1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Cili eshte formati i imazhit me i mire per web !

Tema tek 'Kuize nga itShqip' e hapur nga Lodvald, 18 Tetor 2016.

?

Cili eshte formati i imazhit me i mire per web !

 1. .jpg

  10 vote(s)
  31.3%
 2. .gif

  2 vote(s)
  6.3%
 3. .png

  19 vote(s)
  59.4%
 4. .bmp

  1 vote(s)
  3.1%
 1. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,261
  Pëlqimet:
  628
  Pikë nga trofetë:
  258
  Do ju lutesha te mos kerkonit ne "google" per pergjigjien pasi eshte thjesht zbavitese dhe edukative ne te njejten kohe!

  Ato qe kerkojne pergjigjien do i kthehet fati sikur ketij qunit ne fund hahahaha :p
  [​IMG]
   
 2. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  4,438
  Pëlqimet:
  1,782
  Pikë nga trofetë:
  243
 3. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,261
  Pëlqimet:
  628
  Pikë nga trofetë:
  258
  bos ky eshte veq nje kuic per me kalu kohen nqs e shikon nga forumi ku eshte hap por mund te te ket shpetu po nejse :y


  Pergjigjia edhe pa animation eshte GIF me 256 ngjyra. (me e perdorura edhe me cilsorja per web)

  "The GIF format is a format which compresses files using an algorithm called LZW, which keep traces of the colors and helps to reduce the size of the file."
  VS
  "PNG also compresses better than GIF in almost every case (5% to 25% in typical cases)"

  por kushdo qe e ka vu ne praktik e ka verejt se browseri vonon shum me shum me i ba load .png sesa .gif , .gif eshte shum e shpejte edhe shum e lehte.

  Nje foto per web 800x400 ne .gif 256 ngjyra shkon diku tek 110kb (qe eshte e pa perfillshme per web) ndersa .png -24 me 256 ngjyra shkon me shum se 300kb
   
  Last edited: 19 Tetor 2016
 4. Nardino

  Nardino Anëtar

  Postimet:
  39
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  Arsyetimi yt vlen nese perdor win 98 e poshte dhe nje internet prej 56kb/s.

  Nga votimet del se shpjegimi yt eshte realizuar rreth vitit 95.
   

Shpërndaje faqen

Loading...