1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

ANTMINER X3

Tema tek 'Valutat Tjera Virtuale' e hapur nga Erooniti, 17 Korrik 2018.

 1. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  972
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  48
  Ka dikush antminer x3, edhe osht e verte qe bon 200KH/s tek cryptonight(MONERO),
  Shiko ne ebay per ket pasije max 5k$$.
  Qfar mendoni , me 200kh/s rreth 3-4k$$ e qet mujn nese bon mining monero
   
 2. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Monero ka bere hardfork qe ky miner mos te punoje minon po deshe monedha tjera qe perdorin cryptonight algorithm.
   
 3. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nuk ben se monero eshte asic resistant.Por edhe sikur te bente nuk behen ashtu llogarit sepse difficulty do te ritej ne menyre eksponenciale.Mjafton te shohesh cfar ndodhi me Dash kur doli antminer d3.

  Inviato dal mio SM-A520F utilizzando Tapatalk
   
  Mike pëlqen postimin.
 4. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  972
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  48
  Masi monero spo mujshe me ba mining , tjer coin sen spo fitojshe
  Monero tasht lejon vetem me GPU edhe CPU me ba mining
   
 5. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Dash iku per lesh nuk mendoja qe do te shkonte ne kete menyre.

  Mendoj qe e njejta gje mund te ndoshi me EOS po tu futeshin ne PoW do ti rritet cmimi ne menyre drastike dhe me pas do te perfundon si Dash.

  Sepse kane te njejten mekanike:

  DASH -> Bitcoin i avancuar

  EOS -> Ethereum i avancuar.

  Vetem se EOS perdor DPoS : https://www.bitdegree.org/tutorials/what-is-eos/#How_will_EOS_work

  Kjo tregon se ndoshta EOS do te kete ma shume stabilitet se DASH.


  Ndoshta jasht teme por nje ide qe mund te shpjegon pse mining nuk po hec mo si me perpara.
   
 6. Erooniti

  Erooniti Anëtar i Njohur

  Postimet:
  972
  Pëlqimet:
  85
  Pikë nga trofetë:
  48
  Po eth do kaloj ne POS ?
  edhe qfar menon per qmimin e ETH ?
   
 7. DarKr0x

  DarKr0x Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,451
  Pëlqimet:
  1,081
  Pikë nga trofetë:
  358
  EOS is shit.
  Change my mind :cool:
   
 8. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Po ne pergjithsi pow eshte shume veshtir tani.Bitmain ka monopolin si miner vet ashtu edhe te hardware.Kush minonte dash para antminer d3 doli jasht loje brenda javes.Dua te theksoj se po flas per aspektin mining se dash si blockchain ska asnje problem.
  Kurse eos ska si te perdorte pow pasi nuk mund te kishte ato karkataristika qe ka.Me pow nuk mund te kesh tranksaksione me zero fee psh.

  Inviato dal mio SM-A520F utilizzando Tapatalk
   
 9. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Jep argumenta pse e mendon keshtu.

  Inviato dal mio SM-A520F utilizzando Tapatalk
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 10. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Kete punen qe nje monedhe qe perdor PoW do te perdore gjithmone fees nuk e kuptoj shume mire.

  Nese keni ndonje artikull jam gati ta lexoj.

  PSh: Transactions perdorin fees per te privilegjuar ata qe perdorin fee me te medhaja por blockchain mund te punoje edhe pa fee te transactions apo jo?
  I bjen qe minerat te marin rikompensim vetem nga krijimi i blloqeve dhe te mos perdoren fee per transaction.


  @DarKr0x varet ne cfare aspekti e quan shit?
   
 11. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Pyetja eshte e drejte.
  Le te marrim shembull bitcoin.Minerat bejn konfirmimin dhe vendosjen e transaksineve ne blloqe dhe per kete sot paguhen nga protokolli + fee.Kjo do te zgjas deri sa bitcoin te arij hard cap prej 21M ne 2140 mos gaboj me pas minerat do paguhen vetem nga fees.

  Tani te dal tek pyetja jote mund bitcoin te punoj pa fee?

  Pergjigjja eshte jo.

  Problemi qendron tek spam attack.Nqs nuk ka fee un mund te dergoj 1 satoshi nga nje adres ne tjetren pa fee dhe kete mund ta perseris pa fund ne pafund adresa duke e ngarkuan rjetin pasi madhesi e blloqeve eshte e limitar mbi te cilen nuk mund te mbajn informacion.Dhe sa do qe ta rrisesh madhesin e blloqeve nuk i shpeton dot keti sulmi.

  Une e shoh te pamundur qe pow te punoj pa fee nqs dikush ka ndonje zgjidhje le te japi.
   
  wolf_mc12 dhe KALI-ALB pëlqejnë postimin.
 12. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ne kete rast mund ta bejne me minimum amount to sent por prap nuk eshte e adaptyar sepse cmimi i bitcoin rritet ose minimum amount te adpatohet sipas cmimit te btc.

  Duhet te kete ndonje menyre po jam i lodhur tani se ora 1:45 :D
   
 13. omega_web

  omega_web Anëtar i Njohur

  Postimet:
  558
  Pëlqimet:
  215
  Pikë nga trofetë:
  73
  Edhe ashtu mund te ndodh sulimi pa problem pasi ska fee.

  Inviato dal mio SM-A520F utilizzando Tapatalk
   

Shpërndaje faqen

Loading...