1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

CMOS SETTINGS WRONG

Tema tek 'Problemet e zgjidhura' e hapur nga RilindFetahu, 3 Shtator 2014.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje itshqip kam nje pyetje

  Kompjuteri nuk ma ruan daten dhe oren dhe gjdo her qe e ndezi me shfaqet nje erro cmos settings wrong , kam provuar tja blej nje bateri te re jam ka bler kam hyr ne bios e kam rregullu daten dhe oren por perseri nese hjeket pc nga priza dhe e ndezi perseri me shfaqe aj error si ne foto[​IMG]
   
 2. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,258
  Pëlqimet:
  1,267
  Pikë nga trofetë:
  358
  A je duke ja rregullu daten dhe oren pasi ndizet kompjuteri apo ne Boot?
   
 3. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Duhesh me e hap shtepizen dhe baterine qe e ka ne pllake ajo eshte bateria e cmosit qe eshte hargjuar dhe nuk ta ruan daten muajin vitin duhesh me ia nderru ate bateri dhe nuk ke problem.

  Mire u ndegjofshim.
   
 4. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  @Blerim R. , kum provu ne te dyjat.
  @sg1 ja kum ndrru 2 copa te reja I kum ble po apet njejt.
   
 5. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ateher provo keshtu:

  Futu ne BIOS rregulloja daten oren muajin vitin dhe tek errors on boot e bon disable dhe nuk te shfaq error gjate ndezjes, ndersa kur te ndezet kompjuteri ma merr mendja qe daten oren muajin vitin nuk ta ndryshon pasi qe paska bateri te re.

  Mire u ndegjofshim.
   
 6. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Tash me ra dicka ne mend, a ke provu me ia ba cmos reset pasi ia ke ndrru baterin, dhe po ashtu keto bateri ku i ke ble ?, te kisha keshillu me e ble naj bateri qe eshte ne ndonje pc dhe jo ne shope sepse 100% jane te hargjuara.

  Mire u ndegjofshim.
   
 7. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  @sg1 mendon me ja ba biosit default e kom provu ,e sa I perket ku e kam ble e kum ble te computer city ne prishtine ma dha te re po ndosha ka koh te gjat qe eshte aty edhe e kum provu me nje batteri te kompjuterit tjeter I cili ka qen 2 muaj pa punuar apo me shume po njejt
   
 8. Faton

  Faton Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  28
  bone reset cmos me gjemper, dhe shiko se është duket prek mirë bateria në ato telat për rreth
   
 9. drini-17#

  drini-17# Anëtari i muajit III

  Postimet:
  732
  Pëlqimet:
  121
  Pikë nga trofetë:
  88
  Tung, në qofte se nuk te shfaqet ai Error ne ndezje te PC-s atëher shiqo, edhe tek Time Zone se a asht ne rregull [​IMG]

  KLM!
   
 10. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  @Faton - do shikoj si behet reset me jumper
  @drini-17# - kam provuar metoda te ndryshme por nuk ka permirsim
   
 11. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,997
  Pëlqimet:
  1,394
  Pikë nga trofetë:
  243
  kur te ndodhi kjo gje?
  kishe kohe pa punuar/hapur pc-ne apo mos bere gje update ne bios firmware?
   
 12. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  kjo me ndodhi keshtu isha duke punuar ne pc dhe e pash oren kishte ndryshuar krejtesisht 2 deri 3 dit nuk rregullohej , mendova tja blej nje cmos batteri e bleva te re hyra ja hijdisa daten oren ne bios i ruva ndryshimet, mirpo gjdo her qe e hjeki pc nga prize fshihen ndryshimet dhe shfaqet errori si me lart per ta konfiguruar oren , pz ndizet ppunon ne rregull por gjdo here duhet konfiguruar ora dhe data ne bios , e kam per prinderit qe ta le te dhezet automatikisht se per mu e kisha konfiguru gjdo her.

  nuk kam bere bios update nuk e kam prekur kerkun.
   
 13. drini-17#

  drini-17# Anëtari i muajit III

  Postimet:
  732
  Pëlqimet:
  121
  Pikë nga trofetë:
  88
  Pc-ja nuk hiqet nga priza por duhet fikur ne Start menu ne gjendje te rregullt !! :(

  Provo njëher pasi ta rregullojsh oren, beje restart ne start Menu ( e jo ta nxjerresh nga priza :) ) edhe shiqo a po e ndryshon, apo jo??

  Edhe nuk e kuptoj ket si po mendon te ndizet automatikisht ??►e kam per prinderit qe ta le te dhezet automatikisht se per mu e kisha konfiguru gjdo her.
   
 14. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  nuk po tham por derisa nuk hiqet nga priza kompjuteri e ruan biosin me te dhena si te largohet nga priza nuk e ruan
  edhe po tham gjdo her qe e dhezi e qet ket error edhe duhet me konfiguru oren dhe daten pastaj dhezet pc e po tham prinderit nuk din me konfiguru po une kerkoj si te hiqet ky error dhe te rregullohet data dhe ora sdi sa me kupton tash.
   
 15. drini-17#

  drini-17# Anëtari i muajit III

  Postimet:
  732
  Pëlqimet:
  121
  Pikë nga trofetë:
  88
  Okay tash te kuptova plotësisht me fal i nderuar ndoshta u bera i pakuptim (por besoj qe ma mirë asht me pyet se sa me keqkuptu :) )

  Atëher mundet me qenë faji tek vendi ku hyn bateria ndoshta...? :/

  - Nuk kam mendim tjeter për ket problem përpos si anëtaret me lart..! :(

  Përshëndetje!
   
  RilindFetahu pëlqen postimin.
 16. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Beje clear cmos direkt nga pllaka vepro ne kete menyre:

  Fike Kompjuterin pra e hek kabllon nga rryma:
  [​IMG]

  Pastaj hape shtepizen:
  [​IMG]

  Pastaj shiko per Jumper ne pllaken, afer jumperit duhet te shkruan njera nga keto: CLEAR, CLR, CLEAR CMOS, PSSWRD apo edhe ndonje tjeter emer.

  [​IMG]

  Pra aty ke 3 pina jumperi eshte ne 2 pina, ate jumper e hek dhe e fut ne anen tjeter pra ne pinin tjeter dhe te mesmin.
  [​IMG]

  Pas kesaj e ndez kompjuterin duke mbajt shtypur pullen e kompjuterit qe e ndez 10 deri 15 sekonda:
  [​IMG]

  Pas kesaj, e rikthen jumperin ne vendin e vet ku ka qene:
  [​IMG]

  Mire u ndegjofshim.
   
  drini-17# dhe RilindFetahu pëlqejnë postimin.
 17. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  te kkjo e menyra e parafundit qe ke a me shym perseri epastaj me rikthy jumperin ku ke dhe me ndez
   
 18. drini-17#

  drini-17# Anëtari i muajit III

  Postimet:
  732
  Pëlqimet:
  121
  Pikë nga trofetë:
  88
  Pasi e hjek Jumper dhe e vendos ne anen tjeter, atëher e shtyp butonin per ndezje te Pc-s, dhe e mban shtypur 10 - 15 Seconda ( pa e futur ne rrym) Pastaj e vendos jumper ne Vend ku ka qen me heret edhe e fut ne rrym, dhe e ndez pastaj shiqo rregulloje oren dhe ndoshta nuk ki problem më. ..! ( besoj qe nuk jam gabim, ne ket menyr siq thash)

  Tung.
   
  RilindFetahu pëlqen postimin.
 19. RilindFetahu

  RilindFetahu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  235
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje problemi u rregullua me ndihmen e sg1 po ashtu edhe drini 17 , ja bera reset cmos me jumper 2 a 3 her dhe u rregullua faleminderit shum nr1<3>
   
 20. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Problemi i zgjidhur.

  Tema Mbyllet.
   
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...