1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

A eshte e vertet se Ky është kodi që tregon nëse celulari juaj është origjinal

Tema tek 'Android' e hapur nga Erdin Fazliu, 28 Janar 2019.

 1. Erdin Fazliu

  Erdin Fazliu Anëtar Fillestar

  Postimet:
  63
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  8
  -Pershendetje desha tju pyes se a jane te verteta keto kode qe jane nese mund te veresh se a eshte origjinal prodhimi origjinal apo kopje
  -Për të parë këtë duhet të shtypni në telefonin tuaj kodin *#06#, pastaj do të shfaqet një numër në ekran.
  -Psh. 123456789101112131415 , ju duhet të mbani mend numrin e 7 dhe të 8.

  1)Nëse numri i shtate dhe i tete është 02 ose 20 kjo do te thotë qe telefoni juaj është i prodhuar ne Emiratet e Bashkuara Arabe.

  2. Nëse numri i shtate dhe i tete eshte 08 ose 80 kjo do te thotë qe tel. juaj eshte i prodhuar ne Gjermani.

  3. Nëse numri i shtate dhe i tete është 01 ose 10 kjo do te thotë qe telefoni juaj është i prodhuar ne Finlandë.

  4. Nëse numri i shtate dhe i tetë është 13 kjo do te thotë qe telefoni juaj eshte i prodhuar ne Azerbajxhan.

  5. Nëse numri i shtate dhe i tete është 00 kjo do te thotë qe telefoni juaj eshte prodhim origjinal.

  Për telefonat Nokia, 01 ose 10 është njësoj si 00, pasi Finlanda është vendi i prodhimit të Nokia-s. Kjo përdoret për çdo lloj telefoni jo vetëm për Nokia.

  -Kete e lexo prej nje gazete çdo te mire
   
 2. F.Ndrecaj

  F.Ndrecaj Anëtar Aktiv

  Postimet:
  271
  Pëlqimet:
  115
  Pikë nga trofetë:
  68
  Pershendetje,

  un kam nje iPhone 6s CE dhe mua me shfaqet numri 07 ?? Nuk besoj se kjo eshte diqka e vertete.
   
 3. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,213
  Pëlqimet:
  737
  Pikë nga trofetë:
  343
  Dikur pata lexuar nje artikull tek teknologjia sot dhe para disa vitesh ishte e vertet, por tani asgje nuk është e vërtet.
   
 4. @science

  @science Anëtar Aktiv

  Postimet:
  138
  Pëlqimet:
  48
  Pikë nga trofetë:
  38
  Mendoj që nëse fut kodet dhe nuk shfaqin asgje ai tel mund te jete fake ndërsa shteti ku është prodhuar nuk e specifikon a është fake, këto me shtete janë përralla.
   
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  2,213
  Pëlqimet:
  737
  Pikë nga trofetë:
  343
  Per te parën nuk është e vërtet për të dytën tani është e vërtet.
   
 6. Erdin Fazliu

  Erdin Fazliu Anëtar Fillestar

  Postimet:
  63
  Pëlqimet:
  9
  Pikë nga trofetë:
  8
  mendon te 2)
   
 7. ose.al

  ose.al Anëtar Fillestar

  Postimet:
  71
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  23

Shpërndaje faqen

Loading...