1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje cisco me 2 vlane hyrje edhe dalje

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga Lodvald, 3 Dhjetor 2018.

1. Lodvald

Lodvald Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,123
    Pëlqimet:
    601
    Pikë nga trofetë:
    258
    Kisha nje ide me ba dicka neser edhe kam dy linja interneti bridge te dyja ne nje zyre , edhe jan nga e njejta isp . njera vjen me vlan 16 tjetra me vlan 11

a mund ta bej sikur ne foton me poshte logjikisht po kerkoj , a mund te krijohet loop apo cisco kur e ndan ne vlane eshte e sigurte se nk krijon loop ....

2. bi0

bi0 Anëtar Aktiv

Postimet:
    393
    Pëlqimet:
    282
    Pikë nga trofetë:
    73
    Pa problem mundesh me i bo vetem qe ndaj arp vlan qe mos me mujt me ping njoni tjeterin se te krijohet shum rerouting edhe te ngadalsohet rrjeti perveq qe bon static routes

Elion1 pëlqen postimin.
  3. Lodvald

Lodvald Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,123
    Pëlqimet:
    601
    Pikë nga trofetë:
    258
    dmth e sigurt se funksionon se po kam frik se po e prish krejt se duhet me heq 2 ekzistuesin per me fut kyt se ja fishot e shkurtera...

4. bi0

bi0 Anëtar Aktiv

Postimet:
    393
    Pëlqimet:
    282
    Pikë nga trofetë:
    73
    Po qe nuk din qysh me configuru merre nje simulator CISCO packet tracker edhe provo

5. Lodvald

Lodvald Anëtar Legjendë

Postimet:
    2,123
    Pëlqimet:
    601
    Pikë nga trofetë:
    258
    e zoteroj ciscon shum mire por kjo cisco eshte model tj , as packet tracker nuk e ka kyt cisco. e kam konfiguru e krejt sa vendos wan porten wan e suspendon ...

nejse e kam zzgjidh me dy mikrotik :) flm per pergjigjien por thjesht pata pyt se me disa vlane kisha punu por asiher me 2 wan ne ni switch prandaj ...

6. bi0

bi0 Anëtar Aktiv

Postimet:
    393
    Pëlqimet:
    282
    Pikë nga trofetë:
    73
    e kom une nje CISCO V320 Gigabit Dual WAN e perdoru dual balance por me static routes mundesh me vendos cilli vlan me perdor cilin WAN po edhe me dal vlan me pa njoni tjeterin apo mi leju .

dotnet pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...