1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje Bllokimi i IP addresse se nje shteti ?

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga arbenshabiu, 25 Nëntor 2016.

 1. arbenshabiu

  arbenshabiu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  298
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  38
  Si mundem me blloku hapjen e faqes time ne nje shtet te caktuar, a ekziston naj mundesi ne .htaccess me blloku ne baze te IP.
  P.sh faqja te hapet ne Shqiperi, e ne Kosove jo ?
   
 2. Roshi Jam

  Roshi Jam Anëtar Aktiv

  Postimet:
  319
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
  wordpress perdor ?
   
 3. Valdrin Gashi

  Valdrin Gashi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  715
  Pëlqimet:
  75
  Pikë nga trofetë:
  58
  Code:
  http://www.htaccess-guide.com/deny-visitors-by-ip-address/
   
 4. arbenshabiu

  arbenshabiu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  298
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nuk osht fjala vizitore te caktuar me i blloku ne baze te IP, po p.sh ne Kosove kush klikon ne ate web site mos me u hap faqja, ndersa ne Shqiperi po. A ka ndonje IP Kosova qe nese e bllokon vetem ate te mos mundet askush prej Kosoves me e hap faqen.
   
 5. arbenshabiu

  arbenshabiu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  298
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  38
  Nuk ka lidhje wordpress apo jo, me rendesi me funksionu. Nese bon ne wordpress tregom.
   
 6. Gjer.g

  Gjer.g Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  84
  Pikë nga trofetë:
  43
 7. Roshi Jam

  Roshi Jam Anëtar Aktiv

  Postimet:
  319
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ok instalo plugin me emer Iq block country dhe e ke ok , vetem kur ta instalosh duhet te ngarkosh ne host nje dosje arkiv geolocation , e konfiguron per shtetet qe do te bllokosh .... Shpresoj te kem ndihmuar sa do pak
   
 8. arbenshabiu

  arbenshabiu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  298
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  38
  Si mundem me i blloku vizitoret nga Kosova, aty si shtet per me blloku del vetem Albania, Kosova nuk osht ?
   
 9. E.Dedaj

  E.Dedaj Anëtar

  Postimet:
  33
  Pëlqimet:
  4
  Pikë nga trofetë:
  8
  Cfar i ke dhene zor mi blloku Kosovaret, mjaft barrikada ne Mitrovic veq tani me pas barrikada edhe nga Shqiptaret ne boten virtuale, be mire, gjen mire!...
   
 10. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,483
  Pëlqimet:
  2,074
  Pikë nga trofetë:
  448
  Nuk mundesh me dit arsyen pse don me blloku, mundet me pas 100 arsye ose ma shum pse don mi blloku, nuk ka lidhje kjo pune me patriotizem e kufij. Ka mundesi faqja eshte e krijuar vetem per shqiptaret e Shqiperis, dhe nese futen ato nga Kosova, mund te bejne gjera ose probleme qe do i kushtoje me kohe ose te ardhura.

  ps. Per ti bllokuar vizitoret nga Kosova, do ta kesh pak problem besoj. Me mire do te ishte te kerkosh ti bllokosh vizitoret nga qytete, se sa nga shtete, sepse sa kam info Kujtesa, dhe IPKO perdorin si shtet Albania tek ip adresat, po edhe atehere besoj do ta kesh problem.

  Si zgjidhje ndoshta me e sakt do te ishte ti bllokosh userat by ISP.
   
  E.Dedaj dhe arbenshabiu pëlqejnë postimin.
 11. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nese don VETEM nga kosova e ki problem se perdorim shum ip si albania , por une te kisha preferu qe ti bllokojsh krejt e vetem nga shqiperia ti lejon perdryshe e ki shum veshtir edhe duhet te perdoresh disa dit http://dev.maxmind.com/geoip/legacy/mod_geoip2/
  qe ta din cillt duhesh mi leju
  Code:
  <Limit GET HEAD POST>
  order deny,allow
  deny from all
  allow from 80.80.160.0/19
  allow from ....
  </LIMIT>
  ose .. https://www.countryipblocks.net/index.php
   
 12. arbenshabiu

  arbenshabiu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  298
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  38
  Kete IP qe e ke vendose 80.80.160.0/19 e lejon vetem Shqiperine te kyçet, apo ?
   
 13. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  o jo ti shoku duhesht ti gjesh te gjith ip ip-ranges te shqiperis te vesh ne ate list per ata te thash perdore geoip une vetem si shembull e morra
   
 14. arbenshabiu

  arbenshabiu Anëtar Aktiv

  Postimet:
  298
  Pëlqimet:
  32
  Pikë nga trofetë:
  38
  Ne rregull, falemnderit.
   

Shpërndaje faqen

Loading...