1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

A mundeni ndim rreth MAP NETWORK DRIVE

Tema tek 'Problemet e zgjidhura' e hapur nga IceWell, 21 Shtator 2016.

Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.
 1. IceWell

  IceWell Anëtar Fillestar

  Postimet:
  70
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Pershendetje deshta me ju pyt dikon prej juve a mundeni mem tregu si ti vendos kta diska kur formatizohet kompjuteri nuk po muna mi qit prap po ja tregoj disa foto qysh doken para formatizimit te pc dmth osht i lidht me server ky kompjuter flm[​IMG]
  [​IMG]
   
 2. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  ajo ip address 192.168.0.222 a osht naj server i yti apo qfar eshte?
  NAS apo eshte diqka qe e ke instaluar ne pc tanen

  met mira
   
 3. IceWell

  IceWell Anëtar Fillestar

  Postimet:
  70
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Po është server qe kan qasje kompjuterat ne to kjo oshte me nje kompani ku punoj por kur pe boj format pc nuk po muna mi qit kta diskat qe kem te dhenat qe lidhemi te gjith kto diska ose server qofse nuk e formatizoj nuk po mi qet a din dikush prej juve mem tregu si ti vendos prap kto si ne foto fjala oshte kem ktu nja 4 5 kompjuter edhe fajllat e lejm ne server qe mos mi ngarku pc e tona ne formatizim nuk dalin kta flm
   
 4. LTH05

  LTH05 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  714
  Pëlqimet:
  89
  Pikë nga trofetë:
  48
  at qe e ke postu ti ne foto ashtu eshte menyra mirpo ka edhe menyra tjera.
  tek aj pc qe e ke formatizu, spari testoje vetem kshtu:
  hap Run dhe shkruaj \\192.168.0.222 shtyp enter, nese hapet exploreri me Foldera atehere qdo gje eshte ne rregull.
  se dyti
  Hap CMD dhe shkruaj psh:
  net use y: \\192.168.0.222\Advertising-Files
  nese ky funksion ka sukses atehere Drive Y do te paraqitet ne listen e HDD.
  te njejtin funksion beje edhe per ato dy drivet tjera.

  nese keto nuk funksionojn atehere beje ping 192.168.0.222 dhe shiqo a ke reply.testoje se a ke lidhje me serverin ndoshta pas formatizimit ke problem me lidhje te rrjetit.

  mundesh pas formatizimit me instalu Teamviewer edhe me mi dergu numrat ne PM pastaj ndoshta mund te ndihmoj.


  met mira
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,427
  Pikë nga trofetë:
  343
  Pershendetje,

  Per me dal vazhdimisht ato, ateher duhet qe menagjimi i kompjuterave te behet ne menyre te centralizuar, dmth te kontrollohen nga Active Directory. Ne te kunderten duhet ti besh manualisht siq te ka treguar @LTH05

  Ose mundesh me e bo nje batch file dhe pastaj kur ta formatizojsh kompjuterin vetem e ekzekuton edhe dalin ata foldera.

  1. E hap nje notepad
  2. I shkruan keto:
  net use X: \\192.168.0.222\print-files
  net use Y: \\192.168.0.222\Advertising-Files
  net use V: \\192.168.0.222\Software
  3. E ruan ate fajll emri.bat psh: NetworkDrives.bat por e ruan me thojza "NetworkDrives.bat" sepse ndryshe ta ruan prap si tekst, si ne foton me poshte:
  [​IMG]

  Dhe pastaj vetem e hap ate fajll, edhe behen Map ata drive ose nese ke me shtu ndonje tjeter, veq e hap ate fajll me notepad edhe i shkruan ate komanden qe e kam cek vetem sigurohesh qe ja nderron drive letter (nuk e bene ato qe jane aty por tjera) dhe emri i folderit nderrohet normal ose edhe ne ndonje server tjeter.

  Paqe.
   
  IceWell dhe LTH05 pëlqejnë postimin.
 6. IceWell

  IceWell Anëtar Fillestar

  Postimet:
  70
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Faleminderit shum je i kjart por neser do ta provoj se sot skom kurgjo me vete e kshutt pa prek pa dyshim qe po qelen krejt qa ke cek pas formatizimit do te tregoj Faleminderit shum.
   
 7. IceWell

  IceWell Anëtar Fillestar

  Postimet:
  70
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Djem ne rregull funksjonoj i qita prap me ndimen juve faleminderitt pun tmbar mundeni me mbyll temen flm
   
  LTH05 pëlqen postimin.
Statusi i temës:
Temë e mbyllur. Nuk mund të postoni.

Shpërndaje faqen

Loading...