1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Diskutim per Yt Monetize?

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga getrich, 9 Prill 2019.

 1. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,032
  Pëlqimet:
  254
  Pikë nga trofetë:
  163
  Pershedetje antar deshta me e hap ket tem si tem diskutimi se qfar po ndodh me yt monetize .
  Kam pare keto kohet e fundit qe shume personit ju eshte ndal monetize me video personale pa shkelje pa as ni gje kunder rregullave , dhe mendova ketu ta bejm tem diskutimi se qka osht tu ndodh pse po ndodh ? ndosha mos aktiviteti , apo qfar . Ju lutem komentoni ju qe jeni ne rrjella , ju qe keni marr kete pergjigje ,apo eddhe ju qe keni marr re-enable monetize , ta ndihmojm njeri tjetrin . Faleminderit .
   
 2. profesori

  profesori Anëtar Aktiv

  Postimet:
  314
  Pëlqimet:
  49
  Pikë nga trofetë:
  28
  edhe une kam problem po ktu kerkush spo ndihmon vetem i lexojn askush nuk po hap ndonji tem per me ndihmu
   
 3. bmwplako

  bmwplako Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,727
  Pëlqimet:
  687
  Pikë nga trofetë:
  243
  Ka kohe qe nuk jam aq aktive as n ket sport po as ne forum si diukur , po mesa kam lexu une ata kerkojn mbi 4k hours , edhe mbi 1 k subsc brenda vitit n moment qe brenda 365 ditve ky numer bie ather me duket e ndalin monetize , pastaj duhet rialiku dhe eshte me veshtir me u pranu , sepse pastaj shikojn edhe permbajtjen. nder temat qe jan tu pranu jon gaming dhe tutorials , dhe te jene long videos , nese m rastish me taku ndokend qe ka marr re-enable ose krejt new monetize besoj qe e do e ndaj me ju te ju ndihmoj .
   
 4. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  431
  Pëlqimet:
  107
  Pikë nga trofetë:
  53
  ato po shikojne edhe aktivitetin e komenteve nqs nje channel merr komente qe permbajne fjale nga listae tyre e zeze ta ndalin monetizimin
   
 5. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,032
  Pëlqimet:
  254
  Pikë nga trofetë:
  163
  per kete nuk pasna degju hera e par
   
 6. Albozr

  Albozr Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,241
  Pëlqimet:
  234
  Pikë nga trofetë:
  93
  Une kam video 3 milionshe dhe ende merr views 20-30k ditor komente subscribe te gjitha merr ka mbi 50k or dhe 15.5k subscribe kam punu 4 vjet kam marr lek qe 3 muaj me eshte ndalu monetization pa asni copyright a diqka vetem disable edhe seshte pun me u pranu nuk kam as komente negative as asgj edhe eshte full aktive nuk edi qfar por kerkojn
   
 7. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,032
  Pëlqimet:
  254
  Pikë nga trofetë:
  163
  ty te eshte bere disable apo vetem te eshte ndalur ? sepse mua ne nje kanal te vjeter vetem me eshte ndaluar pa copyright pa strike pa as nje shkelje
   
 8. Albozr

  Albozr Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,241
  Pëlqimet:
  234
  Pikë nga trofetë:
  93
  Me eshte ndaluar disable monetization chanelli eshte ne rregull giithqka vetem monetization ndalum
   
 9. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,032
  Pëlqimet:
  254
  Pikë nga trofetë:
  163
  Te ti koka bo ndonje gabim besoj vlla , edhe mu m pat ndodh kshttu moti po ma paten kthy mrena javes prap , a kshtu qe pi ndalin monetize po mendoj qe edhe mos aktiviteti . qoma pm kanalin
   
 10. oxkos Webmaster

  oxkos Webmaster Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje t'gjithve.

  Youtube ka ber disa ndryshime, gjithmone per shkak te copyright mundohen te gjejn zgjidhje dhe kjo i ka bere qe te bejn ndryshime.
  Ndryshimi i fundit eshte se ne coft se ti shembull ke ngarkua nje video qe nuk eshte e juaja por eshte ne domain shembull ''lojra'' nese dikush kopjon ate video ateher parat te shkrojn ty ne adsense edhe pse videoja nuk eshte e juaja pastaj disa nga ta kur u shfaqet third party match dhe shofin se ti nuk ke drejta poer ate video game shembull bejn ''claim'' apo i shkruan youtube-es kunder videos dhe japin prova qe kjo loje eshte ne domain-te ndryshem dhe qe te drejtat i perkeasin dikujt tjeter pastaj youtube merr masa dhe ndryshon monetize ne chanelin tuaj pra mund ta largoj monetize nga chaneli. Ky eshte nje ndryshim shume i madh por edhe jo i mir per gjithe ata qe luajn lojra apo kan te kopjuara video te dikujt tjeter.
  Ne pika te shkurtera youtube eshte duke shiquar per ''uploaders'' krijues qe te krijojn diqka qe eshte e veqat , unike dhe e pa kopjuar nga diksuh tjeter ai channel mund te ket sukses te tjeret jan gjithmone ne rrezik per perjashtim te monetize apo edhe mbyllje te llogaris youtube.

  Kam edhe shume per te folur per kete por besoj qe kjo do sqaroj sado pak kete problem qe youtube ben koheve te fundit.
  Flm
   
 11. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,032
  Pëlqimet:
  254
  Pikë nga trofetë:
  163
  Kjo qe e ke than ka egzistu edhe me heret , po tash si duket dy gjera jane themelore , 1 - kushtet 4k hours edhe 1 k subs brenda vitit ta dim , dhe aktiviteti nese kanali ska risi gjera te reja ska aktivitet po e ndalin .
   
 12. oxkos Webmaster

  oxkos Webmaster Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  per risi/aktivitet une ne nje kanal nuk kam pothuaj qe 6 muaj dhe kam monetize dhe kjo qe thash me lart nuk ka ekzistuar me par sepse me par cdo kanal ke pasur monetize flas deri ne gjysme te 2018 pastaj filluan kto arritjet e subs dhe view qe beri te detyrueshme youtube.
  Por tani eshte duke e limituar monetize ne shume channels po ashtu videot qe i ke monetize nese personi tjeter ka kopjuar videon me par qe te dy kenbi pasur monetize ndersa tash video me e re shfaqet si third party match edhe pse videoja e vjeter nuk eshte e autorit pra parat i shkojn videos se vjeter apo videos qe eshte ngarjkuar e para.
  Imagjino si te ishte videoja juaj qe keni kriju 100% ju dhe tu shfaqet third party match ne videon tuaj prandaj flas qe ke mundesi te lajmrosh ne youtube nese beson qe videoja ne channel tjeter eshte e juaja dhe monetize rrezikohet personit te akuzuar.
   
 13. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,032
  Pëlqimet:
  254
  Pikë nga trofetë:
  163
  Ti tregona neve si me marr re-enable monetize , si me marr monetize nga fillimi ,qfar video qfar tema na sugjeron qe edhe pas ta kemi mrri kushtin me marr pergjigje pozitive kjo na duhet i nderuar . faleminderit
   
 14. oxkos Webmaster

  oxkos Webmaster Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  te them te verteten e kam sqaruar mir ne videot e mia per temat. Temat jan shume te thjeshta per te bere monetize perderisa nuk ben diqka ilegale te vjedhen videot dhe ke krijuar tuajat mund te arrish ne monetize.
  Shtrohet pyetja se cfare lloj videosh te krijohen?
  Jam pergjigjur edhe ne kete pyetje ne videot e mia, pyet veten cfare din te krijosh, ke hobi diqka nese asgjen te bie nder mend po i permendi disa.

  1. kush ka mundesi ti vizitoj vendet e kosoves dhe Shqiperis krijo video duke gjiru vende te bukura kjo merr subscribers po ashtu i ndohmone shtetit tend sepse arrin te fitosh zemrat e shume tjerve ne vende botrore sepse shume nga ta nuk din as ku gjindet kosova me besoni per kete qe them.
  Une kur i tregoj ne Angli disave qe jam nga Kosova as qe din se ku i bie pra krijo video duke gjiru vende shume te bukura qe ka kosova dhe qe nuk jan ende ne internet, vepro me kete si hobi si qejf sepse me kalimin e kohes rriten kto.
  Kur ngarkon nje video mos harro te krijosh nje seo te mir dhe bej titullin ne anglisht kurse videos i fut nje muzike relaksuese ose pushimore!
  2. Krijo video qe i pergjigjet pyetjeve te tjeret qe kan qofshin probleme ne net me sofuera apo gjera te ndryshme.
  3. Krijo video me jeten ne kosove qoft ajo e mir apo e keqe por gjithmone duke pasur kujdes cfare dhe ku te gjirohet/inqizohet.
  Ka edhe shume por ja disa nga to.
   
 15. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,032
  Pëlqimet:
  254
  Pikë nga trofetë:
  163
  O vlla flm per ndihmen po na trego diqka per tregun boteror sepse me Ks e Al ska kurfar fitimi , diqka per bote kesi idesh na duhet qe me marr shpejt monetize edhe sigurt
   
 16. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,189
  Pëlqimet:
  730
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nje pyetje bej @oxkos Webmaster dhe mbyllet biseda me te qe do te jape mend kur per vete eshte akoma out me nje kanale i hapur nga 2013, me gjithe keto video qe shpejegon perse nuk eshte kualifikuar akoma kanali i tij?
  ne shqipatret jemi te paret per te dhene mend, por kur vjene puna tek paraktika jemi te fundit.
   
  @science pëlqen postimin.
 17. oxkos Webmaster

  oxkos Webmaster Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  ne jet gjithmone kam thene nje fjal, nuk do paragjikoje derisa ta di te verteten sepse e verteta mund te jet ndryshe!
  Tani une do te spjegoj vlla.

  Chaneli eshte qe nga 2013 dhe ate channel se kam perdor deri ne vitet e fundit dhe nese shiqon nga videot me te reja kan qen me filam vizatimor pra 2-3 video. Pra une nuk kam punuar qe nga 2013 deri me tani.
  Sa i perket qe gjoja po shes mend eshte nje fjal shume e rand qe vjen nga nje person si ti me cudit po edhe sme qudit qe vejn kjo fjal nga shqiptaret sepse ne jemi shume te ngutshem per paragjykime.
  Une kur jap keshilla jam me zemer dhe nuk me intereson per fitime qe te fitoj nga ju sepse fitimet i kam me kompani tjera por jap sygjerime sepse pas gjithe asaj vujtje qe shqiptaret kan pas te pakten me aq sa mundem jap ide ato qe i di dhe kurr nuk them qe di me shume se tjeret.
  Nuk me njef me beso as 1% cfare jam ne jet dhe si me dhem zemra per gjithe shqiptart dhe nese ty ta merr mendja qe po shes mend ajo eshte e drejt e jotja te mendosh por 100% e ke gabim.
  Chaneli im me 826 sub i ka dhe e kam dit se ska shqiptar shume fansa qe jan te interesuar ne internet marketing qe mund te marr subs shume por prap kam vendosur te krijoj video vetem per 1 qellim shperndarje idesh me aq sa di.

  Tani: video qe shikohen shume nese po doni mu shpalos jan video qe genjen shembull : '' U aksidentua ta zem nje VIP pa ndohur fare''
  Beri s... ky me kete e shume te llojit te njejt por une i trembem zotit vlla dhe nuk krijoj marrezira te tilla qe i ka mbyt popullin shqiptar.
  Cdo dit nien gjera te tilla qe besoj truri shumve ju ka infektuar duke ndegjuar merrezira te tilla.
  Me youtube fiton lur krijon diqka qe e ndihmone personat tjer ne youtube ashtu ka deshir youtube, qofshin tutoriale apo die tjera ''make up'' per femra , ide udhetimesh ne bot,keshilla tjera te jetes e gjera qe kan ndikim pozitive.
  Une me dit qe milionat i fitoj pasha te madhin zot nuk do krijoj video qe kan qellim negative gjithmone me aq sa di apo gjera pornografike.
  Ne jemi te ngutshem, shembull: kam persona qe ma kan kontaktuar , si te hakeroj llogarin e keti apo ati personi?
  si te reklamoj nje porn site qe te fitoj para? e gjera qe per mua nuk jan te mira per askend dhe ne skemi nevoj per kto ide.
  Keshtu qe ne jemi te lir te flasim kujt si pelqen idet mund te vazhdoj te hulumtoj dike tjeter por ne asnje mnyr nuk do udhezoj dike qe te perdor metoda ilegale qe jan ne dem te personi dhe familjes se tyre.
   
  Klaudioo pëlqen postimin.
 18. oxkos Webmaster

  oxkos Webmaster Anëtar Aktiv

  Postimet:
  157
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  38
  dhe chanelin me 826 subs e kam monetize kete harrova ta tregoj :)
   
 19. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,189
  Pëlqimet:
  730
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pa dashur te gjykoj se nuk te njoh, por shikoj kohen dhe postimet e tua nga fillimi. Ke filluar te ngarkosh video nga momenti qe mesove se google ndryshoj politiken e youtube. Dhe postimet e para qe ke ne forum jane 90% spam.
  Keto jane fakte.
  Tani sa i perket monetize te kanalit nuk ta kam chek-uar por nuk e di se si paske kaluar filtrat e google. Gjithsesi nuk jam xheloz.
  Por nuk dua te futem ne debat personal pasi nuk kam asgjë per te zgjidhur ose toka per te ndare.
  Sa per temen google gjithmonë ka dashur artikuj dhe video orgjinale. Kjo gjë ka qenë gjithmonë, por kohet e fundit është bërë me e kerkuar, kjo edhe pas ndryshimeve ligjore ne europe.
   
  aimilius dhe @science pëlqejnë postimin.
 20. Mr.Klajdi

  Mr.Klajdi Anëtar Aktiv

  Postimet:
  102
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  18
  Une kam krijuar nje kanal shqip me tematike shendeti , me tekst te shkruar dhe foto i kam rregulluar ne formen e videos .Dhe ne fund vjen pergj e YoutuYo reused content.Per mendimin tim eshte edhe pak ceshtje fati se ka persona qe te njejten tematike njeri esht pranuar ndersa tjetrit jo.Por vtm nje gje ngelet e sigurt nese ben video me fytyre dhe ze tend e ke 100% monetisated.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...