1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim A ja vlen te perdoresh adbloker detected?

Tema tek 'Shpenzime dhe Përfitime' e hapur nga Poshnjari, 17 Shtator 2020.

 1. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,328
  Pëlqimet:
  785
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nje problem te madh qe kemi si administrues te webfaqeve eshte perdorimi i adblock. Dhe si e dime qe te ardhurat jo vetem bien, por eshte e veshtire te mbulosh edhe shpenzimet, nese paguajme vpn ose cloud.
  Le te diskutojme rreth adblock dedect dhe cili script mendoni se eshte me i mire? Ose nese ka ndonje alternative tjeter me te mire.
   
 2. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Un do te kisha sugjeruar detector per adblock vetem nese keni content unik, perndryshe per projekte dhe faqe ne rritje ne asnje menyre nuk do ta kisha sugjeruar, sepse akoma pa u rritur do ti humbni edhe ato vizitore, ose kliente potencial...
   
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,328
  Pëlqimet:
  785
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po behet fjale per postime unike. Por gjithsesi mendoj se me mire te mos e kesh nje vizitor sesa te vizitoi faqen me adblock. Fundja fare shumica e faqeve nga ads mbahen nuk shesim ndonje produkt.
   
 4. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Per postime unike eshte tjeter pune.

  E ceka me lart, un mendoj qe me mire 100 usera me adblock, se 2-3 pa adblocker.

  Sepse nese ke content origjinal, keto shembull 100 usera mund ti afrojn edhe qindra te tjere pa adblocker.

  Tek e fundit ai qe ka vendosur adblock, nuk e ka ne plan te largoje ate nga shfletuesi.

  Shembull tipik jam une, faqet qe kan vendosur detektore per adblocker, dhe nuk lejojn te shiqoj kontentin pa e larguar adblock, atehere largona nga ajo faqe.
   
  miraxh pëlqen postimin.
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,328
  Pëlqimet:
  785
  Pikë nga trofetë:
  343
  ketu nuk po flase per persona te kategorise sone. ketu flase per persona qe kane mesuar te instalojne dhe kaq, ose ose ja kane instaluar te tjeret. e verteta eshte se edhe une e perdore, por kete spese shume faqe qe futem perdorin popup te cilat jane shume acaruese. dhe dicka qe eshte per tu permendur eshte se tashme shumica e reklamave paguajne per blerje dhe jo per shikime.
   
 6. phoenix

  phoenix Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,565
  Pëlqimet:
  647
  Pikë nga trofetë:
  243
  Ai person qe ka adblocker ai thjesht nuk i do reklamat per at arsye edhe ka adblocker, kshtu qe ti nuk mundesh me detyru me largu at pasi ai visitor nuk e viziton faqen tonde. Kshtu qe ti nese perdor adblocker detected me qellimin qe visitori me i kliku reklamat e tua, ndoshta 20% te atyne visitorve klikojn ne reklama po humb 80% tjer. Kshtu qe tu mundu me fitu diqka ti vetem po humb thelbin qe mban websiten tonde gjall(Visitorin). Me mir mbaje visitorin si numer sesa tu mundu me kthy at numer ne euro me humb kejt.

  Nuk e di per qfar website bohet fjal po vetem nese Contenti qe ofron ka shum rendesi per visitorin ndoshta qendron perndryshe jo. Ndoshta ne ket pik po flas pak edhe prej vetes :D.
   
 7. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar i Njohur

  Postimet:
  993
  Pëlqimet:
  692
  Pikë nga trofetë:
  173

Shpërndaje faqen

Loading...