1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Problem i Zgjidhur 2 network interfaces?

Tema tek 'Ndihmë rreth rrjetave' e hapur nga Jãşhť'Sşeriĕ, 2 Prill 2018.

 1. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Prsh.

  Kam 3 uplinks. 2 Ipko & 1 orangenet. Per momentin jam lidh me 2 Ipko direkt edhe 1 me wifi. (pc e kam me 2 network ports ndersa me te 3 lidhem me wifi usb)

  Ekziston mundesia qe te dyfishohet shpejtesia e internetit nese perdor 2 network interfaces?
  I shof qe te 2ja jan aktive https://prnt.sc/izu3y8

  mirpo spo kam ide cilen jam tu e perdor prej ciles po e mar rrjetin. Nga speedtest dhe nga shpejtsia e internetit nuk shof ndonje ndrryshim pra mendoj se po perdor vetem 1. gjithsesi ideja ishte dyfishimi i internetit pra sedi nqs mund te arrihet kjo gje. Ka njeri ndonje ide nese mund te arrihet kjo gje dhe nese po qysh?

  Flm
   
 2. Best Answer:
  Post #2 by Lodvald, 2 Prill 2018
 3. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Best Answer
  Veq nje po perdeor.

  Te duhet nje mikrotik edhe te dhenat e isp , username e pasword (pppoe) ose ip ,

  problemi eshte se nqs ke nje shpejtesi nga njera lidhje 10 mega edhe nga tjetra 6 mega nuk te shko shpejtesia 16 10 te ngel ne speed test por rendimenti i internetit rritet sikur te jet me 16 pasi perdor te dy portat njekohesisht , por max ty ta nxjerr se ta nxjerr 10 mega.

  Nqs ke mikrotik mund te te ndihmoj me konfigurimin :)
   
  Last edited: 2 Prill 2018
 4. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  flm per info. username/password e gjona tjera i kam komplet sepse jan rrjete qe i kam nshpi n`emrin tim vec se i kam 3 linja mka pas interesu per tv po meqe sishte shum me pagu e kam mar edhe internetin..

  Nejse mikrotik skam. Sa mundet me shku me e ble? Flasim al/ks jo me e porosit online

  Po ajo qe m`intereson me teper esht shpejtsia e upload/download qe osht 1.1 ose 1.2mb/s a mundet me u rrit kjo nese kam mikrotik?
   
  Lodvald pëlqen postimin.
 5. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  nje me 3 porta ne al kushton diku 3500 lek . ndoshta gjehet edhe ma lire :)
   
 6. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  flm per info kismet kur ta mar do t`kontaktoj
   
  Lodvald pëlqen postimin.
 7. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 8. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Nuk mundesh mi perdor dy lidhjet njekohesisht, eshte e pamundur kjo :), ndash perdor Mikrotik ndash cka dush.

  Mundesh mi lon Aktive/Pasive qe me u perdor njeri dhe vetem nese bjen linja ne ate, te perdoret tjetri.
   
  BlackEagle dhe Jãşhť'Sşeriĕ pëlqejnë postimin.
 9. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  Mbase jam gabim .... mbase.

  A ma argumenton dot pse nuk funksionon?


  Un e kam ba prove , i kam kriju vet dy linja me nga 2mbs

  njera me range 192.168.0.1
  edhe tjetra me 192.168.99.1 ( po e tregoj shembullin konkretisht me te dhana reale)

  I kam ba secile port testin me speedtest.net me kan dal te dyja 2/2mbps

  kam provu shkarkimin e nje file nga nje server i imi , madhesia e file-s ka qen 50mb

  e kam provu me e shkarku me njeren linje 2mbps ma ka shkarku me 230-250kbps
  edhe me tj e njejta

  i kam vendos ne porten 1/2 te mikrotikut ( edhe i konfigurova si wan port)
  porten 3 e bana si lan port me range 192.168.75.1 edhe kryva konfigurimet simas tutorialit te mikrotikut tu i marr me copy paste per mos me ngatrru asigja ( me terminal veq tu nderru te dhenat e mija )

  bana speedtestin me tregoj 2mbps
  bana me shkarku file , shpejtesi shkoj 500kbps (2 fish ose 2 linja njekohesiht )


  Jam shum i ndergjegjshem se je specialist rrjetesh, a ma shpjego se si ka ndodhur kjo si ka mundesi ?
   
  Jãşhť'Sşeriĕ pëlqen postimin.
 10. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,724
  Pëlqimet:
  1,194
  Pikë nga trofetë:
  243
 11. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
 12. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  http://www.speedtest.net/result/7193345529
  [​IMG]
  :sweatsmile:

  Nejse download speed prap 1.1mb/s mbeti kur provoj me shkarku prej filezilla/torrent/browser.

  Dhe dispatch po perdor vetem 1 uplink. Dmth kur bon download mduket se nuk i perdor te 2 uplinks po vetem 1.
  Sedi se si speedtest po e qet nrregull..

  Nejse qeka 1 tjeter lloj dispatch https://github.com/Morhaus/dispatch-proxy
  Qe krijon 1 proxy qe mer internet nga 2 linja
   
 13. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Mundem me shkru me qindra rreshta tekst me tregu se pse nuk te funksionon. Por nje informate e thjeshte eshte sepse me dy linja i perdor dy IP publike dhe sessionet Client/Server krijohen me nga nje IP Client dhe nje IP server dhe nese paketat kalohen nga njeri ISP ne tjetrin ather duhet te krijohet session i ri qe fillon gjithcka nga fillimi pasi qe source IP eshte ndryshe.
   
 14. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  PCC matcher will allow you to divide traffic into equal streams with ability to keep packets with specific set of options in one particular stream
   
 15. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  516
  Pëlqimet:
  163
  Pikë nga trofetë:
  63
  Edhe une perdori mikrotik ne baze , po nuk me ka ba prej dy isp njekohesisht,mundesh njeri paresor , kur bjen ai me shti ne funksion te dytin automatik.
   
 16. Lodvald

  Lodvald Anëtar Legjendë

  Postimet:
  2,209
  Pëlqimet:
  621
  Pikë nga trofetë:
  258
  a je i sig se ke ba mire konfigurimet se nuk funksionon veq me ba wan dy porta edhe e ke ok ... ;)

  Un personalisht e kam rrealizu edhe ska teori se e hedh poshte :)
  Rrealizi u mundesua simas KESAJE > https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:PCC#Application_Example_-_Load_Balancing

  QUOTE > For example, a user has a single WAN connection to the Internet operating at 1.5Mbit/s. They wish to add a second broadband (cable, DSL, wireless, etc.) connection operating at 2.5Mbit/s. This would provide them with a total of 4Mbit/s of bandwidth when balancing sessions.

  Source : https://en.wikipedia.org/wiki/Network_Load_Balancing
   
 17. dotnet

  dotnet Anëtar Fillestar

  Postimet:
  67
  Pëlqimet:
  5
  Pikë nga trofetë:
  18
  munesh me ban ama te duhet router profesional si cisco mikrotik ose linux ama masi skij ip tuat duhesh mi perdor te isp qe don me than load balance usht ne baz the connection psh nje connection bahet ne isp1 dhe tjetra connection bahet ne isp2
   
 18. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Lexoje edhe njehere tekstin me ne detaje. @dotnet e sqaroj shume mire qe nje sesion shkon ne ISPn e pare ndersa tjetri ne te dytin. Gjithashtu ajo informate eshte e shprehur gabim kushdo qe e ka shkru, sepse nuk mblidhen bandwidth 1.5 + 2.5 = 4, kjo duhet te jete 1.5 and 2.5.

  Edhe nuk jane keto veq teori, por jane edhe ne realitet qe ndodhin :) edhe ti asnjeher nuk e ke arrit bandwidth qe po thu e ke arrit duke i mbledhur dyjat, kjo eshte 100% e sigurt!!
   
  Lodvald pëlqen postimin.
 19. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,724
  Pëlqimet:
  1,194
  Pikë nga trofetë:
  243
  @Fannol Gashi

  psh nqs jam duke download-uar një file x nga një site
  nuk ka mundësi që 1 program download manager të shkarkojë të njëjtin file nga site të ndryshme (mirrors) duke e ndarë atë në parts/segments ?
  psh e ndanë në 20 parts/segmente, dhe 10 i shkarkon nga line1 & 10 nga line2 ?
  nënkuptohet nqs ekziston mundësia e programit për dicka të tillë
   
 20. Fannol Gashi

  Fannol Gashi SysAdmin Staff Member Administrator

  Postimet:
  3,255
  Pëlqimet:
  1,425
  Pikë nga trofetë:
  343
  Po mundet nga site te ndryshem, nese ekziston ajo mundesi por ama duke perdor te njejtin linje dhe jo linja te ndryshme!!
   
  ﴾.﴿ pëlqen postimin.
 21. ﴾.﴿

  ﴾.﴿ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  3,724
  Pëlqimet:
  1,194
  Pikë nga trofetë:
  243

Shpërndaje faqen

Loading...