1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

CCNA - Info

Tema tek 'IT Kualifikime' e hapur nga Fannol Gashi, 26 Nëntor 2010.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,427
  Pikë nga trofetë:
  343
  Cfare eshte CCNA?
  Cka mund te arrijme po e perfunduam ate?


  - CCNA eshte shkurtes per 'Cisco Certified Network Associate' dhe eshte nje kurs qe mundeson kompania CISCO.
  Pasi kjo kompani prodhon paisje te rrjetes at'her qe te kene funksionin maksimal duhet te konfigurohen dhe per konfigurimin e tyre duhet qe te kemi nje shkolle te kryer apo me mir me thon te kemi nje certifikate(Te mesojme se si ti konfigurojme).

  Eshte hapi i pare i trajnimeve te CISCO-s.
  [​IMG]

  Kruset mund te mbahen ne disa kompani lokale ne Kosove: si psh: AUKI (American University in Kosovo Institute), Cacttus, ... . Ku zakonisht jane te ndara ne 4 nivele (semestra) ku secila semester zgjate afro 3muaj dhe kushton 250-300E varesisht nga kompania qe ligjeron kursin dhe preferohet per persnat qe skane njohuri rreth teknologjise apo kane njohuri elementare.
  Eshte edhe kursi tjeter qe thirret FastTrack qe kushton afro 1500-2000e ndoshta edhe me shume dhe mund te zgjate nga 4dite deri 7dit Max. kjo preferohet per personat qe kane pervoje te gjate me rrjeta por vetem deshirojne te hyjne ne certifikim, keshtu qe eshte vetem nje perseritje per ta.

  Shume persona qe e perfundojne, mendojne qe pasi ta perfundojn trajnimet do te jene me titullin CCNA, por jo eshte totalisht gabim pasi qe me ate diplom qe keni marr (4diploma per secilen nivel nga nje) me ate deshmoni qe keni kryer trajnimet per CCNA. Ndersa qe ta keni kete titull duhet te hyni ne provim (ku provimi kushton 150e) dhe mundesohet nga 'Pearson VUE' provimi thirret 640-801 dhe te gjitha pyetjet jane ne gjuhen angleze. Nese certifikoheni njeher at'her pas 3vjete ju skadon ai titull keshtu qe duhet te hyni prap ne provim.

  Duke u certifikuar dhe duke fituar titullin si CCNA i Certifikuar do te keni njohuri ne konfigurimin dhe instalimin e Cisco Switch-ave dhe Routerave duke perdorur LAN/WAN Interface. Troubleshooting (zjidhjen e problemeve) ne nivelin e pare. Mesoni se si funksionojn rrjetat, disa gjera elementare per siguri dhe per VOIP.

  Nese kane antaret te cilet kane perfunduar trajnimet apo qe edhe jane Certifikuar vetem ne CCNA mund te shtojne ndonje gje qe mungon.

  Me Respekt,
  phannolee
   
  albion65 pëlqen postimin.
 2. Doom-Cracker

  Doom-Cracker Anëtar Aktiv

  Postimet:
  134
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  THNX shum phannolee
   
 3. DaNZeL

  DaNZeL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  66
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  i'm got this :)
   
 4. floroS

  floroS Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Flm per Info.
   
 5. Garena

  Garena Anëtar Aktiv

  Postimet:
  131
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Kam 1 Cerfikat te IT's po tash jam hy ne CCNA 1 ka fundi jam

  Gjeshka Mund Te Arish Me Keto Certifikata te CISCO's

  Mjaft Pembledhje e bukur se qka mund te arish
   
 6. AtdheeBuzz

  AtdheeBuzz Anëtar i Njohur

  Postimet:
  809
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mos i ringjall temat
  Postuar: 26 Nëntor 2010, 18:49
   
 7. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  AtdheeBuzz
  Nuk ndodh gje edhe nese irngjall,eshte e drejt e çcdo kujt sepse ka disa antar qe i shohin me heret temat dhe disa me von :D
   
 8. Garena

  Garena Anëtar Aktiv

  Postimet:
  131
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Jo Nuk Jam Nga Ata Antar Te Cilet i Ringjallin Temat Po Un Sapo Jam Regjisturat Ne Kete Forum (26 Nëntor 2010) ;)
   
 9. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  @Garena
  Nese nuk perserit mesimet dhe nuk i ndjek me kujdes ligjeratat qe ti ben profesori ato diploma asgje nuk te duhen !
  Pra,nese i perkushtohesh dhe vazhdon dhe perserit korrikuliumet e ciscos ateher ke arrit diqka.

  P.S Tfala bej profesorit Lavdim,nese je duke shkuar ne cisco qendren e pejes :D
   
 10. Garena

  Garena Anëtar Aktiv

  Postimet:
  131
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0

  Sigurisht Qe Do Ti Bej T'fala Lavdimit Po ai nuk me jep Mu po me jep Mitehat Sadiku por do te bej t'fala Lavdimit Mbase eshte nje nder Profesorat qe kan 10 vjet pune dhe certifikaten ne IT e kam mar me gjith Zemer e jo ajt ju kena fal sepse jam shum i perkushtuar mbas Ciscos sepse ne te ardhmen mund te behem edhe un diqka apo jo ?

  P.S Emrin - Mbiemrin Te Lutem ? Per T'fala hehe

  Kalofsh Mir
   
 11. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  hehe jo jo harroje krejt,sepse as nuk kam deshir ta publikoj emrin e vertet ketu por vetem bera nje shaka ;)
  suksese
   
 12. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,427
  Pikë nga trofetë:
  343
  Boni tfala edhe nga une prof.Lavdimit :lol: (pak hajgare)


  Ne lidhje me postimit tend.
  Nese je i perkushtuar ndaj CISCO-s (mendon CCNA se CISCO ka shume certifikime dhe smunedsh mi marr te gjitha kurr) besoj qe do arrish ate qe deshiron por stkisha preferu ta perfundosh CCNA dhe te rrish te shpia :), por vazhdo menjeher pas CCNA shiko interesohu ka trajnime per CCNP, interesohu per ndonje vend pune qe ka te beje me routera (paisje te CISCO-s). Dhe do arrish aty ku deshirone.
   
 13. Garena

  Garena Anëtar Aktiv

  Postimet:
  131
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Normal Qe Do Te Vazhdoj Gjithsesi Faleminderit Per Ket Mendim Qe Jape
   
 14. sg1

  sg1 Haveibeenpwned ?! Staff Member IT Staff

  Postimet:
  4,635
  Pëlqimet:
  953
  Pikë nga trofetë:
  343
  Aq me shume qe meson aq me shume perparon....por mos harro dija nuk ka fund :D
   
 15. AtdheeBuzz

  AtdheeBuzz Anëtar i Njohur

  Postimet:
  809
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  38
  Kam Nje pyejtje per juve qe e keni kry cisco-n

  A duhet me qen mbi moshen 16 vjeqare per me hi n`cisco apo joo ?
   
 16. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  @AtdheBuzz
  hmmm mvaret nga akademia e ciscos pra nga saffi se a lejon ate,ne peje eshte e lejuar mbi 16 vjet por jo me pak se 16.

  Por edhe po te lejohej mir do ishe mos me hy nder moshen 16 vjeq sepse i ke gjerat shum te trubullta dhe te pa kuptimta.
   
 17. AtdheeBuzz

  AtdheeBuzz Anëtar i Njohur

  Postimet:
  809
  Pëlqimet:
  20
  Pikë nga trofetë:
  38
  Aha okkei thnx per Info
   
 18. Garena

  Garena Anëtar Aktiv

  Postimet:
  131
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Siq e Di Un Ktu Ne Pej Si Kan Disa Udhezime nder 16 apo mbi 16 vetem a jep pare dhe do te hysh pa problem ka shum ktu nder 13 - 14 e ne PR nuk e di si shkojn punt atje
   
 19. Name

  Name Anëtar

  Postimet:
  2
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Po Eshte E Vertet Ne Peje Nuk Ka Regulla Per Vjet Vetem Jep Pare Dhe Do Te Hysh Pa Problem
   
 20. funkyman

  funkyman Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  a ka mri najkush me kry testin perfundimtar t'cicsos dmth per qertifikat ? se une e kom kry dmth met shpejt 5/7 dit 4or/1dit :) edhe kom kry veq CCNA1-2 edhe nfund mujit ko me hi per certifikat a mundet diksuh mem tregu qfar pytje tek mujn me ra qysh ? se une e kom kry qaq shpejt sa edhe fort so majt n'mend qka kom msu :p
   

Shpërndaje faqen

Loading...