ne te cilën vendoset nota e nxënësit per periodën e pare
  [​IMG]

  Pamja e sheets ( P2 ) ne te cilën vendoset nota e nxënësit per periodën e dyte
  [​IMG]

  Pamja e sheets ( P3 ) ne te cilën vendoset nota e nxënësit per periodën e trete
  [​IMG]

  Pamja e sheets ( Perfundimtare ) ne cilën llogaritet nota mesatare e tri periodave
  [​IMG]

  Qelula C3 ka kete funksion ne vete =AVERAGE('P1'!C3,'P2'!C3,'P3'!C3)

  Qelula D3 ka kete funksion ne vete
  =IF(C3=0,"1",IF(C3=1,"1",IF(C3<1.5,"2",IF(C3<2.5,"3",IF(C3<3.5,"3",IF(C3<4.5,"4","5"))))))
  i cili shërben per te shndërruar ne numër te plote notën mesatare e cile eshte dhene ne qelulen C3.

  Qelula E3 ka kete funksion

  =IF($D$3=0,"I pa notuar",IF($D$3=1,"Pamjaftueshëm",IF($D$3<2.5,"Mjaftueshëm",IF($D$3<3.5,"Mirë",IF($D$3<4.5,"Shumë mirë","Shkëlqyeshëm")))))

  I cili shërben qe te shndërroj vlerën numerike ne tekst, gje e cila nuk po funksionon.
   
 2. Best Answer:
  Post #4 by sodovina-city, 18 Qershor 2019
 3. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  Problemin e ke në sintaksë i/e nderuar, aty kur ke potencuar se duhet të vendosen notat, aty notat i ke kthyer në tekste (ang. quhen stringje), pastaj po e kërkon suksesin tek teksti, ku ty të shfaqet gjitherë rezultati FALSE.
  Gjothashtu kie gabime në kushte.
  Pra rregulloje formulën dhe shkruaje si në vijim:
  Code:
  =IF(C3="",0,IF(C3<1.5,1,IF(C3>=1.5,2,IF(C3>=2.5,3,IF(C3>=3.5,4,IF(C3>=4.5,5,"I panotuar"))))))
  Përshëndetje.
   
  Last edited: 16 Qershor 2019
  itune dhe @science pëlqejnë postimin.
 4. itune

  itune Anëtar Aktiv

  Postimet:
  314
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  18
  Faleminderit per pergjigjen shoq, por prape nuk po funksionon me kete funksion qe e ke paraqit ketu.
  [​IMG]
  Shiko te qelula C3 ka dalur mesatarja e 3 notave 3.7, ndersa me funksionin te cilin e keni paraqitur ju e llogarit si note 2.0
   
 5. sodovina-city

  sodovina-city Anëtar i Njohur

  Postimet:
  708
  Pëlqimet:
  181
  Pikë nga trofetë:
  88
  Best Answer
  Pershendetje,
  Me mire kish qene me perdor funksionin Round per te bere numrin e plote, te kolona D psh:
  Code:
  =IF(C3<1.5,1,ROUND(C3,0))
   
  itune pëlqen postimin.
 6. itune

  itune Anëtar Aktiv

  Postimet:
  314
  Pëlqimet:
  10
  Pikë nga trofetë:
  18
  Faleminderit shoq, me kete e rregullova.
   
 7. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,351
  Pëlqimet:
  376
  Pikë nga trofetë:
  228
  Rregulloje që tek kolona D të shfaqen numrat pa pike dhjetore. Nuk di se çka ke veprue por tek unë ështb në rregull.
  Për t'a rregulluar problemin, formula është si në vijim:
  Code:
  =IF(ISBLANK(C3),0,IF(C3<1.5,1,IF(C3<2.5,2,IF(C3<3.5,3,IF(C3<4.5,4,IF(C3<5,5,"I panotuar"))))))
  Përshëndetje.
   

Shpërndaje faqen

Loading...