1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Delete Items in ListBox

Tema tek 'C# // C++ // VisualBasic' e hapur nga ingjeksion, 13 Dhjetor 2015.

 1. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  A din dikush mem tregu qysh me ja bo Delete Items nga ListBoxi (jo vetem Clear me i ba listboxit por me i fshi edhe ne kompjuter ) ?
   
  Last edited: 13 Dhjetor 2015
 2. Artin Gashi

  Artin Gashi Anëtar

  Postimet:
  17
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Pyetja duhet me kan e sqarume me mire nese don me marr pergjigjen korrekte un spo e kuptoj a e ke ndertu vet kete applikacion ti apo e ke marr diku apo qka eshte puna ktu , por ma merr menja qe eshte kshtu permisom nese jo,
  e ke ndertu nje applikacion e ke shtu nje listbox qe i lexon fajllat ne nje folder dhe ti shfaq ne applikacion pastaj e ke bo nje button clear qe e bon clear listbox po ti deshiron qe me kete click event me i fshi edhe fajllat ne kete path apo ?
   
 3. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Code:
  if(System.IO.File.Exists(@"C:\test.txt")){
    System.IO.File.Delete(@"C:\test.txt");
  }
  
  
   
 4. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Kete app jam tu e zhvillu vet , kurgja hazdert nuk kam marr , App osht nje Antivirus i thjesht qe detekon virusa , virusat i shfaq ne ListBox , dhe tash une po du qe ata fajlla qe i ka detektu me i selektoj ne ListBox me mi fshi prej kompjuterit. Kom kerku ne internet mir vetem Clear ListBoxin po ma bajn , nuk po i fshijn prej pc .
   
 5. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  e kom provu edhe kete metod po nuk po funksionon
   
 6. Shkodrani

  Shkodrani Anëtar Aktiv

  Postimet:
  315
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ne cfare gjuhe eshte i shkruajtur programi?
  Edhe ky kodi mesiper duhet te funksionoj ( shiko jepe pathin sic duhet ) ?!
   
 7. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Ne C# , qet kod e shenova :
  foreach (var item in listBox1.SelectedItems)
  {
  File.Delete((string)item);
  }
   
 8. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Ani a po bon ?
   
 9. Shkodrani

  Shkodrani Anëtar Aktiv

  Postimet:
  315
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  28
  @ingjeksion

  Ky eshte kodi qe te zgjidhe problemin: ( nuk ke nevoje te selektosh "items", vetem preke clear pastaj puna kryhet vete, nese deshiron qe te fshish vetem ato qe ke selektuar trego, pasi duhet te modifikohet kodi pak )

  Code:
   foreach (var item in listBox1.Items) {      
        
          File.Delete(item.ToString());
        }
        listBox1.Items.Clear();
  
  Pershendetje!
   
  Last edited: 13 Dhjetor 2015
 10. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  jo
   
 11. Shkodrani

  Shkodrani Anëtar Aktiv

  Postimet:
  315
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  28
  @ingjeksion
  Tek butoni Scan, a je duke i hapur fajllat per ti kontrolluar per virusa a po? Nese po atehere normal qe te shfaqet ky error, shume mire po thote ne rresht te fundit "is being used by another process", nese jane hapur fajllat ( file.open ) per kontrollim tek butoni Scan, atehere pas perfundimit sigurohu qe fajllat te mbyllen, File.Close(pathi) ( nese nuk gaboj), e pastaj provo perseri.
   
 12. ingjeksion

  ingjeksion Anëtar i Njohur

  Postimet:
  506
  Pëlqimet:
  35
  Pikë nga trofetë:
  48
  Tema mund te mbyllet , se errori u ndreq .
   

Shpërndaje faqen

Loading...