1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pyetje A duhet me i raportu kta ?

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga DardanDaci, 3 Maj 2022.

Tags:
 1. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,280
  Pëlqimet:
  970
  Pikë nga trofetë:
  193
  Vazhdimisht kemi sulme DDoS por nuk e kuptoj pse i hapin telashe vetes o_O

  Asnjeher gjate karrieries time nuk i kam raportu edhe pse kemi marr sulme , por ndoshta po mendoj se duhet te vetëdisohen sidomos fëmijet sepse ne kete rast nuk eshte se mkan demtu mu po neser mujn me demtu ndonje tjeter qe i raporton dhe pasojat jan te mdha duke filluar me 15.000€ Gjoba sipas ligjeve te Kosovës.

  Qka mendoni ju a duhet me i raportu kta ne Organet Kompetente ?

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. beyourself

  beyourself Anëtar

  Postimet:
  44
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Nuk marre vesh shume nga keto ligjet rreth sulmeve, por neqofse je i sigurte qe ke te drejte, do te sugjeroja te raportoje ne polici eshte zgjidhja e duhur 0 toleranca per keto njerez.
   
 3. DardanDaci

  DardanDaci Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,280
  Pëlqimet:
  970
  Pikë nga trofetë:
  193
  Personi në fjale ka krijuar Botnet dhe ka infektuar disa PC(Shqiptare) dhe po dergon sulme ne emer te tyre , por gjithqka ka bere ne menyre amatore.
  Po me dhimbset me e raportu prandaj e kerkova mendimin e juj :rolleyes:
   
 4. M.L

  M.L Anëtar i Njohur

  Postimet:
  931
  Pëlqimet:
  134
  Pikë nga trofetë:
  73
  raporto por if the hacker is a good one, its hard to find because they are infected with apps :)
   
 5. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,191
  Pëlqimet:
  1,154
  Pikë nga trofetë:
  343
  Edhe une jam i mendimit se gjera te tilla eshte mire te raportohen. Kjo do te jete edhe ne te miren e personit.
   
  beyourself pëlqen postimin.
 6. beyourself

  beyourself Anëtar

  Postimet:
  44
  Pëlqimet:
  16
  Pikë nga trofetë:
  8
  Mendimi im sic ju thashe dhe me siper eshte koha per te raportuar ne polici qe gjerat te sistemohen dhe ai tipi te paguaje gjoben qe mos tprovoj ta bej prap heren tjeter.
   

Shpërndaje faqen

Loading...