1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

CCNA - Info

Tema tek 'IT Kualifikime' e hapur nga Fannol Gashi, 26 Nëntor 2010.

 1. Besjon

  Besjon Anëtar

  Postimet:
  43
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  A kishit mujt me ma sqaru se une tash jam ne perfundit te shkolles se mesme XHVD ne prishtine , e universitetin kom me vazhdu shkenca kompjuterike , po kisha dasht me dit A jon njot It me CCNA , e nese nuk jane te njejta cillen me kry ma perpara It ,e pastaj CCNA ,a qysh ? Flm Per mirkuptim :D.
  Edhe Per fund a perfshin najnja prej ktyre 2-jave pjesen hardwerike
   
 2. Besjon

  Besjon Anëtar

  Postimet:
  43
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Ps me falni per double post , admini phanole e ka permend edhe CCNP & CCIE , nese nuk perton ma shpjegoni per qka nevoitet kjo :D Flm edhe 1 her.
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343

  Pershendetje,

  IT permban Hardware dhe Software (gjerat elementare qe duhen te dihen nese deshiron te fillosh te besh karier ne fushen e IT-se)
  CCNA - Ka te beje me RRJETA dmth RRJETA gjera me te avancuar sesa ajo ne IT, ndersa gjera elementare per CCNA edhe CCIE.

  CCNA - Ka te beje me rrjeta ky hyne me ne detaje ne infrastrukturen e rrjetave psh: routing protocols, etc.
  CCIE - Eshte kulminacioni i Rrjetave (per paisjet qe jane prodhuar nga CISCO)
   
 4. Br3AcKeR-KS

  Br3AcKeR-KS Anëtar i Njohur

  Postimet:
  890
  Pëlqimet:
  3
  Pikë nga trofetë:
  48
  :arrow: Good Tuto :!:

  Mos Arro phannolee je 1-Shi :twisted:
   
 5. Kurreshtari

  Kurreshtari Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Pershendetje!
  A ka ndonje mundesi qe nga shtepia ti perfundosh keto nivele te ciscos,pasi qe ka njerez qe nuk kane kohe per vajtje-ardhje ne ligjerata,por ndonje menyre online kishte me qene shume e deshiruar.

  Flm
   
 6. betimig

  betimig Anëtar

  Postimet:
  25
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Per Kosove e di qe nuk ofrohet kjo mundesi sidoqoft ti mundesh me shku ne AUK vetem kur te ke teste ndersa ligjeratat ti mesosh nga shtepia Online


  Betimi
   
 7. b!t

  b!t Anëtar

  Postimet:
  29
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0

  Nuk ki nevoje me shku ne asnje qender trajnuese (AUK, Cacttus.. etj), nese je ai qe mson i merr librat edhe mson vet (Self Study), kur ta merr mendja qe je i gatshem edhe i din senet munesh me hy ne provim per Certifkim, kjo behet online nepermjet Pearson vue <a class="postlink" href="http://www.pearsonvue.com" onclick="window.open(this.href);return false;">www.pearsonvue.com</a>
   
 8. frEEnoR

  frEEnoR Anëtar i Njohur

  Postimet:
  687
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nuk ma merr mendja qe munesh mi msu vet , ne se nuk je i regjistruar ne ndonje shkolle , qe te pakten te japin nje account ku mundesh Online nga shtepia ta lexosh materialin , nese nuk ke koh mi ndejk ligjeratat .
  E kam fjalen per CCNA . qe tnevojitet edhe gjat punimeve praktike te jesh prezent. ( perveq nese tnevojitet vetem Diploma edhe nuk do mi msu senet ma detajisht ) ... mnedimi IM !!
   
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343

  Nuk mundesh mu certifiku ne CCNA po nuk dite :). Keshtu qe vetem letra nese te duhet at'her nuk mundesh me marr nese nuk din.

  Keto diploma qe i marrin nga kompanite ne te cilat i ndjek ligjeratat, per mendimin tim nuk vlejne asgje, nuk deshmojn qe ti din diqka, por vetem qe ke ndjek ate trajnim, dhe trajnimin mundesh me ndjek edhe nese shkon aty edhe flen tan kohen :D. Ndersa Certifikata qe deshmon se ti me te vertet din at'her duhet te certifikohesh per CCNA dhe ta posedosh ate titull, por kete po nuk dite nuk mundesh me marr :).
   
 10. b!t

  b!t Anëtar

  Postimet:
  29
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Nuk o me rendesi Institucioni apo qendra trajnuese per me i mbajt ligjeratat, nese don me msu munesh edhe pa account, thjesht e downlodon materialin qe ndodhet online (ky material tash ekziston edhe si offline mode, pra e instalon ne pc apo laptop komplet materialin), plus ekziston edhe libri CCNA Study Guide te cilin munesh me e ble online ne Amazon, gjithashtu per ushtrime ekziston aplikacioni Packet Tracer i cili instalohet dhe me to ushtron, krijon rrjeta per nivelin e CCNA, ekziston edhe emulatori per Routera te Cisco's i cili quhet GNS3 mirepo ky preferohet per nivelin e CCNP-s. Pra sa per CCNA mjafton Packet Tracer, CCNA Study Guide dhe ligjeratat te cilat munesh me i downlodu.
  Keshtu kursen edhe kohen per ardhje-vajtje deri ne qendren trajnuese, gjithashtu edhe Lek per trajnime.

  N'fund kur e ndjen qe je i gatshem duhesh me hy ne provim per Certifikim nepermjet Pearson VUE.
  Shpresoj qe kesh i kjarte, mirepo prap mbetet tek ju se cilen menyre e preferoni.
   
 11. frEEnoR

  frEEnoR Anëtar i Njohur

  Postimet:
  687
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  38

  As un nuk thash qe munesh mu certifiku nese nuk din . :D
  Mendimi im ke qe , eshte e kot me ja nis me msu neper faqe online nese nuk shkon mi ndjek mesimet edhe ne menyr praktike
  E per ata qe ju vyn veq mu qertifiku , mujn mos mi ndjek ligjeratat , e veq mi gjet pergjigjjet e gatshme ( po kjo esht diqka e pavlere , nuk tvyn certifikata e CCNA nese nuk e din qka esht Switch e Routeri )
   
 12. frEEnoR

  frEEnoR Anëtar i Njohur

  Postimet:
  687
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  38

  nese munesh mi gjet : materiali si offline mode , libri CCNA Study Guide , gjithashtu edhe ky programi Packet Tracer ...
  edhe jasht institucioneve te ciscos .. ateher ma merr mendja edhe mu qe nuk ke nevoj mi ndjek trajnimet.
  edhe kjo packet tracer eshte shum e mir , mund ti mesosh pothuajse te gjitha ato qe i meson ne lab. te institucioneve te ndryshme .( normal , nese je i interesum )
   
 13. llapiani

  llapiani Anëtar Aktiv Staff Member IT Staff

  Postimet:
  272
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  38
  Pershendetje ,
  Nese ndokush deshiron qe ta bej testin 640-802 ne CCNA ky link eshte aktual mundeni me u pergadit un e kam ba para 2 jave qmimi ka kushtu 220 euro dhe pytjet kan qen te njejta prej "poolit" Acme p3po& Dima Dima .
  jan poolat per cisco ,microsoft etj etj veq kujdes merreni vetum ata qe jan me ma shum pik "Rating" .
   
 14. oribman

  oribman Anëtar

  Postimet:
  27
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  6
  Llapian a e ki fjalen per çmim te çertifikimit për 220 euro? Faleminderit.
   
 15. [GS]

  [GS] Anëtar

  Postimet:
  26
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  Hahahha emri te dihet mjafton ne kerkosh pak ne google :p
   
 16. SecNet*

  SecNet* Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  CCNA osht baza e ni themli shum te fort kush don mu marr me networking, kur ta kuptojsh CCNA me tjerat ski me pas problem hiq!
  Un e kom kta qe 1 vjet e diqka edhe CCNA Security


  p.s qe keni nevoj per ndihm per video trajnime e shum tjera boni zo
   
 17. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,650
  Pëlqimet:
  960
  Pikë nga trofetë:
  343
  Faleminderit per interesin tuaj :D hyn tek direktoriumet e forumit tek Networking pastaj tek direktoriumi pyetje pergjigje kemi shume antar qe kerkojn ndihm ne shume probleme te ndryshme ne fushen e rrjettave andaj na posto ca gjera, ne nuk kerkojm me kriju nje shkolle te rrjetave thjesht me i ndihmu te tjeret.
   
 18. SecNet*

  SecNet* Anëtar

  Postimet:
  35
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6

  nuk pash as ni pytje per Cisco sa i perket trajnimeve qato qe ishin kan kishin marr pergjigje :)

  Kur te sho naj sen une ktu jam
   
 19. talentix

  talentix Anëtar

  Postimet:
  8
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  A ka mundesi me hy njehere ne ICND1 pastaj ne ICND2 qfare qmimesh jane dhe nese e jep me sukses ICND1 dhe bjen ne ICND2 a vlen rezultati i ICND1
   
 20. RedBull

  RedBull Anëtar Aktiv

  Postimet:
  195
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16

  Qmimi per me hy drejt ne CCNA eshte 250 $ (dollar) kjo mundesia ICND1 edhe ICND2 e ndajn CCNA-n ne 2 pjes dmth ka 125 $ per secilin po nese i kryn trajnimet dikun ne AUK ose najkund tjeter e ne fund te qdo semestri osht ka 1 test nese testin e kryn me sukses ma te madh se 75% at`her ke me pas zbritje ne qmim prej 50% edhe ne testin final te CCNA e nese i jep testet e semestrave me perqindje edhe ma te madhe ki me pas sbritje edhe ma shum se 50% kta e ka ba CISCO me i shty studentat njekohsisht me msu ma shum edhe me kursy ma shum :)
  [nese e jep ICND1 e bjen ne ICND2 duhesh me hi direkt CCNA nuk vlen veq njona]

  Kjo eshte menyra se si e di un :)
   

Shpërndaje faqen

Loading...