1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Backlinks - Si te Kemi nje Website te Suksesshem Nepermjet SEO

Tema tek 'SEO dhe Zhvillim trafiku' e hapur nga Gevio, 1 Shtator 2016.

 1. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Pershendetje antar,
  Pasi pash disa antar te tjere qe interesoheshin rreth backlinks, mendova te krijoja nje post ku te tregoj se si kam vepruar une me website tim per te arritur deri ketu ku jam sot.

  Pak info per Website tim:
  Une kam 2 muaj qe e kam nisur punen me qellimin e vetem qe te krijoja backlinks dhe te kisha SEO.
  Tani disa nga postimet e mia renditen ne vend te 2 - 3 ne Google.

  Cfare jane Backlinks?
  Backlinks eshte thjesht URL e webit tuaj ne nje faqe tjeter.
  Ka dy lloje backlink, ato qe jane dofollow dhe ato qe jane nofollow, backlink dofollow e japin backlinkun ndersa ato nofollow nuk e japin, pra duhet te gjeni website te cilat jane dofollow.

  Menyra se si mund te gjejme nese nje backlink eshte dofollow ose nofollow eshte duke bere inspect element mbi nje link, nese linku del keshtu backlink eshte dofollow:
  [​IMG]

  Por nese del ne kete menyre, backlink eshte nofollow:
  [​IMG]
  ** Ka disa website te cilet e kane atributin e nofollow ne Class dhe nuk duket kur e bejme inspect element linkun por shumica e jep**

  Na duhet ti shmangim backlinks nofollow per arsye se nuk kemi shume perfitime nga to.
  Me lini te shenoj qe na duhen edhe backlinks nofollow per diversity por mund te vazhdoni edhe pa to, nuk eshte shume e rendesishme.

  Tani te kalojme tek procesi i gjetjes dhe marrjes se backlinkeve.
  Menyra me e mire per te gjetur dhe marre backlinks jane Forumet sepse
  1. Jane aktive
  2. Kane PG(PageRank) te larte
  3. Mund te postosh thjesht dhe lehtesisht.

  Na duhet te gjejme Forume te cilat lejojne postimin e linkeve dhe jane dofollow.
  Kjo eshte pjese me e veshtire dhe shume persona veshtiresohen te gjejne forume te tilla.
  Ne rastin tim, isha me fat qe per nichen tim gjeta 2 forume te cilat kane autoritet te larte dhe qe jane PR8 dhe PR6. Vetem nepermjet ketyre 2 forumeve une arrita ta ngrej webin tim sa me larte.

  Keshilla ime eshte gjetja e nje niche qe s'ka shume konkurrence dhe hapja e nje website rreth asaj niche.
  Nichet me konkurrencen me te madhe jane:
  1. Insurance
  2. Loans
  3. Mortgage
  4. Attorney
  5. Credit
  6. Lawyer
  7. Donate
  8. Degree
  9. Hosting
  10. Claim
  Keshtu qe mos u futni punes per keto niche pasi jane me shume competition te larte dhe nuk mund te arrini ne faqen e pare te Google lehtesisht.

  Ketu keni disa Low-Competition niche qe mund te bazoheni per te filluar webin tuaj:
  [​IMG]

  Sigurisht, ideja me e mire do te ishte qe ju ta gjenit vet nje niche dhe me pas te punoni me ate niche.
  Gjeni nje niche rreth dickaje qe ju e zoteroni mire, mos krijoni niche per shembull per psikologji kur s'ja keni idene asaj fushe. Nese jeni te afte per te shkruajtur Poezi krijoni nje website ne lidhje me poezine etj.

  Pasi keni menduar nje niche, hapi tjeter eshte te shikoni konkurrencen qe keni ne Google.
  Hyni ne Google dhe beni kerkim per ate niche dhe shikoni nese konkurrenca eshte teper e larte ose jo, nese konkurrenca eshte teper e larte, hiqni dore nga ajo niche pasi eshte praktikisht teper e veshtire qe t'ja dilni mban, e nese niche juaj ka konkurrence te ulet atehere vazhdoni me ate niche pasi jeni OK.

  Pasi keni gjetur niche hapi i rradhes eshte hapja e nje website.
  Nese jeni fillestar, ose s'keni mundesi per te blere hosting, ju rekomandoj t'ja filloni me Blogger.
  Blogger eshte platforme mjaft e mire, te limiton shume ne fakt por gjithsesi sa per t'ja filluar eshte mjaft mire.
  Webin qe kam me te "suksesshem", e kam te hostuar ne Blogger dhe deri tani jam mjaft mire me te.

  Pasi keni gjetur hostin dhe e keni kompletuar webin tuaj, erdhi koha qe te ndertoni postime ne web me keywords per niche tuaj.

  Tek titulli i postimin do te vendosni gjithmon ate gje qe mendoni se te tjeret kerkojne per kete niche, nese pershembull keni nje web per teknologjine do te krijoni nje titull qe te godase lexuesit ose ata qe bejne search ne google. Nese psh qarkullon nje virus i ri kompjuterik, njerezit do te kerkojne solucione per te hequr kete virus nga PC i tyre, marim shembull sikur Ransomware ka goditur shume PC, njerezit do te kerkojne "How to get rid of ransomware" dhe ju duhet te krijoni nje postim mbi keto keywords, ku titulli te jete ne ndihmese te ketyre personave qe me pas, ju te merrni shikime.

  Pasi e keni bere kete, erdhi koha qe ta postoni linkun e postimit tuaj ne Forumet me autoritet te larte qe keni gjetur. Postoni ne forume cdo postim te ri qe beni dhe nese keni sukses, per rreth 1 muaj e gjys do te shikoni rezultate mjaft te mira! Nese ja keni dale mban deri ketu tani mund te beni postime te goditura dhe s'do te keni me nevoje as per forumet qe te merrni trafik organik per keto postime! Vetem duhet te keni kujdes qe te mos beni SPAM, beni 1 postim dita ose me shume, por ne forume postoni vetem postimin qe mendoni qe to te kete interes.

  Disa programe qe perdor une per te gjetur Keywords, per te menaxhuar vizitoret etj jane:

  Google AdWords Keyword Planner
  - Ketu mund te kerkoni nje keyword te caktuar dhe te shikoni se sa eshte konkurrenca per kete keyword.

  Clicky
  - Kete e perdor per te pare se sa vizita ditore merr website im, si dhe per te pare se sa usera jane online.
  Ne vend te clicky mund te perdorni edhe Google Analytics por une preferoj Clicky.

  Fjalor per disa shprehje te perdorura:
  Backlink
  - Lenja e linkut te website tuaj ne nje website tjeter.
  Niche - Eshte nje website me nje Teme te caktuar. Psh website http://www.itshqip.com ka niche Teknologjine.
  PR (Pagerank) - Pagerank eshte renditja e webit tuaj nga 0 - 10 nga Google.
  Keyword - Eshte nje Fjale Kyce, ose fjala kyce e perdorur ne postimet tuaja.
  dofollow - Eshte kur nje website, te jep backlink.
  nofollow - Eshte kur nje website nuk te jep backlink.

  Disa statistika te faqes sime:
  Vizita Sot (01/09/2016)
  [​IMG]
  Vizita Dje (31/08/2016)
  [​IMG]
  Vizita Pardje (30/08/2016)
  [​IMG]
  Sic e shikoni, ne date 30/08/2016 bera nje postim i cili u be hit dhe me ka dhene shume vizita.
  Nga ky postim, gati 80% te vizitave i kam nga Google, pra vizita organike vetem nga SEO qe ka marre faqja ime nga backlinks dhe gjerat e tjera qe kam bere.

  Ju falenderoj shume per vemendjen tuaj!
  Nese keni ndonje pyetje ju lutem komentoni me poshte dhe do perpiqem t'ju ndihmoj!
  Ky postim eshte bere vetem e vetem per kete forum dhe eshte i gjithi i shkruajtur nga vet une. Pra nuk ka asnje gje te kopjuar.
   
  miraxh, GhOsT-BoY, g_host dhe 25 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. Roshi Jam

  Roshi Jam Anëtar Aktiv

  Postimet:
  319
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
  Faleminderit per tutorialin , postim me vlere
   
  Gevio pëlqen postimin.
 3. Rrezart123

  Rrezart123 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  687
  Pëlqimet:
  156
  Pikë nga trofetë:
  63
  Bravo me plot kuptimin e fjales, edhe pse per Backlinks veq me fol ka shum e le mo me shkru, i ki permbledh disa prej gjerave kryesore.

  Deshta mi shtu edhe disa gjera rreth Backlinks:

  1. Backlinku dofollow me i miri osht aj link i vendosur ne forum prej vizitoreve, e jo me qit 1 link e mos me ta kliku kerkush.
  2. Mos filloni me i bo sot 20 backlinks e neser asnjo, ose qdo dit ka 20 se dokesh si spam per Google Bot, gjithqka e ka kohen e vet. Menyra ma e mir sot 1 nese 2 apet 1 ose 2 mbas 1 jave ka 3 per dite pra mu dok gjithqka naturale.
  3. Mos provoni gjith me marr backlink vetem me url p.sh https://forum.itshqip.com por edhe Si Te Krijom Backlinks.
  4. Provoni social media networks signals pra sa ma shum share like jan 1 sinjal per Google Bot qe e keni 1 postim kualitativ. Edhe pse Google thot qe nuk luajne rol ne SEO.
  5. Internal Linking e luan nje rol te backlinks, pra kalimi prej nje postimi ne nje postim tjeter brenda faqes suaj.

  Mos harroni se Keyword planner osht 1 tool qe nuk i jep te dhenat te sakta pra Google i mshef te dhenat, kom keyword ne faqen time qe e qet 0 lype ne qfare do termi mirpo knej merr shum trafik.
  Po ashtu nese Keyword Planner thot qe osht 1 low competition keyword nuk do te thote qe e o qashtu.

  Zgjedhja ma e mir per me dit nese osht 1 keyword low competition osht me lyp ne Keyword Checker se cilat site rankohen per ate Keyword, pastaj me shiku nese e kan keyword ne Heading 1 (Titull) dhe me kqyr Page Rank edhe Domain Authority. Nqofse 1 domain osht per 5PR ose DA me i lart se i joti nuk mund te rakonesh pa pas backlinks tek ai post.

  Po ashtu PR dhe DM bohen update vetem disa here brenda vitit kjo eshte arysjea pse nuk mund te shifen rezultatet e backlinks menjeher, gjithashtu mos harroni se ma leht osht me kalu prej PR ose DA prej 10-20 sesa prej 50-53.

  Kaloni Mir.
   
  Kujtim05, boom3rang, Gevio dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 4. endritsada

  endritsada Anëtar Aktiv

  Postimet:
  208
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  53
  Postim mjaft me vler. :)
   
  Gevio pëlqen postimin.
 5. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Faleminderit edhe ty per keto keshilla, gjith cka ke thene jane keshilla shume te mira :)
   
  oo1o dhe Rrezart123 pëlqejnë postimin.
 6. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  Sot bej 46 dite qe po bej te njejten gje ,, , ;) .. Dhe Pikerisht NE Te Njejten Menyre,, Shume i sakte postimi !1 :D
   
 7. Roshi Jam

  Roshi Jam Anëtar Aktiv

  Postimet:
  319
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
  dhe si je me vizitat ditore ?
   
 8. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  Ne fillim ( tre javet e para )merrja nga 2k ne dite .... tani ka rene pak faqja sepse kam 2 jave qe nuk kam hedhur postime te reja ... dhe merr nga 500 view ne dite... dmth vijne akoma views ;P :D :D
   
  Mr.Gh0$T dhe Roshi Jam pëlqejnë postimin.
 9. Roshi Jam

  Roshi Jam Anëtar Aktiv

  Postimet:
  319
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
   
  enneaa pëlqen postimin.
 10. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  Viral Forum ;) :D .. nese nuk e hap ti atehere do e hap une nje te tille :D ,..

  forum.viral.com ose viral.com :D
   
  Roshi Jam pëlqen postimin.
 11. Roshi Jam

  Roshi Jam Anëtar Aktiv

  Postimet:
  319
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
  Flm per keshillen , nje gje te fundit kisha , wikipedia mund te perdoret per backlinks ?
   
  enneaa pëlqen postimin.
 12. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  normal qe po ...
   
 13. Roshi Jam

  Roshi Jam Anëtar Aktiv

  Postimet:
  319
  Pëlqimet:
  63
  Pikë nga trofetë:
  38
  Cfare mendimi keni per kete ?
  http://www.codrutturcanu.com/backlink-energizer-review/
   
 14. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
  1. Grab broken links & citation needed links
  Just because Wikipedia links are nofollow, doesn’t mean they aren’t valuable. Wikipedia links can get you referral traffic (ie, people clicking your link). Plus, the same people who click Wikipedia links are likely to link back to you on their site, since you are after all, a Wikipedia reference.

  The key is to get a Wikipedia link without getting called out for commercial spam – actually be helpful and improve Wikipedia instead of treating it like a graffiti board. Normally, it would be a tough job finding appropriate places to place a link, except that Wikipedia’s editors have done the work for you.

  [​IMG]

  Do a Google search for:

  site:wikipedia.org [keyword] + “dead link” (or “citation needed”)
   
  oo1o dhe Roshi Jam pëlqejnë postimin.
 15. enneaa

  enneaa Anëtar Aktiv

  Postimet:
  436
  Pëlqimet:
  166
  Pikë nga trofetë:
  53
 16. dionbalaj

  dionbalaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  106
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  33
  Po shoh tutoriale tmir per fillestart, edhe qysh pe shoh sipas shkrimeve tuaja kto qe po keni sukses me SEO per 6 muj?

  A mundeni pra me mi dergu webfaqet e juaja ta shoh domain rating e kto gjerat e tjera, se spo muj me besu, un merrem gati qe 2 vjet me SEO nblog temin edhe skom arrit qaq sukses tmadh. Gjithsesi suksese, mvje shum mir qe po perqendroni edhe nSEO pasi eshte ardhmeria e interneti bashk me SEM.
   
 17. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Edhe une me blogjet e mia te vjetra merresha shume kohe dhe skisha sukses por kur gjeta niche e duhur atere fillova te kem suksesin e duhur. Persa i perket ratings qe po thua, nje website do se paku 1 vit qe te filloje te behet boost ne rating. Une per vete marre 500 vizitor dita, nga keta 470 unik dhe cdo dite me shtohen. Faqja ime eshte ne vendin e pare ne google ne disa artikuj dhe ka raste qe mund te marr edhe ne 1k vizita dita. Ajo cka te duhet esht thjesht nje niche e mire ;)
   
 18. dionbalaj

  dionbalaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  106
  Pëlqimet:
  8
  Pikë nga trofetë:
  33
  mund te ma dergosh link e blogut?
   
 19. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,678
  Pëlqimet:
  514
  Pikë nga trofetë:
  208
  per mendimin tim qeke lodh kot. lodhu pak me teper me seo'n tamom. jo backlinks
  1 jav kam qe e hapa 1 website 652 vizitor mrena dites!
  Dhe si kam fut shum durt n`coding 90% wordpress plugins.
   
 20. Gevio

  Gevio Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,086
  Pëlqimet:
  259
  Pikë nga trofetë:
  113
  Hallall plako.
  Sic e shikon edhe nga titulli ne kete post kam folur vetem per backlinks. Keshtu qe nuk mendoj se jam lodhur kot dhe ndoshta duhet te mos tregohesh kaq shume mendjemadh sipas mendimit tim. Suksese ne webin tend :)
   
  Mr.Gh0$T, Arben Kryeziu dhe Tomi.M pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...