1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur Aksesimi i webfaqes

Tema tek 'Pyetje dhe Përgjigje' e hapur nga uniku, 8 Maj 2017.

 1. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Përshëndetje,
  Na ndodhe një problem. Nga degët e kompanisë provojmë te aksesojm një webfaqe dhe nuk hapet, faqet e tjera hapen pa problem.Nga zyra qendrore ose nga cel faqja hapet normalisht.
  Degët kanë dalje ne internet nga ruteri ne zyrën qendrore.
  Faleminderit.
   
 2. Best Answer:
  Post #14 by Fannol Gashi, 8 Maj 2017
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Disa teste te thjeshta, qe duhet ti besh paraprakisht, nga dy dege (Qendra dhe nje dege qe nuk po funksionon):
  1. ping Domain
  2. ping IP
  3. Telnet IP 80
  Paraqiti keto rezultate dhe pastaj vazhdojm hapat tjere.

  Wireshark kryen pune ketu, sepse mundesh me pa cka po ndodh ne prapavije.
   
 4. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ping Domain : ping request could not found host

  ping IP : është ok

  telnet ip 80: nuk nxjerr asgjë.

  Kjo me ndodhe vetëm ne kompjutarat e degëve se nga zyrat qendrore e aksesoje pa problem.
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Problemi qendron tek DNS-i. Kontrolloje DNS infrastrukturen qe e ke. Konfiguroj klientat e degeve qe si DNS server ta kene domain controller-in dhe ai domain controller te mundet ta beje name resolution ne internet.
   
 6. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Klientet e degeve e kan te konfiguruar si DNS server DC, por si mund ta kontrolloje nese DC bene name resolution ne internet.
  Dhe ajo qe nuk kuptoje une se perse nga zyrat qendrore e aksesoje se perdorim te njejtin router dhe te njejtin server.
   
 7. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  A e kane DNS Server te konfiruguar te njejte edhe qendra edhe deget?
   
 8. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Po te njejten kane.

  Sent from my E5306 using Tapatalk
   
 9. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ateher po u dashka mi pervjel durt edhe mi hi punes :D.


  Pak po me duket e cuditshme. A mundesh ipconfig /all te nje kompjuteri ne qender dhe nje te deges vetem te shoh?
   
 10. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pc ne zyren qendrore
  http://prnt.sc/f5fmgr

  Pc ne njeren nga deget
  http://prnt.sc/f5fmwh
  Ja dhe nje print scren nga momenti i ngarkimit te faqes.
  http://prnt.sc/f5foyi
   
  Last edited: 8 Maj 2017
 11. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Kjo foto e 3te (ngarkimi i faqes) eshte nga kompjuteri ne Qender apo ne Dege? Paraqite edhe foton tjeter ku nuk hapet?

  Gjithashtu a mundesh me hy whatismyip.com ne kompjuter ne qender dhe ne Dege, dhe shiqoje a eshte IP-ja e njejte. Nuk ke nevoje ta paraqesesh ketu per shkaqe sigurise, por vetem sigurohu qe eshte IP-ja e njejte?
   
 12. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Fotoja e fundit eshte ne pc ne dege.Rri gjate gjithe kohes loading.
  Po IP publike jane te njejtat.
   
 13. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe kete test, pastaj ta jap nje pergjigje se cka mundet me qene problemi: beje ping www.credinsinvest.com nga kompjuteri ne qender dhe nga Dega?

  Gjithashtu ne Dege a paraqitet Timed Out pas nje kohe?
   
 14. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Ping nga Pc qender
  http://prnt.sc/f5fz36

  Ping nga pc e deges
  http://prnt.sc/f5fzav

  Tani e beje ping dhe nga pc e deges.
   
 15. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,423
  Pikë nga trofetë:
  343
  Best Answer
  Ok, provoje a po hapet?

  Sa i perket problemit. Konstatimi im (nese dikush mundet me arrit ndonje konkluzion tjeter ateher ne te tregon)
  1. Nuk ka problem me DNS
  2. Problemi mundet me kon:
   • Konfigurim te browser-it <-- Provoje me ndonje browser tjeter.
   • Konfigurim te rrjetes paisjeve te rrjetes (nuk me tregove se a paraqitet Timed Out pas nje kohe) <-- Hape Wireshark, dhe ruaj trafikun nga qendra dhe nga Dega dmth prej kur e shkruan domainin deri kur hapet ne qender dhe ne dege, prit 30 sekonda dhe pastaj beje save dhe ma dergo. Vetem mua ne PM mos e publiko ketu. Pastaj do ta shiqoj se cka mundet me kon problemi dhe te shkruaj ketu.
   
 16. uniku

  uniku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  433
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  28
  Te falënderoje për ndihmën, e provova me google chrome dhe funksionoi.ne Firefox dhe IE nuk funksionon.
  Megjithatë doja ta realizoja dhe piken e fundit dhe pash një nga videot e tua mbi përdorimin e wireshark por nuk po arrij ta kryej siç duhet.
  Gjithsesi te falënderoje.
   

Shpërndaje faqen

Loading...