1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

5 mënyra të thjeshta për të siguruar webfaqen WordPress

Tema tek 'Siguria në Ueb' e hapur nga Hostinkos, 16 Korrik 2021.

 1. Hostinkos

  Hostinkos Anëtar

  Postimet:
  36
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  18
  Derisa ofruesi i web hosting luan një rol shumë të rëndësishëm në mbajtjen e faqes tuaj të internetit të sigurt, ka masa që mund të merrni gjithashtu për të mbrojtur faqen tuaj nga hakerat dhe surprizat e pakëndëshme.

  Meqenëse shumë nga klientët tanë po përdorin WordPress, ne e bëmë këtë postim më afër kësaj platforme, por këshillat dhe parimet janë të zbatueshme për të gjitha faqet e internetit dhe platformat.

  1. Mbani të azhurnuara bërthamen e wordpress-it dhe shtojcat (plugins)
  Të gjithë shitësit dhe ofruesit e programeve përpiqen t’i bëjnë produktet e tyre më të sigurta dhe ata punojnë vazhdimisht për të përmirësuar kodin e tyre dhe për të mbyllur çdo vrimë sigurie. Prandaj, është shumë e zakonshme që të lëshohet një version i ri i produktit çdo dy muaj.

  Për të qëndruar në sinkron dhe për të përfituar nga rregullimet më të fundit, duhet gjithashtu të mbani të azhurnuar si bërthamen tuaj të WordPress (që është programi WordPress) ashtu edhe shtojcat e palës së tretë që keni instaluar. Është shumë e lehtë për tu bërë dhe gjithçka që duhet të bësh është të identifikohesh në panelin e WordPress-it dhe të zgjedhësh UPDATES nga menyja e majtë dhe më pas të zgjedhësh komponentët që dëshiron të azhurnosh.

  2. Instaloni vetëm shtojcat e WordPress-it që mund t’ju besoni
  Shtojcat janë një tipar i shkëlqyeshëm i WordPress por në të njëjtën kohë duhet të keni shumë kujdes. Instalimi i shtojcave që nuk janë nga burime të besueshme mund ta bëjë uebfaqen tuaj më të prekshme nga hakerat me lejen tuaj! Qasja më e mirë është të:

  • Instaloni shtojcat vetëm kur nuk mund të bëni diçka me kod
  • Instaloni shtojca që kanë vlerësime të mjaftueshme (lexoni vlerësimet para instalimit)
  • Asnjëherë mos shtoni emrin tuaj të përdoruesit, fjalëkalimin ose kredencialet tuaja të WordPress në shtojcë
  • Kërkoni në internet për çdo vlerësim negativ në lidhje me zhvilluesin e shtojcës
  • Kur është e aplikueshme, preferoni shtojca të paguara që kanë siguri më të mirë se shtojcat falas
  3. Mbani kompjuterin tuaj të mbrojtur dhe softuerin të azhurnuar
  Meqenëse i qaseni WordPress nga PC-ja juaj, sigurohuni që softueri i kompjuterit tuaj është i azhurnuar dhe se keni një zgjidhje të mirë antivirus (dhe të azhurnuar). Ajo që ndodh në shumë raste është se ndërsa WordPress është krejtësisht i sigurt, malware që ekzekutohet në PC ‘mbledh’ kredencialet dhe ua dërgon hakerave pa e kuptuar ju.

  4. Përdorni fjalëkalime ‘të forta’
  Duket si një këshillë e vjetër, por megjithatë shumë njerëz ende përdorin fjalëkalime të lehta për faqet e tyre të internetit. Si administrator i WordPress duhet të krijoni fjalëkalime të forta për të gjithë përdoruesit e WordPress (administratorin, autorët dhe kontribuesit) por edhe për të gjithë përdoruesit e sistemit WordPress (përdoruesi i bazës së të dhënave).

  5. Skanoni uebfaqen tuaj për malware dhe çështje të tjera të sigurisë
  Hakerat janë bërë shumë inteligjent ditët e sotme dhe kur ata sulmojnë një faqe interneti ata futin kod në faqet që ato shfaqen vetëm te lloji i caktuar i përdoruesit (dmth. Jo administratorët) ose në një gamë të caktuar të IP-ve (p.sh. në vende të veçanta) ose vetëm në bot (search engine crawlers). Rezultati përfundimtar është që përdoruesit normal ose ju mund të mos e kuptoni që faqja e internetit është hakuar.

  Në mënyrë që të siguroheni që uebfaqja juaj nuk është viktimë e kësaj, duhet të bëni kontrolle të rregullta duke përdorur Sucuri site check.
   
  Poshnjari pëlqen postimin.
 2. Nadiyanoor09

  Nadiyanoor09 Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Nice article. Can you also publish a detail article on how can I keep my pc protected? Then we can get a total idea about it.
   
 3. Fakt

  Fakt Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  Mu kan infekstu 1 wordpress po me qon direkt me ni link tjeter si mund ta hek at ?
   
 4. Poshnjari

  Poshnjari Anëtar Legjendë Staff Member IT Staff

  Postimet:
  3,323
  Pëlqimet:
  1,210
  Pikë nga trofetë:
  343
  Hiq cdo plugins, theme apo tjeter gje te jashteligjshme qe ke instaluar.
   
  Fakt pëlqen postimin.
 5. Hostinkos

  Hostinkos Anëtar

  Postimet:
  36
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  18
  Fakt, frikohem se do te duhet te kontrolloni manualisht per skedar te infektuar ne host. Nganjehere kjo mund te ndodh edhe kur keni te instaluar nje font te caktuar...
   
  Fakt pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...