1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Apple po prodhon në mënyrë sekrete ekranet e saj MicroLed

Tema tek 'iOS' e hapur nga beni20, 19 Mars 2018.

 1. beni20

  beni20 Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,615
  Pëlqimet:
  52
  Pikë nga trofetë:
  78
  [​IMG]
  Apple është duke prodhuar në mënyrë sekrete ekrane me rezolucion Full HD MicroLED, të cilat janë më të ndritshme, më të holla dhe me më efiçencë energjie se sa ekranet e tanishme. Modelet e reja iPhones në të ardhmen do të jenë të pajisura me ekrane të tilla, sugjeron një kërkim sekret i kompanisë nga Kupertino.

  Ekspertët e kompanisë janë duke punuar në ekranet MicroLED, të cilat do të zëvendësojnë ekranet aktuale, sipas burimeve industriale. Nëse del të jetë e suksesshme, teknologjia mund të adresojë një problem të zakonshëm në ekranet OLED, i cili rrjedh nëse fotografia statike mbetet në ekran për një kohë të gjatë.

  Projekti është duke u mbikëqyrur nga Lynn Youngs, i cili është në krye të teknologjisë së ekraneve iPhone dhe Apple Watch, thonë burime të njohura me çështjen. Kompania synon përdorimin e teknologjisë së re në kompjuterët e saj, ndërsa në telefona duhet të presim edhe tre vjet
   

Shpërndaje faqen

Loading...