1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

ALIENI - Challenge

Tema tek 'Programim' e hapur nga Wukel, 16 Shkurt 2020.

Tags:
 1. Wukel

  Wukel Anëtar Fillestar

  Postimet:
  86
  Pëlqimet:
  26
  Pikë nga trofetë:
  33
  Duke shfletuar forumin vura re nje mungese te theksuar kunddrejt gjuheve te programimit dhe zhvillimit te tyre nepermjet problemave. Mendoj se forumi ka teper nevoje per kete gje dhe mendoj se te gjithe duhet te kontribuojne duke sjellur ne forum nga nje challenge ne menyre qe te gjithe anetaret e forumit ti vinin ne zbatim njohurite e tyre , gjithashtu forumi do te behej edhe me terheqes per anetaret e rinj si dhe mendoj qe do ti jepte nje shtyse atyre qe duan te mesojne me shume programim por kane nevoje per pak motivim. Shpresoj te kthehet ne tradite ku cdo dite secili prej anetareve te sjelli ndonje problem ne forum.
  Zgjidhjet per problemen meposhte te jepen ne komente.

  Problema :
  Sapo u takuat ne rruge me nje grup alienesh , por nuk po mund te komunikoni dot me ta sepse gjuha e tyre cdo fjale e kthen prapsh.

  Detyra :
  Merr nje fjale ne shqip dhe perktheje ne gjuhe alieni.

  Input :
  String ne gjuhen shqipe.

  Output :
  String ne gjuhe aliene.

  Input shembull:
  informatika

  Output shembull:
  akitamrofni

  VESHTIRESIA E PROBLEMES : EASY
   
  Universal dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 2. exploit.al

  exploit.al Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  64
  Pikë nga trofetë:
  28
  C
  PHP:
  #include <stdio.h>

  int main()
  {
      
  char str[20] = "informatika";
      
  int n=0;
      
  char temp;
   
      while (
  str[n] != '\0')
        
  n++;
     
      for (
  int i 02i++) {
          
  temp str[i];
          
  str[i] = str[1];
          
  str[1] = temp;
      }
     
      
  printf("%s\n",str);

      return 
  0;
  }
  C++
  PHP:
  #include <iostream>

  using namespace std;

  int main()
  {
      
  string str "informatika";
      
  int n str.length();

      for (
  int i 02i++)
          
  swap(str[i], str[1]);
        
      
  cout <<str<<endl;

      return 
  0;
  }
  JS
  PHP:
  var str "informatika";

  str str.split("").reverse().join("");

  console.log(str);
  PHP
  PHP:
  $str "informatika";

  $str strrev($str);

  echo 
  $str;
   
  @science, RexhepS, Poshnjari dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 3. UnSeen

  UnSeen Anëtar Aktiv

  Postimet:
  206
  Pëlqimet:
  23
  Pikë nga trofetë:
  18
  C#
  Code:
  public static void Main()
    {
      string input = Console.ReadLine();
      char[] charInput = input.ToCharArray();
      string output = "";
      for(int i = charInput.Length - 1;i >= 0;i--)
      {
        output += charInput[i];
      }
      Console.Write(output);
    }
   
  Wukel pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...