1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Dallimi esencial ndërmjet një Antivirusi dhe AntiSpyware

Tema tek 'Mësimet e Përzgjedhura' e hapur nga CybeRnotic, 25 Nëntor 2014.

 1. CybeRnotic

  CybeRnotic Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,933
  Pëlqimet:
  65
  Pikë nga trofetë:
  68
  [​IMG]

  Përpara se te shpjegojmë dallimin ndermjet tyre, eshte me rendesi te dijme se çka eshte Malware

  • Virusë është një term i gjerë për të përshkruar pjesë softueri me qëllim të keq e që një herë në një kompjuter janë shpesh në gjendje të infektojnë atë në mënyra të ndryshme. Një virus kompjuterik është i ngjashëm me një virus që prek njerëzit. Kur jeni sëmurë, ju shpesh paraqesin një sërë simptomave. Në rastin e një kompjuteri, kur ai “infektohet”, ka simptoma si dhe (popups, programet nuk punojne si duhet, hapje jo direkte nëfaqet e panjohura etj ..). Si disa viruse të njeriut që kërkojnë të infektojnë qeliza trupore, disa virusë kompjuterikëtë infektojnë kompjuterin tuaj, duke sulmuar pjeset legjitime të saj. Disa viruse mund të përhapet nga një kompjuter në tjetrin. Pasi kompjuteri juaj te jetë infektuar që ju duhet ta pastroni sistemin me programin e quajtur antivirus, i cili do të "dezinfektoj" kompjuterin tuaj, duke e bërë atë "të shëndetshëm" përsëri, në shumicën e rasteve. Për fat të keq, ne disa raste, demi eshte aq imadh saqë nuk ka rrugëdalje perveq formatizmit.
  • Spyware janë aplikacione me qellim te keq qe regjistrojne informacionet personale tuaja, dhe I dergojne ato tek autori I saj I cili eshte ne gjendje te manipuloj me to pastaj.Ka gjithashtu programe te quajtura Rogue AntiSpyware te cilat paraqiten si programe te cilat do ju nidhmojnë ju e ne fakt bëjnë plotesisht te kunderten. Megjithatë, qëllimi i tyre kryesor është të infektojnë kompjuterin tuaj dhe të ju bindin për të blerë ato, në mënyrë që të sistemi tuaj të jetë i "shëndetshëm" përsëri.Sot është shumë e vështirë për të dalluar atë që është një virus nga spyware, kështu që ne përdorim një term i përgjithshëm të quajtur, Malware.
  • Malware është një term që qëndron për aplikacione qëllim të keq. Perdoret per te pershkruar diqka qe perpiqet të demtojë kompjuterin tuaj si virusë dhe spyware duke u instaluar vetvetiu pa kerkuar lejen tende me propozimin per te shitur diqka si Adware.
  • Pasi Malware eshte bere nje bezdi e madhe për përdoruesit e kompjuterit, malware ka evoluar në një shqetësim i madh për çdo përdorues i kompjuterit si ju ashtu dhe mua, Kompani të mëdha apo të agjencive të Qeverisë.
  • Sot vjedhesit e identiteteve ne boten viruale numerojnë miliona dollare perfitime, duke perdorur pajisje te tilla per spiunim dhe kercenim te Sigurise Nacionale net e gjitha shtetet. Për ata që dëshirojnë të gjeni më shumë në lidhje me dallimet në mes të llojeve të ndryshme të malwarëve, unë fuqimisht rekomandoj artikullin e mëposhtëm i cili duhet lexuar në faqen tonë dhe vjen nga faqja
  • Kaspersky: Përshkrimi i programeve me qellim te keq
  • Tani do te njohim dallimin ndermjet nje Antivirus-i kundrejt rolit te nje Antimalware:
  • Nese ende nuk keni nje kuptim te qartë ne koken tuaj atehere lexo ketu me shume… "Spyware" dhe "Virus" janë fjalë që janë përdorur shpesh në mënyrë të këmbyeshëm.
  • Eshe paksa e veshtire te tregojmë qartë dallimin ndermjet një antivirusi dhe nje antispyware keto dite pasiqe te gjitha veglat qe ishin perdorur me pare per zbulimin dhe trajtimin e llojeve te veqanta të Malwarëve, tani kryejne paksa funksionin e njejtë duke mbuluar njëri-tjetrin.
  • Konsensusi i përgjithshëm sot ka nje objektiv mjaft te qartë kunder Malwareve dhe kerkon perdorimin e perbashket te nje AntiVirusi te mire dhe nje AntiSpyware te cilet japin nje monitorim te vertet te punes në kompjuter.
  • Këtu eshtë lista e Antivirusëve falas per perdorim ( perdore vetem nje, perdorimi ishume Antiviruseve net e njejten kohe mund te jete i rrezikshëm )
  • Microsoft Security Essentials
  • AntiVir Personal
  • AVG Falas
  • AVAST!
  • PC Tools AntiVirus
  Siç u përmend më parë, është gjithashtu e këshillueshme që të instaloni edhe një mjet Anti-Malware si Malwarebytes Antimalware për të plotësuar punen e shkëlqyeshme te Antivirusit.]
   

Shpërndaje faqen

Loading...