1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Aplikacioni per rregullimin e printimit (spooler)

Tema tek 'Kartela Grafike // Monitorë // Skenerë // Printerë' e hapur nga Fannol Gashi, 9 Shkurt 2015.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Shpesh here na ndodh qe te kemi problemi me printer, kur problemi qendron tek spooler servisi eshte i nalun, ose kan mbete dokumente ne queue (dokumentet ne pritje) pa u printu dhe ato as nuk printohen as nuk fshihen at'her zgjidhja eshte qe ta ndalni servisin dhe pastaj ta pastroni queue (dokumentet ne pritje) dhe pastaj ta startoni servisin.

  Por jo te gjithe dijn si ta bejne kete, andaj gjeta pak kohe dhe e bera nje aplikacion te vogel qe mundeson kete gje, normalisht edhe ju tregon statusin e servisit gjithashtu a ka dokumente ne pritje.

  Aplikacioni duhet te startoj si Administrator ne menyre qe te funksionoj:
  [​IMG] [​IMG]

  Kerkesat:
  • Windows XP Professional +
  • .NET Framework 4.0 +


  Download:
  Code:
  https://forum.itshqip.com/tools/Rregulloje_Printimin.exe
   
  Last edited: 10 Shkurt 2015
  bi0, LTH05, urankajtazi dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 2. Albi Bytyqi

  Albi Bytyqi Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,079
  Pëlqimet:
  127
  Pikë nga trofetë:
  133
  Shum i thjeshte dhe i mire @fG , po ato aplikacionet qe kan qene me info rreth teknologjis( cka eshte ram memory, hard disku dhe te dhena tjera) autor mdoket ti ke qene, a ekziston ende ne forum se nuk po di qysh e ka pas emrin pom vyn me shkarku? Nese e ke linkun. Flm
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk po e di se per cilen teme e ke fjalen.

  Sent from my GT-I9192
   
 4. 0d1s34

  0d1s34 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  131
  Pëlqimet:
  73
  Pikë nga trofetë:
  28
  Faleminderit ! Shume tutorial me vlere.
   
 5. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Per ata qe duan te din me shum qfar po ndodh pas skene lexone artikull
  Code:
  https://social.technet.microsoft.com/Forums/windowsserver/en-US/b560cd2b-43b3-402c-a141-0c764963862d/system32-spool-printers-folder?forum=winserverprint
  Dhe automatizimi ne .NET edhe nje scrip[t ne batch do te fuksiononte per te kursyer koh por pergezoj per punen .
  PHP:
  private void button1_Click(object senderEventArgs e)
  {
   
  ServiceController serviceController = new ServiceController();
   
  serviceController.ServiceName "spooler";
   try
   {
   
  serviceController.Stop();
   }
   catch
   {
   }
   try
   {
   
  string[] files Directory.GetFiles("C:\\Windows\\System32\\spool\\PRINTERS\\");
   
  string[] array = files;
   for (
  int i 0< array.Lengthi++)
   {
   
  string path = array[i];
   
  File.Delete(path);
   }
   }
   catch
   {
   }
   try
   {
   
  serviceController.Start();
   }
   catch
   {
   }
   
  MessageBox.Show("Printeri juaj eshte rregulluar!!""Informate");
  }
   
 6. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Vegla eshte punuar, gjithashtu te tregoj se a ka fajlla ne queue a jo, qe eshte me kryesorja besoj. Pasi qe mundet cdo kush edhe manualisht ta beje kete pune por i merr kohe pak ma e shume , ose thjesht batch file (pa .Net fare).

  net stop spooler
  del C:\Windows\System32\spool\PRINTERS\*.* /F /Q
  net start spooler
   

Shpërndaje faqen

Loading...