1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Cfare mendoni per vendimin e AKEP?

Tema tek 'Biseda të Lira' e hapur nga Poshnjari, 16 Tetor 2018.

 1. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,217
  Pëlqimet:
  738
  Pikë nga trofetë:
  343
  AKEP kerkon qe te regjistrohen portalet online
  Me sa duket Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, AKEP, është ‘zgjuar’ dhe kërkon nga çdo portal online, momentalisht vetëm për ato të mëdhatë, që te regjistrohen në AKEP brenda 72 orëve dhe të vendosin në fund të faqes numrin e NIPT-it.

  Madje në faqen zyrtare të AKEP është publikuar edhe lista me 44 portale nga të cilat AKEP kërkon që të regjistrohen brenda 72 orëve. Pjese e shkeputur nga Teknologjia Sot
  Lista e ketyre faqve jane e personave te njohur, si politikan dhe gazetare te medias televizive apo mund te kete edhe persona individ? Dhe nese nje person nuk eshte gazetare por krijon nje media te madhe cafre mund te ndodhe?
   
 2. Blerim R.

  Blerim R. Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  7,256
  Pëlqimet:
  1,266
  Pikë nga trofetë:
  358
  Ide e mire me duket mua.
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 3. getrich

  getrich Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,042
  Pëlqimet:
  258
  Pikë nga trofetë:
  163
  Kjo osht per Shqiperi , kto portalet qe gjenerojn fitime te mira normal qe duhet me u regjistru .
   
 4. KastriotKoti

  KastriotKoti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  566
  Pëlqimet:
  96
  Pikë nga trofetë:
  58
  Nuk mendoj qe do te ket sukses shume ndoshta per portalet qe nuk regjistrohen dhe qe jan te hostuara ne servera shqiptar mund ti mbyllin po ato qe nuk kan domain .al dhe qe nuk jan te hostuara ne server-a shqiptar si do ja bejn?
   
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,217
  Pëlqimet:
  738
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kjo është një dilemë. Jo se nuk mund ta gjejnë por do duhet një ligj tjetër.
  Por nuk mendoj se kjo është metoda më e mirë për të mbledhur taksa. Këtë e them pasi ka shumë faqe që kanë shqip por që janë kosovarë, maqedons ose edhe që paguajnë taksa në vende të ndryshme ku jetojnë.
   
 6. Selim Baruti

  Selim Baruti Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,375
  Pëlqimet:
  257
  Pikë nga trofetë:
  128
  Eshte e thjesht fare, do mbyllin ke te duan ata, ska lidhje ku jane te hostuara ose cfare domain kane. Ne liste ishin dhe nje liste me portale te Kosoves. Sipas tyre cdokush qe jep lajme per Shqiperin duhet te ket NIPT.
   
 7. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  843
  Pëlqimet:
  346
  Pikë nga trofetë:
  208
  Ketu shume portale ishin ne liste qe jane te regjistruara ne kosove, nuk e kuptoje pse jane ne ate liste, apo ndoshta per shkak qe kane hap llogari bankare ne shqiperi per pagesa te instant articles.
   
 8. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,217
  Pëlqimet:
  738
  Pikë nga trofetë:
  343
  Jo vetëm atë, por janë marrë më shumë fake news për shtetas, ose me sakt politikan shqipëtar. Gjithsesi unë mendoj se është me mirë keshtu sesa ti censurojne.
   
 9. VaLoN

  VaLoN Co-Founder Staff Member Administrator

  Postimet:
  843
  Pëlqimet:
  346
  Pikë nga trofetë:
  208
  Nuk e paske kuptu cka kam shkruar, psh bbc eshte e regjistruar ne Angli por ti kerkohet te regjistrohet edhe ne Shqiperi. Kete une nuk e kuptoje.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 10. HeRBaR

  HeRBaR Anëtar Aktiv

  Postimet:
  160
  Pëlqimet:
  53
  Pikë nga trofetë:
  38
  Per mua, eshte levizje per te shuar edhe ato pak media qe dalin kundra qeverise, ose qe nuk e kan probleme te postojne skandale te medha. (Ktu nuk flas vetem per portalet qe jane ne liste, por per ligjin ne te ardhmen)

  Sa i perket mbylljes, e kane kollaj pasi kur ta kalojne ligjin tamam, eshte then qe qeveria do bashkpunoje me ISP Shqiptare per ti blloku portalet, me pak fjale North Korea..
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 11. The.Dictator.VR

  The.Dictator.VR Anëtar Aktiv

  Postimet:
  115
  Pëlqimet:
  119
  Pikë nga trofetë:
  43
  Mendoj se shum portale shqiptare nuk jon te regjistrume hiq nasni shtet as kosov e as shqiperi
  nuk u kan e domesdoshme mu regjistru nshqipri po vendosja e te dhenave ose siq kan cek edhe ata NIPT-it ku permes saj jon te gjitha regjistrimet se kush e kontrollon at web faqe etj , arsyja e ksaj u kan shkaku i shpifjev dhe rrenav tgazetav tona qe bojn per perfitime tveta dhe nuk kan munsi asni person mi raportu per shpifje per mu marr masa tjera ndaj tynve dhe e fundit siq edhe e din ktu disa arsyja pse jon cek nshqipri jon plot portale jon tregjistrume ne shtetin shqiperi pasi kosova ne shum kompani te rendsishme nuk e njeh kosoven ose ska drejta si shqiperia dhe gjithashtu kur shteti osht i shfaqun shqiperi at her mbrenda 72 oreve ta bllokojn nese reportohet nga organet e shqiperis
   
 12. GhOsT-BoY

  GhOsT-BoY Anëtar Aktiv

  Postimet:
  172
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  18
  Qka behet nese nuk regjistrohen?
   
 13. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,217
  Pëlqimet:
  738
  Pikë nga trofetë:
  343
  Te bllokohet siti. Nëse ke domain .Al ta merr akep. Nëse s ke tjetër të behete censur per ne shqipëri.
   
  GhOsT-BoY pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...