1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutime rreth univerzitetit.

Tema tek 'Institucionet Arsimore' e hapur nga Arditii, 5 Prill 2013.

 1. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  Pershendetje te gjithve.

  Qellimi kryesor i hapjes se kesaj teme eshte sepse me nevojitet mua nje lloj sqarimi pakez me i sakt, dhe ndoshta do te ju sherbej ose kryej pune edhe te tjerve.

  Se pari une jam nxenes i shkolles se mesme dhe kam deshir qe te di pak a shum(sa eshte mundesia) rreth drejtimeve qe ekzistojn per teknelogji informative.
  Jam kurioz te di sa me shum rreth tyre si p.sh:
  1.A jan ato drejtime ne univerzitetin publik te Prishtines
  2.Qfare tematike edhe lende mesimore ka me shum
  3.Sa vite jan studimet
  4.Me qfare pune te bjne me punu mbas perfundimit te studimeve ne kompjuter duke ndertuar aplikacione apo duke ndertuar pajisje dhe pune harduerike me kompjutera.
  5.A eshte mundesia e vazhdimit te studimeve edhe jashte vendit.
  kaq per njeher e ndoshta me pas ka edhe pytje tjera varesisht rrjedhjes se temes dhe diskutimeve


  Mir u ndegjofshim.
   
 2. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,276
  Pëlqimet:
  267
  Pikë nga trofetë:
  178
  Nje tem e mire per diskutim,

  Drejtimet qe kane te bejne me IT ne Universitetin e Prishtines jane keto:

  1. Shkenca Kompjuterike ( ne FSHMN )
  2. Fakulteti i Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike ( FIEK )
  3. Teknologji & Informatike ( F. Edukimit )
  4. Menaxhment dhe Informatike ( F. Ekonomik )

  Sa i perkete lendeve ne keto drejtime, ateher shkarkoje kete pdf file dhe i ke te sqaruara per te gjitha drejtime qe jane ne kuader te UP-s .
  Code:
  http://www.mediafire.com/view/?zo8zv1o3zs10klb
  1. Shkenca Kompjuterike ( 3 vite akademike )
  2. Fakulteti i Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike ( 3 vite akademike )
  3. Teknologji & Informatike ( 4 vite akademike )
  4. Menaxhment dhe Informatike ( 3 vite akademike )

  ps: u bazova ne at pdf file qe e postova me lart

  Sa i perket punes se çfare pune mundesh me punu pasi ti perfundojsh njerin nga keto drejtime, ateher keshtu:

  1. Shkenca Kompjuterike ( nese i meson gjuhet progrmuese mire pse jo edhe si programer dicka, por nuk do te thot vetem kjo mundesh edhe tjeter dicka )
  2. Fakulteti i Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike ( nuk di per kete qa te them )
  3. Teknologji & Informatike ( Si msues, por nuk do te thot vetem msues me punu, pasi ne diplomim e ke mundesin me zgjedh qe kur te diplomojsh me zdhedh si msus apo si IT )
  4. Menaxhment dhe Informatike ( Ky drejtim eshte ne Ekonomi dhe me kete mundesh me punu ne Banka dicka )

  Prap po e ceki qe nuk do te thote qe vetem ne keto vende mundesh me punu ( sic i ceka me lart )

  Po eshte mundesia e vashdimit te studimeve jasht Kosoves.


  Edhe dicka shtese per juve:

  Ne fajllin pdf qe e ke me lart, per ti gjetur me leht keto drejtime pasi qe jane 377 faqe ne a t pdf, ketu me posht i ke te shenuara drejtimet dhe ne cilen faqe gjinden:

  1. Shkenca Kompjuterike ( duke filluar nga faqja 43 )
  2. Fakulteti i Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike ( duke filluar nga faqja 140 )
  3. Teknologji & Informatike ( duke filluar nga faqja 327 )
  4. Menaxhment dhe Informatike ( duke filluar nga faqja 116 )

  Nese ke ndoj pytje ketu jemi.


  Pershndetje,
   
 3. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  Sinqerisht, shum faleminderit per keto informacione.

  I vlersoj lartë dhe shpresoj qe te kete edhe ndonje pjesmarres ne kete tem duke dhen ndoshta edhe pak me shum sqarime rreth atyre dy drejtimeve :
  1.Shkenca kompjuterike
  2.Inxhinieri kompjuterike
  por pse jo edhe rreth te tjerave.
   
 4. feridshaqiri

  feridshaqiri Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,276
  Pëlqimet:
  267
  Pikë nga trofetë:
  178
  Per Shkenca kompjuterike drejtohu ne kte lidhje me posht e ke komplet planprogramin qe ligjerohet gjate 3 viteve :

  Code:
  http://kompjuterike.webstarts.com/shkenca_kompjuterike.html
   
 5. guthrie

  guthrie Anëtar

  Postimet:
  22
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  une tkisha preferu me shku ne Shkenca Kompjuterike dhe Inxhinieri ne UBT kqyr veti naj student qe studion aty edhe besoj qe per momentin per ket drejtim ne Kosov esht numer 1 edhe ki mundsin me vazhdu me studiu jasht Kosove edhe stafi esht ma profesionali i mundshmi ne ks ... nqofse don me studiu matematik vazhdo ntshetit
   
 6. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  @Ferid shum faleminderit, nga ajo qe une kuptova jo vetem nga ketu por nga disa informata tjera Shkenca kompjuteriek kryesisht ka matemati kdhe gjuhe programuese qe do te thot ne nje te ardhme me shum gjasa nese i perfundon studimet mund te jesh programer.

  Kurse rreth inxhinieri kompjuterike po thuajse nuk kam asgje te qarte. Shpresoj qe ndoksuh te qaset ne tem qe ndoshta ka njohuri.


  @guthrie UBT eshte privat por nuk ka lidhje do te me interesonin informacionet edhe rreth tij.Ndersa nga ajo fraza e fundit ''neqofse don me studiu matematik vazhdo ntshtetit'' kam nje pytje a ndryshon planprogrami nga univerziteti privat ne ate shtetror nese po a ka dallim te madh.
  Si dhe a ka ushtrime praktikore neper univerzitete qofshin publiek apo private.

  Ju lutem kush ka njohuri dhe pervoj rreth ketyre temave let qaset ne keet tem.
  Pershendetje.
   
 7. I.n.e.R

  I.n.e.R Anëtar

  Postimet:
  20
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  N'inxhinieri kompjuterike n'shtetit ki shum pun n'vitin e par i ki MATEMATIKEN 1 dhe 2 jona koxha t'shtira nese ski msu ma heret matematik,nese ki msu sosht hiq problem, Bazat e elektros ,qarqet elektrike, C++ , algoritme,qarqe digjitale qeto jon n'vit t'pare mdoket. Viti i 2 edhe 3 osht i koncentrum gati komplet n'landet e kompjuterikes,

  Munesh me dal si programer me profesion ,punon shembull i merr 3-4 firma ,programon privat, n'ptk e qesi sene ,ose ose ....
   
 8. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  N'baze te kesaj do te thot nuk ki ni percaktim pothuajse sakte se qafre pune munesh me kry me at diplome, por si mundesi pak me te gjer te zgjedhjes.
   
 9. PirateKS

  PirateKS Anëtari i muajit II

  Postimet:
  435
  Pëlqimet:
  101
  Pikë nga trofetë:
  68
  Ne shkenca kompjuterike kryesisht meson programim dhe eshte e dedikuar vetem per programim si dhe mson per rrjeta dhe strukturen e kompjuterit dmth me se shumti meson per pjesen softwerike, sepse jam ne vitin e pare dhe gjithashtu diqka qka te percjell krejt vitin eshte matematika pa ate nuk ke qka kerkon ne shkenca kompjuterike e kam fjalen per ne FSHMN
  Matematika eshte paresore qdo semester te pakten i ke nga dy matematika gjithsej jane 6 semestra per 3 vite

  Ndersa sa i perket Inxhinieris edhe aty kam hulumtu pak ama ajo si duket eshte me shum e orientuar nga pjesa hardwerike pasi qe ka te bej edhe me vet emrin Inxhinieri elektrike dhe kompjuterike, dmth mson per qarqe pjeset se si ndertohet nje PC e tjera por ka edhe programim dhe me duket se aty mesojn me gjuhen C++, ndersa ne shkenca kompjuterike meson me gjuhen Java
  Gjithashtu ka matematike edhe ne kete fakultet vetes se eshte me e reduktune se sa ne shkenca kompjuterike.
   
 10. guthrie

  guthrie Anëtar

  Postimet:
  22
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Ardit ne UBT i ki 2 matematika edhe plan programi nuk esht i koncetrun veq ne programim ose veq ne rrjeta po te dyjat i ki njekohsisht edhe per programim mson java vitin e par i ki fundamentals of java semestrin e par edhe semestrin e dyt e ki programimi i orintuar ne objekte shanca ski mi kalu (veq me marr ni 6 pa dit programim shum mir PO MENOJ ME MSU ) ... sa i perket praktikes i ki 1 ligjerat nja ushtrime kushtet jan shum tmira vitin e dyt ki data baza edhe web inxhinieri ku ki me msu mu ba ni web developer profi nqofse je i interesun normal ket vit pluralsight jan sponzor te kesaj lende me prof Arian Celinen.... plus prap sa i perket praktikes ki lab course ne programim edhe duhesh me ndertu ti softuer per me mujt me kalu ket land edhe rrjeta ki prej vitit tpar prej bazave te it e me ren edhe vitin e tret e ki me zgjedh ncilin drejtim po don me specializu po ti permeni po prej tyne: telekumunikacion,inxhinieri softwerike, inxhinieri e webit, rrjeta ...,robotik etj vet naj kan qe studion edhe munesh vet me shku me vet
   
 11. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  Mir guthrie, te falenderoj teper per keto informacione qe sdi ku ka me shku ma mir dhe qarte.

  Por e kam vetem edhe nje pytje te veteme rreth ketij teksti, qe ka te bej se me qfar pune nenkupton specializimi ne drejtimet e lart cekura apo nuk krijon edhe nje diferenc te madhe ndermjet tyre perveq robotikes qe po nenkuptohet si diqka me e veqant.
  Nga kjo po dua te them:
  1.Telekomunikacion- cfare te bjen me punu saktesisht apo nuk osht shum e kufizuar
  2.Inxhinieri softwerike- nga kjo a i bie ndertim i aplikacioneve apo programer
  3.Inchinieri e webit- a do te thot webmaster(ku kjo perfshin edhe shum sene tjera)
  4.Rrjeta- a nenkupton shperndarje te rrjetit, mirmbajtje, e keso gjera.

  Keto nuk i kan edhe teper et qarta!

  Pershendetje!
   
 12. guthrie

  guthrie Anëtar

  Postimet:
  22
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Ardit 2 vite i ki te pergjithshme ki mi msu krejt dretimet qka kan tbajn me shkenca kompjuterike psh. databaza,programim,web programim,rrjete,etj e vitin e tret e ki me zgjedh ncilin drejtim ti po don me u perkushtu ma shum edhe me u drejtu qat lemi se shkencat kompjuterike jan deti sipas menimit tem...

  Telekomunikacion ki me msu per teknologjit e telefonis mobile edhe rrjetet npergjithesi edhe esht njani prej drejtimeve qe paguhet mas shumti per momentin ne kosov
  inxhinieri softwerike fokusohesh veq ne programim edhe arkitekturat e programimit dhe gjuhet programuese nkosov ky drejtim po tkallxoj shum sinqerisht nuk paguhet fatkeqsisht veq nqofse deporton ntreg jashtem
  inxhinieri e webit ktu ki me u specializu nket drejtim tu i msu prap arkitekturen e web aplikacioneve dizajnimin e tyre e shum e shum... esht ni drejtim me nje te ardhme shum tmir pagesa esht e mir edhe duhet me pas para sysh qe desktop aplikacionet veq jan ne renie drastike te perdorimit e tu e fuqizu web aplikacionet se kerkush nuk don me instalu programe ma po krejt dojn me pas qasje online me ni aplikacion
  rrjete edhe ktu ki me specializu ndrejtim te rrjeteve gjethqka po duhesh prap me pyet dikan qe punon aty ose studion
  edhe sa i perket rrobotikes esht drejtim i shkencave kompjuterike gjithashtu se ki land si elektroteknika e shum ki me msu per qarqet digjitale edhe ato logjike e deri te funksionimi i tyre
   
 13. guthrie

  guthrie Anëtar

  Postimet:
  22
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  dhe programimin e tyre
   

Shpërndaje faqen

Loading...