1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur 2 network interfaces?

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Jãşhť'Sşeriĕ, 2 Prill 2018.

 1. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  E lexova tekstin (jo krejt), edhe ti e ke kuptu mire cka po shkrun, por teknologjija qe po perdoret ketu eshte se ti po del ne internet nga nje IP e qasaj kompanis si me qene VPN. Shiqoje foton me me kujdes:
  [​IMG]

  Krijohet nje lloj tunelli ne mes te klientit dhe kompankse qe po e ofron kete (adsl line 1,2,3,4) edhe pastaj po del ne internet nga kjo kompani sikurse VPN vetem se pi perdor keto linja te ndryshme. Ne IT kjo quhet Enkapsulim i trafikut, per ate e permenda me larte qe sesionet krijohen me nga nje IP per Client/Server edhe ne kete rast po ndodh ku server eshte servisi ne internet ndersa klient eshte IPja qe del trafiku nga kjo kompani. Dmth i mbeshtjell paketat edhe me nje shtrese tjeter ku IPjat e provajderave te ndryshem perdoren veq per ceshtje inernale qe me dit se ne cilen linje me kthy mbrapa trafikun kur pergjigjet serveri.

  Jam ka shkruj me telefon e sun e sqaroi me foto me ne detaje, besoj qe e ke kuptu.

  Por kjo qe eshte permend ne kete teme ka dallim nga ajo qe e ke lexu ti.

  Klm
   
  Lodvald dhe ﴾.﴿ pëlqejnë postimin.
 2. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  ajo me sessions esht e vertet ky problem esht me "Dispatch" kur e aktivizoj ka raste qe e hup sessionin e krijuar.

  Mendoj qe dispatch i perdor te 2 uplinks njiher njerin njiher tjetrrin.
  Edhe pse spo arri ta kuptoj se si e ben ket gje! po kam pa qe ne disa website nuk humbet session.. Dhe kshu npun e siper prej dje deri tash kom pa qe interneti esht me i shpejt sesa kur perdorja vetem 1 uplink.

  Kjo mben te mendoj qe edhe me mikrotik mund te ndodhi e njejta gje.. Sepse un po mar internet nga 2 linja dhe kto 2 linja kan nga nje ip te ndrryshme edhe pse jo statike por dinamike prap e kan nga nje ip te ndrryshme. Nuk e kuptoj si mund te arri mikrotik te mbaj lidhjen me 2 linja dhe te perdori vetem 1 ip.. Mendoj qe dicka e till mund te arrihet vetem nese jan 2 uplinks qe perdorin te njejten ip statike ose dinamike.

  Gjithashtu kam provu pothujse tgjith "speedtest" qe jan online dhe si per cudi ke tgjith me del interneti 2x. Pra 10+mb/s kur jam me 2 linja.. nuk e di si arrin kto me e mar internetin nga te 2ja linjat dhe ta shfaqin si 1..
  Mendoj qe edhe disa site si facebook apo github, netflix, etj e numrojn shpejtsin e internetit njelloj si kto speedtest scripts. prsh ne netflix doja disa sekonda me hap 1 film tani kur i lidh te 2ja linjat hapet direkt..

  Po kjo lloj shpejtsie nuk funksionon gjithandej ka vende qe nuk po funksionon sic duhet edhe esht akoma me keq se sa kur isha me 1 linj.

  Ndoshta antari lodvald e ka be prov me nda te njejtin uplink ne 2 range ? dhe i ka lidh te 2ja bashk? dhe meqe esht e njejta linj me te njejten ip statike/dinamike nuk ka pas probleme?
   
 3. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,428
  Pikë nga trofetë:
  343
  Ja nisa me dyshu nveti hahahaha!!

  Shume e thjesht nuk mundesh mi perdor dyjat te njejten kohe, pasi qe i ke dy default gateway dhe nuk ka mundesi me mrri te e dyta asnjeher pasi qe cdo here behet e para match 0.0.0.0 0.0.0.0
  [​IMG]

  "Ajo me sessions.." gjithcka ne rrjeta funksionon me sessions nuk mundet me kon ndryshe :)!!!
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 4. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,216
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  @Fannol Gashi @Jãşhť'Sşeriĕ

  Un e bana prov sot prap veq prej kurioziteti por nderrova veq ca kushte .

  Kemi nje server qe mban veq dokumentat e punes edhe e ka shpejtesin deri ne 80mbps te internetit .

  E hoqa at file se ishte ne server aty edhe e kalova ne google drive .

  bera proceduren e njejt me nje linje 5 mbps edhe nje 10mbps per te pa dallimin ma qarte .

  e testova veq me porten 10 shkoj download 1.1~1 mbps --- speedtesti 10.2mbps
  e testova veq me porten 5 shkoj download 600 kbps --- speedtesti 5.2mbps

  te testova me te dyaja speedtesti tregoj 15mbps por kur testova me shkakru filen 1.1 shkoj maksimumi :/
  ndersa ne serverin lokal shkon shpejtesia 1.5 ( eshte ne nje mikrotik paralel serveri i lidhur edhe pse eshte lokal eshte i lidhur nepermjet internetit veq )

  ktu kam ngec un pse ne local e dyfishoka edhe download ..


  ndersa shpejteseia e internetit eshte shum ma e madhe kur jan te dyja bashk , ndersa ne download spo di pse jo...
   

Shpërndaje faqen

Loading...