1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Cafre eshte me e rendesishme per te patur nje host sa me te shpejte?

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Poshnjari, 16 Tetor 2018.

 1. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,251
  Pëlqimet:
  338
  Pikë nga trofetë:
  113
  Hi,
  Dhesha te pyes per nje dy gjera qe per shumicen mund te jene te thjesht.
  E para eshte se sa te rendesishme jane IP-te per serverin, dhe ketu e kam fjalen a ajne te rendesishme qe nje VPS te kete me shume se nje IP?
  Per te patur performanca sa me te mire, kushe eshte me e rendesishme CPUs, apo RAM?
   
 2. Best Answer:
  Post #2 by Fannol Gashi, 16 Tetor 2018
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,339
  Pikë nga trofetë:
  343
  Best Answer
  Tung,
  • IP
   • Njejt sikurse numrat e telefonit. Nese nje person e ka nje numer te telefonit ather mundesh me thirr ate person vetem ne ate numer, por nese i ka dy ather mundesh me thirr ne dyt, gje qe i lejon personit me ja tregu numrin kujt deshiron ai.
   • Psh, njerin e perdor per te gjithe, qe eshte i casshem vetem nga 08:00-18:00 ndersa tjetrin vetem per familjaret dhe qe eshte 24 ore.
   • E njejta eshte edhe me IP, gje qe varet nga rrethanat dhe kerkesat se a duhet ta kesh nje IP apo me shume.
  • CPU, RAM
   • Dyjat jane te rendesishme.
   • CPU eshte se sa shume kalkulime mundet me bo te njejten kohe,
   • ndersa RAM eshte se sa shume informata mundet mi hap te njejten kohe per me u procesu.
   • Nese e i ke 10 CPU dhe vetem 1 GB RAM ather nuk fiton asgje pasi qe vetem 1 GB te dhena munden me u hap te njejten kohe per procesim nga CPU-ja.
   • Ndersa, nese e ke 1 CPU dhe 10GB RAM prap nuk fiton asgje edhe pse i ke 10GB te dhena per procesim, por e ke vetem nje CPU gje qe ne fund eshte njejt, merr me shume kohe per procesim.
   • Por nese i ke 10CPU dhe 10GB RAM ather eshte tjeter gje.
   • Sa me shume aq me mire, por edhe kjo eshte ne baze te kerkesave.
   • Psh, nese e ke nje webserver ather pse ti kesh 10GB RAM dhe 4CPU? Pse me pagu me shume, kur mundesh me 4GB RAM dhe 1 CPU dhe mjafton.
   • Por nese ke nje server te dhenave (DB) ather te duhen te pakten 16GB RAM dhe 2 CPU ose ndoshta edhe 4 CPU.
   • Prap, e gjitha varet nga situata se cka deshiron me bo.
   
  BlackEagle, Poshnjari dhe shteti pëlqejnë postimin.
 4. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,251
  Pëlqimet:
  338
  Pikë nga trofetë:
  113
  Ok, shumë faieminderit. Për Wordpress e është më mirë RAM besoj pasi pluginsat perdorin php dhe kjo e ngarkon serverin, apo jo?
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,201
  Pëlqimet:
  1,339
  Pikë nga trofetë:
  343
  Jo nuk dmth, por munesh me e shiqu se sa RAM eshte duke perdor ne kohen kur ke mas shumti kerkesa.

  Une cka do kisha bo, e kisha kriju edhe nje server tjeter edhe kisha perdor nje Load Balancer qe me dergu kerkesat her ne njerin her ne tjetrin.
   

Shpërndaje faqen

Loading...