1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje A eshte e mundshme me pas akses gjithqka qka hyn dhe del prej routerit?

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Bajramll, 31 Dhjetor 2018.

 1. Bajramll

  Bajramll Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Per ata qe kan njohuri n'ket fush a mundesh me pa informacionet qe del dhe qe hyn permes wirelessit ose routerit dhe nese po si?
   
 2. Zeshkani200

  Zeshkani200 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  270
  Pëlqimet:
  7
  Pikë nga trofetë:
  18
  se besoj qe ka naj munsi
   
 3. @Alvi

  @Alvi Anëtar i Njohur

  Postimet:
  658
  Pëlqimet:
  172
  Pikë nga trofetë:
  88
  Nothing impossible! Cit " Who Am I" Movie
   
 4. pumma

  pumma Anëtar i Njohur

  Postimet:
  588
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  58
  Po ka shum metoda dhe mundesi, se fundi eshte perhap nje virus i cili futet ne router dhe i mbledh te gjitha temps ose cache dhe pastaj te vie sulmi sepse tek temps ose cache ruhen passworda dhe gje sende tjera!!
   
 5. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Default: Mundesh me pas casje aty por nuk dmth qe mundesh me lexu gjithcka. Mundesh mi lexu vetem ate trafik qe eshte i pa enkriptuar, si psh: Telnet, HTTP, FTP, etj. Ndersa ate trafik HTTPS, SFTP, SSH, etj.. nuk mundesh me e lexu edhe nese ruhet diku pasi qe trafiku shkon Client --> Server, ku eshte i enkriptuar.

  Ka mundesi me e bo, qe psh: Sessionet HTTPS me u kriju, Client --> Firewall / trafiku i pa-enkriptuar / Firewall --> Server, ku trafiku i pa-enkriptuar mundet me u lexu ne ate pjese, por keto nuk lejohen te konfigurohen neper kompani ose mund te them lejohen perveq websajtave te Financave, Rrjeteve Sociale, etj, varet se ne cilin shtet eshte kompania.

  Gjithcka tjeter qe mund te ndegjosh , lexosh se mundesh me lexu permbajtjen e HTTPS sessionit nuk eshte e vertete, sepse po te ishte kjo ather bota do te ishte ne nje gjendje tjeter dhe jo si eshte tash :).
   
  Erooniti, Bajramll, Zeshkani200 dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 6. Bajramll

  Bajramll Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Po shembull informacione qe kalon permes aplikacioneve jo permes browserave a mundesh me pa?Nuk jam i sigurt nese jon te ekriptume.
   
 7. Bajramll

  Bajramll Anëtar

  Postimet:
  6
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Po mendoj naj menyr permes naj aplikacioni te networkit a diqka jo permes virueseve
   
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Varet se cfare aplikacioni eshte.
   
 9. bi0

  bi0 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  432
  Pëlqimet:
  312
  Pikë nga trofetë:
  73
  Mir ta Sqaroj @Fannol Gashi , ki programe te ndryshme , por edhe router duhet te jet i avancuar . Qe eshte linux base e ki tcpdump krijon me te dump files dhe i analizon ex me wireshark .
   
 10. usem2

  usem2 Anëtar

  Postimet:
  5
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Wireshark eshte nje nga programet me te mira per ket tem por duhesh te dish se cka kerkon.
   

Shpërndaje faqen

Loading...