1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Cilin 'Cloud Storage Service' e përdorni?

Tema tek 'Diskutime tjera' e hapur nga Fannol Gashi, 27 Tetor 2012.

?

Cilin 'Cloud Storage Service' e përdorni?

 1. GoogleDrive

  24 vote(s)
  31.2%
 2. SkyDrive

  23 vote(s)
  29.9%
 3. Dropbox

  29 vote(s)
  37.7%
 4. YouSendit

  0 vote(s)
  0.0%
 5. JustCloud

  1 vote(s)
  1.3%
 6. SugarSync

  0 vote(s)
  0.0%
 7. OpenDrive

  0 vote(s)
  0.0%
 1. bloodyalboz

  bloodyalboz Anëtar

  Postimet:
  17
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Dropbox pasi qe osht shum leht per upload edhe download.
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Dropbox edhe un me se shumti e perdori, eshte shum me i thjesht.
   
 3. ZeroCooL!

  ZeroCooL! Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,863
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  Se perdori hiq ;)
   
 4. duto

  duto Anëtar

  Postimet:
  15
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Un google drive pasi qe e kam edhe app be telefon , bej upload nga telefoni dhe pastj mund te hyj pc ti marr .
   
 5. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Google Drive
   
 6. edy007

  edy007 Anëtari i muajit IV

  Postimet:
  1,884
  Pëlqimet:
  179
  Pikë nga trofetë:
  108
  Dropbox, nganjeher...
   
 7. iceboy

  iceboy Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  SkyDrive e kom primar, GDrive rrall... Dropbox kom, po edhe ato rrall e tjerat jo.
   
 8. algert

  algert Anëtar Aktiv

  Postimet:
  259
  Pëlqimet:
  52
  Pikë nga trofetë:
  28
  Google drive, per pune sidomos.
   
 9. Gr@1ti

  [email protected] Anëtar i Njohur

  Postimet:
  848
  Pëlqimet:
  146
  Pikë nga trofetë:
  88
  Perdori Google Drive por shum rralle
   
 10. NS01

  NS01 Anëtar

  Postimet:
  42
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  8
  kur jam ne tel e perdori gdrive kurse ne pc dropbox
   
 11. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,549
  Pëlqimet:
  636
  Pikë nga trofetë:
  243
  Asnjonen se perdori per arsye se asgje sosht e sigurt ne kto
   
 12. NS01

  NS01 Anëtar

  Postimet:
  42
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  8
  ne nje far menyre mir e ki po por hdd nuk eshte i sigurt per ruajtjen e te dhenave te rendesishme gjithashtu as usb, nese ke te dhena sekrete kursesi nuk bon te ruhen ne cloud storage services por as ne hdd sjan te sigurta, ditur qe hdd eshte material hargjues, hargjohet vetvetiu dhe gjdo fikje e dhunshme e pc e atakon hdd dhe e demton pak nga pak, sipas mendimit tim te dhenat sekrete dhe te rendesishme eshte me se miri te ruhen ne cd edhe kjo prishet vetvetiu por eshte me e qendrueshme se paisjet tjera si usb,externahdd, internal hdd ,ssd etj. mjafton nje lidhje e shkurt dhe gjuaje ne berllog kam pas rast edhe pc mos mu ndez prej hdd pasi qe kishte lidhje te shkurt, pakk e quditshme kjo por kur ju ka hjek hdd pc punojke perfekt e kam provu edhe ne pc tjera por ju jepke lidhje te shkurt
   
 13. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Teme shume e vjeter, para 3 viteve po masi me ke repliku po shtoj pak dicka, se prej asaj kohe kane ndryshu senet qe poashtu edhe mendimi.

  Ne Cloud dihet qe nuk je i sigurte qe ato te dhena i ke te sigurta apo mas nje kohe ai sherbim mbyllet edhe mundesh me mbet pa to, nje rast eshte Megaupload dhe rasti sikur ne Mediafire qe ne fakt kam thy rregulloren e tyne, po bashk me to kam pas edhe te dhena private edhe pa kurfare verejtje me kane mbylle komplet llogarine.

  Tash per tash per cloud perdori Mega.co.nz ku perdor AES enkriptim ne client-side po ketu kam marre mesim me heret nuk ngarkoj te dhena provate apo te rendesishme, nese po kam nje kopje diku tjeter.

  Sa i perket ruajtjeve te te dhenave per nje kohe te gjate me vite 10-20-30 e ndoshta me shume, me mire se shiriti magnetik nuk ka, ndoshta ka ndonje teknologji ku me duket jane disa CD/DVD speciale te lyera me nje shtrese ari per ruajtjen e te dhenave deri ne 100 vjete, por e di qe shiriti magnetik e ka vertetu kete pune, ne shume televizione arkivin me shirit magnetik, poashtu e di qe edhe SSD disqet per ruajtje te te dhenave pra mos me qene i lidhun nje kohe me PC/Laptop shume shpejt po humbshin te dhenat.
   
  NS01 pëlqen postimin.
 14. NS01

  NS01 Anëtar

  Postimet:
  42
  Pëlqimet:
  6
  Pikë nga trofetë:
  8
  Vetem temat e vjetra po i shfletoj se kta te rit spo merren ma me kto sene vetem "Qysh me ba pare" po postojn
   
 15. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  Shume e vertet po pasi ekzistojne edhe ato sektore ne forum nuk mundemi me I ndalu, veq problemi qe nuk shfletojn te njejten pytje 30 here e postojn ne forum :)
   
 16. AlbGalaxy

  AlbGalaxy Anëtar Aktiv

  Postimet:
  102
  Pëlqimet:
  36
  Pikë nga trofetë:
  28
  Une e perdori MEGA edhe pcloud
   

Shpërndaje faqen

Loading...