1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Cilen gjuh programuese ja vlen me e msu

Tema tek 'HTML // CSS // JavaScript' e hapur nga LumiUnikking, 15 Korrik 2018.

 1. LumiUnikking

  LumiUnikking Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Cila prej Gjuheve programuese ja vlen me msu dhe me punu , dhe Sa Eshte paga minimale /Per Muaj/ për nje puntor fillestar ne shtetet perendimore si psh: Gjermania
   
  Last edited: 15 Korrik 2018
 2. UnSeen

  UnSeen Anëtar Aktiv

  Postimet:
  199
  Pëlqimet:
  19
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pyetja osht cilen ta don ty mashum,osht ma mir me ja nis krejtve kapak edhe tani e merr vesh per ku je mashum se sot me tona gjuht munesh me gjet ni vend pune qe ja vlen,si psh me java,C,C++,python etj. Per ne kosov si programer mos gabofsha paga minimale osht 500 euro e per gjermani spo di qka met than.
   
 3. aRdiiaN

  aRdiiaN Anëtar

  Postimet:
  43
  Pëlqimet:
  49
  Pikë nga trofetë:
  18
  Pershendetje te kisha preferu me ja nis me Front Ent paski asht me let dhe ka nevoj tregu, e sa per pages ne gjermani per front end mesatarja e pageses n vitit asht €43,303 klm!
   
 4. Inpu

  Inpu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  260
  Pëlqimet:
  21
  Pikë nga trofetë:
  28
  Front End nuk eshte gjuhe programimi :p Gjithesesi gjuhet e programimit jane si gjuhet qe fliten , ne cdo shtet duhet mesuar gjuha perkatese por anglishtja eshte me e perdorur hehehe
   
 5. Taboo

  Taboo Anëtar Aktiv

  Postimet:
  362
  Pëlqimet:
  90
  Pikë nga trofetë:
  28
  Nese don si Front-End me punu nisja me HTML, CSS, Javascript dhe jQuery. Pastaj vazhdo me React, Angular ose ose edhe Vue Js.
  Nese don si Back-End me punu nisja me C# (Asp.Net), Java (p.sh. Spring) ose PHP (Laravel).
  E nese don me punu si Full-Stack at her i zgjedh ti cilen e mson per back edhe cilen per front.

  Per pagese jashte nuk e di sa sillen per punetor fillestar, pasi varen shume gjera, por besoj qe ki pagese shume me te mire se ne Kosove si Entry Level.
   
 6. LumiUnikking

  LumiUnikking Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Kjo gjuha programuse "python" m'u dok ma e mir edhe e leht me u msu ?
   
 7. Blerton

  Blerton Anëtar Fillestar

  Postimet:
  85
  Pëlqimet:
  34
  Pikë nga trofetë:
  43
  Fillimisht duhet me u percaktu se cka t'pelqen me zhvillu, masanej me u percaktu se me cilen gjuhe me fillu.

  Ketu
  ke informata te nevojshme.
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,333
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Gjuhet nuk jane me rendesi shume ne kete aspekt, por veglat/librarite qe ofrohen nga secila gjuhe. Gjithashtu e rendesishme eshte qe ku do qe punoni ta kuptoni logjiken e biznesit te cilen e praktikon kompania, pastaj mund te arrini te beheni nje expert aty.

  Ky sqarim eshte i njejte sikurse gjuhet qe fliten. Dikush mundet ti flet 3-4 gjuhe rrjedhshem por kjo nuk e bene ate person Shkrimtar. Dikush qe din me shkrujt, edhe veq me nje gjuhe mundet me ece shume perpara.

  Andaj, nese mesoni se si te programoni qe perfshine: Algoritmet, veglat/librarite e ndryshme qe ofrohen nga gjuhe te ndryshme, logjiken se si Programohet pastaj te mesoni nje gjuhe programuese eshte shume e lehte.

  Suksese.
   
  Laert dhe entor pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...