1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Cilat janë disa algoritme, programe, data sets të rëndësishme të sigurisë kibernetike?

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga larilari, 15 Mars 2019.

 1. larilari

  larilari Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Algoritme si Apriori, Euclat, FP-Growth, PPDM. Modele gjeneruese(ang. generative models): Markov Chains, Genetic algorithms (do të ishte e dobishme për të shpjeguar pak ose për të dhënë disa linqe) - këto janë nga fusha e të machine learning, do të ishte e dobishme për mua të më tregoni gjithashtu data sets dhe algoritme të tjera, gjithashtu nga fusha të tjera si ang. data science, big data, digital forensics nëse ka ndonjë lidhje me shkencën kompjuterike jo vetëm matematikë.
   
 2. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Programe qe te nevojiten jan IDA Pro ose GHIDIRA kjo e fundit eshte tool e NSA . Everything else u can just google
   
 3. larilari

  larilari Anëtar

  Postimet:
  19
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Faleminderit, gjeta poashtu program tjeter si WinPcap. A jane keto algoritmet e cekura me lart te sigurise kibernetike, dhe a din data sets?
   
 4. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  IDA Pro osht disassembler per programe komjuterike visualizon edhe algoritmin po edhe debuger , per analizim te trafikut Wireshark
   
 5. p4r4d0x

  p4r4d0x Anëtar Fillestar

  Postimet:
  61
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nop... Its impossible
   

Shpërndaje faqen

Loading...