1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

ATOM editori me i ri per programuesit

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga KALI-ALB, 14 Gusht 2017.

 1. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Atom eshte nje editor per programuesit e shekullit te 21.

  Ky text editor eshte krijuar nga zhvilluesit e GITHUB dmth qe eshte open source, ai ben pjese ne nje nga editoret me te mire per programim spse siç e thote dhe sllogani i tij eshte nje nga text editoret me "hackable" .



  Ky text editor funksionon nen framwork-un electron -> http://electron.atom.io/

  Atom mund te instalohet ne WINDOWS, macOS dhe Linux

  Mund te personalizoni kombinimet e keyboard tek parametrat

  Njeh gati te gjitha gjuhet e programimit gjithashtu si dhe API-n e WordPress


  https://atom.io/packages Ketu mund te instaloni packages de mund t'ju jene te domosdoshem

  Keti editori i behen shume shpesh upgrades kjo do te thote qe problemet qe mund te hasni ka mundesi te rrugullohen ne upgraden e ardhshme.

  Disa keyboard shorcuts :

  Code:
  Ctrl + P ose Ctrl + T : shfaq skedaret e projektit
  
  Ctrl + Shift + P : Komandat
  
  
  Ctrl + R : shfaqje e funksioneve PHP
  
  Alt + Shift + S: snippets per gjuhen e perforur
  Pune te mbare :)
   
  urankajtazi pëlqen postimin.
 2. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Bracket per mua eshte fenomenal,prandaj nuk besoj se qon peshe ky aplikacion i ri.
   
 3. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Personalisht un e perdori Atom per dicka te shpejt, ndersa per dicka me serioze atehere e kam te crackume verzionin ma te ri te JetBrains PhpStorm.
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 4. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Per web un e perdori "VS Code".

  Para se me perdor ket program, e kam perdor Atom, mirpo thash te provoj VS Code, edhe mo nuk jom kthy mbrapa osht shum i shpejt (shum me i shpejt se atom) dhe njejt si Atom, eshte "hackable" dhe Open Source.

  [​IMG]
   
  Last edited: 14 Gusht 2017
  phoenix pëlqen postimin.
 5. Pleurat

  Pleurat Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,330
  Pëlqimet:
  583
  Pikë nga trofetë:
  343
  Personalisht se kam provu por me intereson te di se a ka extensions te mire ky vs code ? Sepse ma te vlefshme jane extensions se sa aplikacioni.

  Shembull Brackets ka shume extensions qe jane fenomenal dhe me aq sa une e kam provu Brackets eshte apliakcioni me i mire sa i perket front end dhe back end web development,pikerisht per shkak te extensions dhe themes te shumte qe ka.
   
 6. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Extensions ka te ndryshem dhe shum, mundesh me shiku listen e extensions, per mu jon shum tmira, perveq qe ne Atom jom pa msu me Color Picker (ctrl+alt+p), edhe ktu osht po jo i njejti.

  Edhe Brackets e kom pas perdor per ni koh t'gjat, po dola ne Linux, e anej nuk u kan shum i zhvillum Brackets, kshtu qe mu dasht me ndrru.
   
 7. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Duhet me pas naj super pc me majt atom.

  Brackets aty jeta funit.
   
  urankajtazi pëlqen postimin.
 8. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Zakonisht kto programet qe jon t'bazume ne Electron marrin shum RAM.
   
  KALI-ALB dhe Jãşhť'Sşeriĕ pëlqejnë postimin.
 9. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  437
  Pëlqimet:
  110
  Pikë nga trofetë:
  53
  Ej djema edhe sublime text nuk mbetet mbrapa ketyre per mendimin Tim.madje kam pare edhe disa kompani qe e perdorin
   
 10. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Shum e perdorin Sublime Text po mu mpengon qe ta qet Warning qe duhet me pagu, si winrar.

  Sent from my GT-I9060I using Tapatalk
   
  p3n7357 pëlqen postimin.
 11. p3n7357

  p3n7357 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  437
  Pëlqimet:
  110
  Pikë nga trofetë:
  53
  Por nuk del gjithmone te pakten mua Jo
   
 12. Nic00B

  Nic00B Anëtar Aktiv

  Postimet:
  116
  Pëlqimet:
  45
  Pikë nga trofetë:
  43
  Thjesht shko tek settings >> user preferences >> dhe shto "update_check": false ose shkarko http://www.sublimetext.com/dev ,ky esht versioni dev ,rall her behet update ndersa versioni normale behet update pothuajse cdo dit :D

  Atomin e kam pas perdor disa koh por nuk me pelqeu shum ,tani vec sublime dhe phpdesigner perdor :D
  dessignerrr desiggnerrr
   
 13. beharluu

  beharluu Anëtar i Njohur

  Postimet:
  652
  Pëlqimet:
  196
  Pikë nga trofetë:
  88
  Djem un personalisht e perdori visual studio mirpo krejt qa me nevoitet si programmer e gjej ne visual nuk e di se qfar kan kta editor me shum diqka qe po e vlersoni kaq shum
   
 14. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Dizanji i phpstorm eshte shume i lezetshem, sidomos ato drritaret qe i ka posht.

  Eshte gati i njet me code::blocks



  Persa i perket brackets dhe vs code kane te njeten dizanj si atom.

  Persa i perket Sublime text nuk me pelqen se ka shum njerz me MacBook qe e perdorin. :D

  Per mu Notepad++ eshte i mir po i ka ik mosha dhe lur rrin shume kohe ne te ti vret syte sidomos kur e ben nje echo te kodit html, ngjyrosja do ndyshu
   
 15. Torpedo

  Torpedo Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  17
  Pikë nga trofetë:
  3
  Per web development sublime eshte me i miri. Sidomos me plugin Emmet qe e trefishon processin e kodimit.
   
 16. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Emmet mundesh me gjet edhe te shum Text Editor tjer.
   
 17. BlerimHH

  BlerimHH Anëtar

  Postimet:
  3
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  atom esht si nje plak e lodhur :v ska si sublime
   
  Torpedo pëlqen postimin.
 18. Torpedo

  Torpedo Anëtar

  Postimet:
  18
  Pëlqimet:
  17
  Pikë nga trofetë:
  3
  Po edhe atom dhe vs code e ka e di, por sublime per mendimin tim eshte me i mire
   
 19. Nardino

  Nardino Anëtar

  Postimet:
  39
  Pëlqimet:
  11
  Pikë nga trofetë:
  18
  Mos harroni notepad++
  P. sh Albepg.com eshte realizuar vetem me te.
   

Shpërndaje faqen

Loading...