1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Cisco vs Shkencat Kompjuterike.

Tema tek 'Institucionet Arsimore' e hapur nga Ardiii1998, 24 Janar 2017.

1. Ardiii1998

Ardiii1998 Anëtar Fillestar

Postimet:
    78
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    6
    Pershendetje.
    Tash mbaroj shkollen e mesme edhe jam ne drejtim te informatikes por kom ni dilem se a me vazhdu cisco apo shkencat kompjuterike,ju qe keni kry cisco a muni mem tregu pak se me qka jeni mar ose keni msu edhe masi ta krysh a ka noj perparsi ma shum se shkencat kompjuterike po ashtu edhe e kunderta nese e kryn shkencat kompjuterike qfar perparsie ki.

2. fatos123

fatos123 Anëtar

Postimet:
    28
    Pëlqimet:
    11
    Pikë nga trofetë:
    3
    Pershendetje,

Une te kisha propozu Shkencat kompjuterike, edhe pse Cisco nuk eshte keq por Cisco eshte me shume e fokusuar te rrjetat kompjuterike!
    Keshtu qe mendoj qe Sh.Kompjuterike ja vlen, mirepo gjithmone merret parasysh ku i perfundon Shkencat Kompjuterike!

Por ajo qe eshte e rendesishme eshte qe ju me mesu programim edhe mund te gjeni pune edhe eshte shume profitabile!

Gjithe te mirat!

3. Pleurat

Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

Postimet:
    2,330
    Pëlqimet:
    583
    Pikë nga trofetë:
    343
    Pershendetje

Kam perfunduar gjitha nivelet e ciscos para 6 viteve dhe nuk ka qene diqka profitabile,thene shkurt nuk me ka sherby asgje,edhe pse ndoshta nuk e kam pas fatin te gjeje nje pune te mire.Une mendoj se ne Kosove nuk mund te kesh ndonje perfitim nga cisco,perveq te punosh si teknik tek ndonje kompani sic eshte ipko po kujtesa.

Cisco nuk ka shume vlere ne institucione shteterore sepse kerkohet vlere me te madhe akademike per aplikuesit.

4. beharluu

beharluu Anëtar i Njohur

Postimet:
    652
    Pëlqimet:
    196
    Pikë nga trofetë:
    88
    Askush smundet met tregu ty se qfar te zgjedhesh ne vetem mundemi met tregu veqorit e dyjave ..
    shkenca konpjuterike - ta kesh parasysh man qe e ki shum veshtir 4 5 hr gjdo dit duhet me msu mir po masi te perfundojsh ti nuk je shum i avancuar dhe nuk ke njohuri te shumta rreth programimit pasi qe vet natyra e shkencave kompjuterike eshte e perber qe te mesosh ne pergjithsi por pa pun nuk jet ne fund te fundit nese e perfundon sh.k
    cisco - un po shoh ktu qe po thojn eshte meshum per rrjeta tani ata kan programin e web application developer qe do te ishte mir ta shikosh edhe rrjeta ka nevoj per kete lloj proffesioni cisco te ndihmon ne avancim mbi tgjitha behesh me proffesionist
    ICK shkolla digjitale ick mundsi e mir un do zgjedhja ick me shum deshir ..
    faleminderit

5. Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,425
    Pikë nga trofetë:
    343
    @Ardiii1998 Une te preferoj dyjat, sepse nuk mundesh me ec perpara pa pas nje fakultet te perfunduar, por nuk mundesh me fitu dije (nese nuk don programim) pa kry ndonje nga keto trajnime ose me mesu vet por ajo vjen pak me vone masi te besh pervoje. Por nese veq e regjistron kryje qysh duhet po mendoj mundohu me u bo ma i mire prej ma t'mirve nese don me arrit diqka. Por gjithcka dyjat.

@Pleurat krejt varet se qysh e kryn. Nese shkon ne cilen do shkolle te trajnimeve, do e shohesh qe prej 30vetave ne grup 28 ja qesin fundit, por sa jane te mire qe me mujt me gjete pune, po mendoj shume te mire jo veq me pas ni leter qe e ke nxe karriken per 2vjet dhe asgje ma shume. Ne baze te fjaleve tua i ke kry 4 nivelet e CCNA dhe jo te CISCOs, por a keni hy ne provim me u certifiku? Teknik ne IPKO/Kujtesa mundesh me hi edhe pa shku ne CISCO hiq, disa gjera elementare per troubleshooting i meson edhe pa shku ne kurse. Por te gjithe personat qe punojn NOC qe mirren me rrjeten e IPKO/Kujteses po mendoj inxhinierat, te gjithe kane CCNA, CCNP dhe disa CCIE Certifikime, jo kurse qysh i ke kry ti por Certifikime. Gjitha institucionet e Kosoves duke i perfshi edhe Bankat, e kane te pakten nje CCNA (kane edhe CCNP, CCIE) por nje CCNA te certifikuar, andaj nuk eshte ashtu si thua ti.

Per ate ja permenda me larte, qe duhet te jesh me i miri prej me te mireve qe te arrish sukses, dhe ate nuk mundesh me arrit nese i kryn vetem 4 nivele edhe i len me qaq, pa hy ne certifikim dhe pa vazhdu me tutje.

Paqe.

albert1 pëlqen postimin.
  6. llapiani

llapiani Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

Postimet:
    272
    Pëlqimet:
    43
    Pikë nga trofetë:
    38
    asesi mos I ngatërro një kurs certifikatë më një diplomë të fakultetit derisa më fakultet mson shum ma shum edhe paguhesh ma shum bile nëse e kryn në të shtetit mundesh me ba Master në ndonjë fakultet në germani shum leht e ktu edhe punon edhe e kryn Masterin siq po ja bajn shum student nga India e punën veq e zgjedh mandej kur te kryn masterin

Blerton pëlqen postimin.
  7. Ardiii1998

Ardiii1998 Anëtar Fillestar

Postimet:
    78
    Pëlqimet:
    0
    Pikë nga trofetë:
    6
    Shum Faleminderit gjithve per ndihm,Kam biseduar edhe me shum profa e persona qe i kan kry cisco e shkencat kompjuterike edhe kam vendos me i vazhdu dyjat pernjeher pra edhe ne cisco edhe ne shkencat kompjuterike edhe niher faleminderit per ndihm.

8. Fatmir Jashari

Fatmir Jashari Anëtar

Postimet:
    18
    Pëlqimet:
    2
    Pikë nga trofetë:
    18
    Shokk,, Ta kish Sugjeru Shkenca Kompjuterike, aty ku jom edhe une edhe pse nuk del i mire hyn ne rrjedha dhe me Master bohesh perfekt, mos harrojm se shkencat Kompjuterike jon nje Oqean i Pafund, ju asnjehet mos u zhgenjeni me tregun e Kosoves, sepse te dini 10 gjuh programuese eshte diqka e madhe..

Suksese...!!

9. Lekosta

Lekosta Anëtar Aktiv

Postimet:
    467
    Pëlqimet:
    138
    Pikë nga trofetë:
    43
    Nese i ke kushtet financiare te mira,te kisha preferu ti vazhdosh te dyjat pernjehere,pasi meson shume,un per vete nuk kam pasur at fat,me eshte dashur te vazhdoj fakultetin,njejten koh te punoj qe ta paguaj ate,pasi jam ne privat.tani jam ka fundi i vitit te 3t,gjithashtu jam punsuar ne nje vend te mir,dhe po shpresoj ne fund te vitit qe te diplomoj,pastaj patjeter menjehere te filloj CCNA,edhe pse kam njohuri por,certifikata/diploma eshte ajo qe te duhet per te aplikuar ne nje vend pune,ka vleren e saj!

Ardiii1998 pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...