1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Cilin 'Cloud Storage Service' e përdorni?

Tema tek 'Diskutime tjera' e hapur nga Fannol Gashi, 27 Tetor 2012.

?

Cilin 'Cloud Storage Service' e përdorni?

 1. GoogleDrive

  24 vote(s)
  31.2%
 2. SkyDrive

  23 vote(s)
  29.9%
 3. Dropbox

  29 vote(s)
  37.7%
 4. YouSendit

  0 vote(s)
  0.0%
 5. JustCloud

  1 vote(s)
  1.3%
 6. SugarSync

  0 vote(s)
  0.0%
 7. OpenDrive

  0 vote(s)
  0.0%
 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Cilin 'Cloud Storage Service' e përdorni më së shumti, tregoni edhe arsyen.


  Unë: SkyDrive pasi e përdori Hotmail.
   
 2. Arditii

  Arditii Anëtar i Njohur

  Postimet:
  535
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  73
  Gjithashtu dhe un e perdori skydrive nje nder arsyet eshte edhe pse e perdori hotmailin tjeter eshte se nuk ka nevoj te instalosh aplikacion ne pc per tu kyqyr ne llogari, ka nje hapsir relativisht te madhe.
   
 3. Zyklon

  Zyklon Bitcoiner

  Postimet:
  3,500
  Pëlqimet:
  344
  Pikë nga trofetë:
  253
  E perdori Dropbox, arsyeja nuk kam naj arsye te forte, po e di qe ky sherbim per kete pune eshte nje nder te paret dhe ka pasurme sukses, edhe kom pritu me i provu tjerat si gdrive etj !
  Veq pse ma gerdite mediafire komplet cloud storage, ma mire vllazni se me pas 'cloud storag-in' tond s'ka, sa GB e ki ate HDD 20GB,40GB a 1TB e dine qe ki access 100% n'to, perndryshe llogaria me 150GB t'dhena ne MF me eshte suspendu !
  Kshtu qe, une te dhena sensitive nuk besoj me i ngarku ne asnje te ashtuquajture 'cloud storage' ku ne fakt nuk e dine as ku ruhen as a ka qasje dikush n'to as kurgjo, dola pak prej temes, po e ndava kete eksperienc me juve !
   
  phoenix pëlqen postimin.
 4. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,258
  Pëlqimet:
  1,267
  Pikë nga trofetë:
  358
  Asnjeren!
   
 5. iGhost.

  iGhost. Anëtar Fillestar

  Postimet:
  52
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  SkyDrive dhe GoogleDrive
   
 6. *VLORI*

  *VLORI* Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,119
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  128
  DropBox edhe pse jo aq shum
   
 7. cMs

  cMs Anëtar Aktiv

  Postimet:
  179
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  DropBox :)
   
 8. dardankrasniqi

  dardankrasniqi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  882
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  Asnjeren se perdori.
   
 9. CIA

  CIA Anëtar Aktiv

  Postimet:
  333
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  18
  Google Drive,
  Ja kom nise mas parti edhe kto tjerat skom ide qysh duken heh :p
   
 10. dr_iton

  dr_iton MSc. Inxhinier i Softuerit Staff Member IT Staff

  Postimet:
  1,361
  Pëlqimet:
  394
  Pikë nga trofetë:
  228
  Unë më së shumti e përdori Dropbox, mirëpo nuk ke lënë mundësin e zgjedhjes së më shumë opsioneve sepse unë përdor edhe SkyDrive Google Drive.
  Arsyeja është se mund të ruaj shënime që më duhen në të dhe deri më tani në mënyrë legale kam 3.5GB.
  Përshëndetje.
   
 11. Fisnik Bekteshi

  Fisnik Bekteshi Anëtar Fillestar

  Postimet:
  79
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  ne e perdori me shum google drive pasi qe me se shumti e perdori gmail , ka perdorur me heret dropbox, por me esht pershtat me shum gdrive
   
 12. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,082
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  E kam perdor SkyDrive :)
  Por tani me nuk po e perdor asnje !
   
 13. Unknow

  Unknow Anëtar Aktiv

  Postimet:
  122
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  qka eshte 'Cloud Storage Service?
   
 14. dorianshala

  dorianshala Anëtar Aktiv

  Postimet:
  207
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  18
  Eshte sherbim i ruajtjes se informatave ne Internet - njesoi sikurse nje usb 8gb pervec se hardwarikisht eshte diku tjeter.
   
 15. ALB|BlooD|

  ALB|BlooD| Anëtar Aktiv

  Postimet:
  277
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
 16. hypnotik

  hypnotik Anëtar Aktiv

  Postimet:
  213
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  Cloud asnjeren jasht shtepise perpos iCloud per iDevices, per ndryshe perdori Cloud privat, kam Dy seri nga Qnap TS, me duket me Lire dhe me e sigurte sepse edi se e Menagjoj vetem un dhe nuk me kushton asgje edhe nese kaloj Terabytes me materjal te ndryshem qoft lokal apo jasht Shtepise.
   
 17. shqiphit

  shqiphit Anëtar

  Postimet:
  10
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  SkyDrive e perdori vazhdimisht kryesisht per dukuente dhe foto ndersa, GoogleDrive e kam provu dhe nuk ja ndare shum i kenaqur nga ky sherbim.
   
 18. mra

  mra Anëtar

  Postimet:
  4
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Unë preferoj shërbimin e ofruar nga Dropbox-i. Ndër pikat pozitive të Dropbox-it, shërbimet dhe funksionalitete janë shumë të mirë dhe zbatimi në të gjitha sistemet operative eshte nje + i konsideruëshme. Por ju duhet ta dini se në "Terms of use" te dropbox-it, dropboxi ka te drejt te perdorur gjithat informacionet (files, pictures, etc..) te juaj per statistika ose per me prodhu raporte. Kjo do të thotë afërsisht: fil-at e juve dhe informacionet mund të përdoren nga Dropbox-i.

  Këtu është pjesa e "Terms of use" i cili flet per kete:

  "We sometimes need your permission to use your work (for example, hosting or sharing your files). By submitting your work, you grant us access (and those we work with to provide the Services) worldwide, non-exclusive, royalty-free, license fees, to use, copy, distribute, prepare derivative works (such as translations or format conversions) to publicly perform or display the work to the extent reasonable and necessary for the service. "
   
 19. rilinds

  rilinds Anëtar i Njohur

  Postimet:
  733
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  48
  DrobBox pasi kam 50GB free me Samsung galaxy s3
   
 20. Tanni

  Tanni Anëtar i Njohur

  Postimet:
  811
  Pëlqimet:
  103
  Pikë nga trofetë:
  73
  Edhe Mediafire osht e mire
   

Shpërndaje faqen

Loading...