1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

4 Pune qe do te zhduken deri ne vitin 2023

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga beyourself, 7 Maj 2022.

 1. beyourself

  beyourself Anëtar Aktiv

  Postimet:
  182
  Pëlqimet:
  41
  Pikë nga trofetë:
  28
  Pershendetje Antare te Forumit IT SHQIP.
  Ne kete postim do te tregoje se cilat jane 4 punet te cilat rrezikojne te zhduken ne vitin 2023, po ashtu dhe ne dekadat e ardhshme.

  Puna e pare qe mund te zhduket eshte
  1.Shoferi i Kamionit ( I cili do te zevendesohet me nje kamion vetedrejtues).


  Inteligjenca artificiale së shpejti do të avancohet mjaftueshëm për të zëvendësuar shoferët e kamionëve. Një nga çështjet kryesore për t'u zgjidhur janë problemet etike si dilema e karrocave (a do të vrisnit 5 persona për të shpëtuar një ose për të shpëtuar 5 për të vrarë një në një situatë që kërkon këtë vendim).

  Në thelb, shumica e punëve monotone do të zhduken brenda disa dekadave.
  Ndërprerja është e natyrshme dhe nuk mund të shmanget.

  Puna e dyte ka te beje per Puntoret e Magazinave.
  Te cilet do te zevendesohen nga: Robotet.


  Tashmë ka depo të mëdha në Kinë që nuk kërkojnë më punonjës mesatarë. Robotët transportojnë mallrat nga A në Be, ngasin në stacionin e tyre të karikimit sa herë që u mbaron bateria dhe një zëvendësim derisa të hidhen brenda për të mbushur vrimën plotësisht të automatizuar. Puna njerezore si magazinat priten te zhduken shum shpejt.

  Puna e trete e cila rrezikon te zhduket jane Drejtuesit E Taksis.
  Edhe kjo pune do te zevendesohet nga: Makina vetedrejtuese.


  Drejtuesit e taksisë tashmë duhet të luftojnë me Uber dhe Taxify, por afatgjatë ata do të goditen me të njëjtin problem si shoferët e kamionëve-makinat që drejtojnë vetë. Sapo kjo risi të jetë gati, miliona vende pune do të preken.

  Kompani si TESLA dhe Hyundai janë tashmë në garë, së shpejti Apple do të lançojë makinën e parë Self Driving në treg dhe më pas punimet do të ndryshojnë përgjithmonë.

  Puna e katert e cila eshte nje nga punet me fitimprurese per sa i perket udhetimeve jane Agjensite e Udhetimit.
  Kjo pune do te zevendesohet nga: Website Online te cilat kane te bejne per rezervime te ndryshme.


  Le të jemi të sinqertë, kur ishte hera e fundit që vizituat një agjenci turistike lokale për të rezervuar udhëtimin tuaj? Ky biznes tashmë është i VDEKUR! Të vetmit njerëz që ende rezervojnë pushimet e tyre në një agjenci turistike lokale janë gjyshërit tuaj. Është gjenerata e mëparshme.

  Agjencitë turistike do të zhduken shumë shpejt.


   
 2. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  559
  Pëlqimet:
  175
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ky eshte postimi I perkthyer besoj sepse ne shqiperi keto pune do jen edhe 2033 jo te zhduken 2023
   
  beyourself pëlqen postimin.
 3. Alkeo

  Alkeo Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,123
  Pëlqimet:
  497
  Pikë nga trofetë:
  163
  e ke gabim asnjera per kto ska per te ndodh per te pakten 10 vjet ne vendet e zhvilluara dhe ne shipqeri per 100 vjet
   
 4. beyourself

  beyourself Anëtar Aktiv

  Postimet:
  182
  Pëlqimet:
  41
  Pikë nga trofetë:
  28
  Po eshte e perkthyer
   
  p3n7357 pëlqen postimin.
 5. Fakt

  Fakt Anëtar

  Postimet:
  7
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  13
  Kjo e fundit vertet e sakt
  a kto tjera jan shum larg me ne gjithesesi me pelqej postimi
   
  beyourself pëlqen postimin.
 6. jetonAlbKs

  jetonAlbKs Anëtar

  Postimet:
  1
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  1
  Jo keto profesione do vijne edhe tek ne por nuk do te thote qe do zevendsohen ne te gjitha rajonet vetem ne qendra te medha si Tirane, Prishtine etj..
  Amo 100 vjet jane shume deri atehere nuk ia kem idene se shka mundet me ndodh, prsh llogarite sot jemi ne 2023 para 10 viteve kusj e ka paramendu ChatGptAi,Iphone 14, kurrkush po dmth po evulon shume shpejt bota ne pergjithsi.

  Sent from my SM-A125F using Tapatalk
   

Shpërndaje faqen

Loading...