1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Amd Ryzen 5 apo Intel! 7

Tema tek 'Procesorë // Pllakëza amë // Memorie //Disks' e hapur nga emiljano22, 18 Prill 2022.

 1. emiljano22

  emiljano22 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  318
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  38
  Si ja kaloni cuna sot bleva nje laptop DELL Laptop Inspiron 3511 15.6'' FHD/i7-1165G7/16GB/1TB SSD/IRIS XE Graphics/Win 11 Home GR/1Y On Site/Silver dhe gabimisht me dhan kete tjetrin gabimisht Dell Inspiron 5625 Laptop 16" FHD+ (Ryzen 5 5625U/16 GB/512)
  A ta kthej mbrapa apo te mbaj kete?
   
 2. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,324
  Pëlqimet:
  1,210
  Pikë nga trofetë:
  343
  Une personalisht preferoi intel. Kam perdorur disa amd, por asnje nuk i afrohej intel.
   
  emiljano22 pëlqen postimin.
 3. emiljano22

  emiljano22 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  318
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  38
  Po si statistika psh ryzen 5 me intel! 7 kane shume ndryshim? +ghz tek intel eshte 2.8 tek ryzen eshte 2.3
   
 4. Alkeo

  Alkeo Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,138
  Pëlqimet:
  502
  Pikë nga trofetë:
  193
  intel ka 4 cores 8 threads amd ka 6 cores 12 threads dhe sipas ksaj qe thua ti atehere intel ka 2.8x4 ndersa amd ka 2.3x6 ...gjithesesi ghz nuk asnje vlere ditet e sotme pak a shum jan njelloj por un do preferoja amd gjithashtu eshte dhe 1 vit me i ri
   
  emiljano22 pëlqen postimin.
 5. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  4,438
  Pëlqimet:
  1,782
  Pikë nga trofetë:
  243
  kujdes me gabime te tilla se nqs te duhet garancia mund te te dalin probleme
   
  emiljano22 dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 6. Slumerican

  Slumerican Anëtar Aktiv

  Postimet:
  379
  Pëlqimet:
  98
  Pikë nga trofetë:
  38
  Personalisht preferoj AMD. Po ne ket rast e kisha marr Intelin,
   
  emiljano22 pëlqen postimin.
 7. emiljano22

  emiljano22 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  318
  Pëlqimet:
  30
  Pikë nga trofetë:
  38
  Perfundimisht kete mbajta nuk ja kam shume iden e drejta eshte por per cybersecurity nuk eshte me mire i7 sesa ryzen5 per te mbajtur apps duke punuar per shume ore?

  Jo dhe ne garanci ate kane shkruar dmth skam probleme te kjo
   
  Last edited by a moderator: 20 Prill 2022

Shpërndaje faqen

Loading...