1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Aplikacionet më të mira për të mësuar fëmijët kodim

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Arsim N., 5 Prill 2015.

 1. Arsim N.

  Arsim N. Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,928
  Pëlqimet:
  237
  Pikë nga trofetë:
  183
  [​IMG]

  Ndryshe nga artikulli i mëparshëm rreth faqeve më të mira për të mësuar kodim online, tani sjellim aplikacionet më të mira për të mësuar kodim fëmijët.

  Nëse keni ndonjë fëmijë në familje atëherë ju duhet padyshim të shkarkoni aplikacionin Tynker (Android/iOS) apo aplikacionin Hopscotch për iPad në mënyrë për të shfaqur tek fëmijët gjërat bazike për të mësuar kodim ndërmjet lojërave dhe enigmave.

  Po ashtu, aplikacioni Scratch, një projekt nga MIT, iu lejon fëmijëve të kodojnë historitë e tyre dhe lojërat në mënyrë vizuale. Scratch është në dispozicion si një ueb aplikacion që mund ta shkarkoni për kompjuterët Mac, Windows dhe Linux. Blocky dhe Alice janë dy aplikacione të tjera për Desktop që prezantojnë konceptin për kodim tek fëmijët tuaj.

  Lidhur me këtë, një tabelë nga Google Trends shfaq në mënyrë relative gjuhët më të famshme për kodim brenda 5 viteve të fundit. JavaScript vazhdon të mbetet ende në krye si gjuha më e përdorur për kodim./ITshqip/

  [​IMG]
   

Shpërndaje faqen

Loading...