1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

A ka persona qe dijne/ punojn diçka tjeter perveç OnlineAds?

Tema tek 'Oferta dhe vende të lira pune' e hapur nga Fannol Gashi, 28 Korrik 2020.

1. VerifiedUsers Overlay
    Fannol Gashi

Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,428
    Pikë nga trofetë:
    343
    Pershendetje,

Si fillim, nuk ka dicka konkrete por nuk dmth qe nuk mundet me u bo shpejt.

Pervec Ads a ka persona ne forum qe punojn apo kane njohuri ne Cloud, Virtualization, Storage, Automation si psh: VMware, Openstack, Ansible, Terraform, K8s, Ceph, NetApp, [AWS, Azure, Google]-Cloud..?

Kur them qe kan njohuri, normal qe jo vec a kane degju rreth ketyre por jane te Certifikuar dhe/ose punojn qe nje kohe me keto Teknologji.

Gjitha te mirat.

Fannoli

2. Jãşhť'Sşeriĕ

Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

Postimet:
    1,692
    Pëlqimet:
    530
    Pikë nga trofetë:
    208
    A mundet me komentu gjithkush apo esht vec per kto qe i kan bo nga 20 vjet shkoll? :tongueout:

Un skam bo naj shkoll kumedit se cfar, Pra skam diplomat dhe certifikatat por kam njohurin dhe eksperiencen.
    Ansible, Terraform, NetApp, Nuk i kam perdor sepse nuk me esht duk e arsyeshme me i perdor.

Kam perdor dhe kam njohuri rreth, Kur them "Kam perdor" e kam llafin me i perdor si admin per te krijuar 1 shperbim per klienta, jo me u regjistru diku edhe me kriju 1 server!
    Azure Machine/Media/Network/Pipelines/Sql/ + API
    Google Machine/Sql/Network/ + API
    RackSpace Network/Machine/Sql/ + API
    Ovh Public Cloud, Per ovh i di pothujse 99% bashk me API gjithashtu edhe SoYouStart API, para disa viteve pata kriju edhe whmcs module ku klientat mundeshin me kriju instance nga whmcs dhe ti menaxhonin. Disa scripte elementare https://github.com/theraw/ovhcloud-json
    Openstack Libvirtd/Instance/Storage/Network/Docker + API, OVH Public Cloud te jep access edhe per openstack nga aty kam pas msu API calls te openstack me kriju instance/storage etj.
    Libvirt/automation e kam perdor per arsye personale dhe biznesi disa scripte elementare i kam pas rujt https://github.com/theraw/qemu-kvm
    Docker/Automation edhe docker mund te futet tek kategoria "automation" kam plot projekte me docker qe nga 2015 deri tek i fundit disa dit me perpara https://github.com/theraw/docker-email

Persa i perket punes skam punu per naj kompani me emer po kam punu per persona te ndryshem ku jan ofruar sherbime qe kan lidhje me kategorit qe kam permend me siper. Kam pas kompanin time, qe e kam nplan me e hap perseri me nje stil ndryshe ku cdo website do jet i hostuar me dedicated resources dhe environment. Pra custom build. Gjithashtu nuk mpelqen shum windowsi jam 98.99% Linux. Edhe kompjuterin tim e kam linux mirpo jan disa gjona qe nuk e supportojn linux kshu qe disi jam i detyruar me perdor edhe windows.

rockstar, wolf_mc12, Poshnjari dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
  3. D3LL4

D3LL4 Anëtar Aktiv

Postimet:
    350
    Pëlqimet:
    90
    Pikë nga trofetë:
    38
    pse shum problem pot doket me kriju 1 whmcs me lidh me ni api qe ta ofron kompanija vet hahahahah.

4. dotnet

dotnet Anëtar Fillestar

Postimet:
    72
    Pëlqimet:
    5
    Pikë nga trofetë:
    18
    Po une kom punu me virtualization vmware, kvm, openstack
    kom punu me storage si nfs, iscsi
    Certifikata skom

5. Jãşhť'Sşeriĕ

Postimet:
    1,692
    Pëlqimet:
    530
    Pikë nga trofetë:
    208
    ?!
    Per OVH Public cloud perdoret OpenStack. Dhe whmcs module esht krijuar per OpenStack API, Nese per ty osht e thjesht me kriju 1 whmcs module per openstack mfal mjeshter sedija qe je kon n`ket forum.

do njerz si puna https://www.modulesgarden.com/products/whmcs/openstack-vps qe e shet 150$ spaskan lidhje me ket sen se me sa je tu fol ti njerzit po mujn me kry krejt vet

Pranej krejt pagujn virtualizor.com e solusvm me pare dhe nuk perdorin Openstack qe osht free se jan njerz si puna jote qe mujn mi kry senet vet pa probleme :tearsofjoy:

Last edited: 28 Korrik 2020
  6. D3LL4

D3LL4 Anëtar Aktiv

Postimet:
    350
    Pëlqimet:
    90
    Pikë nga trofetë:
    38
    pse me pagu ni openstack kur mundesh whmcs me perdor veq per pagesa , kurse detajet i qon te panelit ne email te klienti e paguan licensen per menaxhim te serverit solus ose virtualizator.

per openstack:

7. VerifiedUsers Overlay
    Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,428
    Pikë nga trofetë:
    343
    Si cdohere diskutimi eskalon ne dicka tjeter qe pastaj kalon ne fyerje. Djema, lereni kete qe te nencmoni tjetrin, mundohuni qe ti ndihmoni te tjeret ndryshe nuk do te mund te ecni perpara :).

pumma dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
  8. Jãşhť'Sşeriĕ

Postimet:
    1,692
    Pëlqimet:
    530
    Pikë nga trofetë:
    208
    ti je sysadmin, si do ndjeheshe ti si sysadmin nese un vi dhe ve ne dyshim aftesit e tuja ose tpostoj 1 video tutorial kur ti ke vite qe meresh me at gje? Ashtu pra deri diku ndjehem edhe un, deri diku ndjehem keq edhe per veten qe po humb kohen duke fol per kte gje, plus dhe mvjen keq per antarin qe ska njohuri fare dhe flet sikur ka mbaru 200 shkolla e mastera. Sesht vetem ky po kam pa disa antar qe kan tnjejten sjellje dhe bejn rolin e humoristit dhe kjo sesht aspak e drrejt sepse kur i jep pergjigje thojn "nforum gjithkush e ka t`drrejten e fjales"
    Trrejten e fjales e ka gjithkush po ska t`drrejt as aj e askush tjeter me bo rolin e humorisit me mu, Kshu qe tsugjeroj me i terheq vemendje kur i shef kta tipa ose do largohen antart e vjeter dhe do ngelen humoristat.

james, Alkeo dhe Mr.Gh0$T pëlqejnë postimin.
  9. .#Pr!nCe

.#Pr!nCe Anëtar Aktiv

Postimet:
    250
    Pëlqimet:
    61
    Pikë nga trofetë:
    28
    Edhe pse ne koxha tema jam kan kunder @Jãşhť'Sşeriĕ ama ne ket rast e mbeshteti 100%

10. VerifiedUsers Overlay
    Fannol Gashi

Postimet:
    3,255
    Pëlqimet:
    1,428
    Pikë nga trofetë:
    343
    Nuk kisha me ndje asgje, pasi qe nuk do ndikonte asgje nese dikush do ti vente ne dyshim aftesite e mija kur une e di cfare aftesi kam. Sidomos, kur dikush ne forum kur nuk e ka idene se kush jam, cka beje dhe sa kam njohuri pervec asaj qe eshte publike ne forum dhe qe mund te them eshte nje perqindje shume e vogel.

arsi88 dhe RexhepS pëlqejnë postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...