1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje DNS ne te gjitha paisjet mikrotik eshte ndryshuar.

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga Lodvald, 2 Korrik 2018.

 1. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,119
  Pëlqimet:
  601
  Pikë nga trofetë:
  258
  Jan shum klienta me mikrotik ne rrjetin tim edhe te gjith dns jan kthyr keshtu : 23.239.96.219 , problemio eshte se po ju kerkon karta krediti kode icloudi , ne serverin qendror e kemi blloku si dns por po hyn prap jan nderru koded fshi sa skripte nga mikrotiket , e kan ba dhe shum eksperta por spo munen mee kuptu se nga vjen e si po hyn.

  Nqs dikush ka ndonje ide do i lutesha te me sygjeronte sa me shpejt. e pash se eshte prone e gorillaservers ku edhe hsum veta e kan rraportu se po ju pingon paisjet e rrjetit ....
   
 2. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,119
  Pëlqimet:
  601
  Pikë nga trofetë:
  258
  ndonje ide ?
   
 3. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  259
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje , mund te kete 100 arsye pse jane bere ato ndryshime duke filluar nga serveri juaj edhe duke perfunduar te aktiviteti i klientit ne pajisje fundore. Bllokoje aksesin e mikrotikut per cdo IP lere vetem me IP tuaj qendrore .
   
 4. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,185
  Pëlqimet:
  1,316
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nese e kuptova mire, dns serveri eshte nderru ne Mikrotik ne nje IP tjerer, dhe kete po e bene dikush me nje fjale ju ka hack dikush mikrotikun edhe po bene ndryshime?
   
 5. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,119
  Pëlqimet:
  601
  Pikë nga trofetë:
  258
  problemi eshte evidentu , eshte sulmuar nje range ip publike qe ka pas mikrotik ne te edhe eshte gjet pasw.

  atyre klientav ju jan kerku llogari bankare , icloud edhe shum te dhena te tjera.

  pas rraportimit ne gorillaservers ate server e kan myll e simas tyre kan nis procedim penal per ata se e ka pa ble ( simas tyne. )

  u nderrun pasw edhe nuk kemi ma probleme.
   
 6. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  370
  Pëlqimet:
  265
  Pikë nga trofetë:
  73
  DNS Hijacking :D . Sploit routers or simple mass brute >> change dns to your infiltrated DNS >> capture traffic or add content >> profit :D
   
 7. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,119
  Pëlqimet:
  601
  Pikë nga trofetë:
  258
  ndodhi perseri kete rrall me dns : 128.14.6.10 , 128.14.6.11 , si me ja ba me u mbrojt se problem shumm .
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,185
  Pëlqimet:
  1,316
  Pikë nga trofetë:
  343
  A po ndodh vetem ne nje Mikrotik apo ne shume?

  Gjithe ka me te ndodh perderisa nuk e gjen se nga po vjen.
  1. Update Mikrotik ne versionin e fundit.
  2. Gjej se nga po vjen, po supozoj qe ka ndonje pc te infektuar ne rrjete qe i mundeson me hy brenda rrjetes pa pas nevoj me hack router/firewall.
  Si behet:
  1. Nese ke support nga Mikrotik mundesh me shkarku versionin e fundit edhe me instalu
  2. Kontrolloj Log-at, edhe kap trafik qe vjen ne ate mikrotik qe po paraqitet problemi edhe shiqoje se nga po vjen.
   
 9. p4r4d0x

  p4r4d0x Anëtar Fillestar

  Postimet:
  53
  Pëlqimet:
  2
  Pikë nga trofetë:
  8
  MITM = man-in-the-middle attack
   

Shpërndaje faqen

Loading...