1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

CHAT projekt test

Tema tek 'Projektet Tuaja' e hapur nga KALI-ALB, 31 Mars 2017.

 1. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  P.sh antare te ITSHQIP.

  Doja ta shperndja me ju kete chat shume te thjeshte qe e kam programuar ne PHP.

  http://chatshqip.pe.hu/chat.php

  Si ju duket ky chat?

  Dhe kisha nje pyetje si mund ta bej qe ta mban ne php emrin e pseudos kur e vendos njehere, e di qe mund te perdoret Cookie po si mund ta shfaq me html?


  Cfare mund te sugjeroni per nje chat te mire.

  Me miresjellje.
   
 2. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  PHP:
  <input class="form-control" id="pseudonimi" name="pseudonimi" placeholder="Pseudo" type="text"
  value="<?php if (isset($_POST['pseudonimi'])) echo $_POST['pseudonimi']; ?>" required />
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 3. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  komplet te njejten e perdora kur e pata ne localhost por kur e shtyp butonin "Freskoje" (dmth refresh te chatit) qe eshte
  HTML:
  href="chat.php"
  dhe kur e shtyp kete buton e nxjerre si ne fillim form-en dmth me psedo te pa vene.

  Une ne fakt deshiroja qe kur useri ta vendos pseudon mos ta modifikoje me kjo eshte arsyeja qe duhen perdor cookie ma mer mendja po nuk di si ta vendosi.
   
 4. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Perdor!

  session_start();

  Nuk e di qysh i ke variablat por shum thjesht do ta kishe be ne kete menyre.


  psh.

  if(isset($_SESSION['pseudo'])) {
  echo "Sessions jan eshte ruajtur";
  }

  Dhe normalisht tek fusha ku vendos pseudonimin e ben keshtu dicka...

  $_SESSION['pseudo'] = $pseudo;

  Per met ndihmu ma shum, postoje te gjith kodin.
   
  Last edited: 1 Prill 2017
  KALI-ALB dhe urankajtazi pëlqejnë postimin.
 5. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Esht edhe mundsia me $_SESSION mirepo nese mbyllet browseri ateher e dhena fshihet.
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 6. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 7. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  kodi i komplet eshte ky pa stilini ne css :)

  PHP:
  <body>
  <div>
  <center><h1>Chat SHQIP Test<h1></center>

  <form action="chat.php" method="post">

  <input class="form-control" id="pseudonimi" name="pseudonimi" placeholder="Pseudo" type="text" value="<?php if (isset($_POST['pseudonimi'])) echo $_POST['pseudonimi']; ?>" required><br />
  <textarea placeholder="Mesazhi" name="mesazh" rows="10" cols="50" required ></textarea><br />
  <input type="submit" placeholder="Dergo" />

  </form>
  <center><a href="chat.php">Freskoje</a></center>
  </div>

  <?php      
  //Connect database
  try
  {
  $bdd = new PDO('mysql:host=;dbname=''''password');
  }catch(
  Exception $e)
  {
  die(
  'Error : '.$e->getMessage());
  }
  //vendosja e mesazheve ne database
  $req $bdd->prepare('INSERT INTO chat (pseudonimi, mesazh) VALUES(?, ?)');
  $req->execute(array($_POST['pseudonimi'], $_POST['mesazh']));
  // Marrja e 20 mesazheve te fundit
  $pergjigjia $bdd->query('SELECT pseudonimi, mesazh FROM chat ORDER BY ID DESC LIMIT 0, 10000');
  // Shfaqja e mesazhit
  while ($data $pergjigjia->fetch())
  {
  echo 
  '<div<p><strong>' htmlspecialchars($data['pseudonimi']) .
  '</strong> : ' htmlspecialchars($data['mesazh']) . '</p>';
  }
  $pergjigjia->closeCursor();


  ?>
  </body>
  </html>
   
 8. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
 9. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  PHP:
  if isset pseudonimi

  echo '<form action="chat.php" method="post">

  Pseudo : echo  $_POST ['pseudonimi']; <br />
  <textarea placeholder="Mesazhi" name="mesazh" rows="10" cols="50" required ></textarea><br />
  <input type="submit" placeholder="Dergo" />

  </form>'

  else

  {
  echo'
  form action="chat.php" method="post">

  <input class="form-control" id="pseudonimi" name="pseudonimi" placeholder="Pseudo" type="text" value="<?php if (isset($_POST['pseudonimi'])) echo $_POST['pseudonimi']; ?>" required><br />
  <textarea placeholder="Mesazhi" name="mesazh" rows="10" cols="50" required ></textarea><br />
  <input type="submit" placeholder="Dergo" />'

  </form>
  }

  Kodi nuk ishte eshtu komplet se mungojne ; dhe '' dmth i kishte te gjitha te rregullta por me nxirrte nje error
   

Shpërndaje faqen

Loading...