1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

1 Pytje..

Tema tek 'Drivera' e hapur nga EliMiNiMi, 12 Janar 2010.

 1. EliMiNiMi

  EliMiNiMi Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  E kom 1 pytje per juve..

  Qysh muj me dit qfar drivera t-zonit i duhen 1 pc-s.. ? Ku muj me kshyr ?
   
 2. CeCee

  CeCee Anëtar

  Postimet:
  48
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Tregona niher cfar Pc-je ki cfar Modeli eshte edhe besoj qe te ndihmojm atehere :)
   
 3. EliMiNiMi

  EliMiNiMi Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  flm per mundin.. po sum ke kuptu mir , ose une sjom kon i kuptushem..

  Une per n-PC tem , e di se qfar drivera.. po p.sh shkoj te naj shok ja formatizoj pc-n , eh sun po i gjoj driverat e zonit qe i pergjigjen asaj pc-s...

  E kallxomni.. qysh muj me dit.. qfar i duhen.. qe masande me lyp n-google edhe mi bo Downloand..


  Peace..1
   
 4. CeCee

  CeCee Anëtar

  Postimet:
  48
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  8
  Mire de atehere nese eshte Pc-ja brand name si psh: "DELL, HP, FUJITSU SIEMENS etj" atehere i shkrun ne CASE "n'kac" se cfar modeli eshte si psh:
  [​IMG]

  e nese eshte tjeter lloj si "ASUS, ASROCK, GIGABYTE etj" atehere duhesh me hap CASE-n "Kacen" edhe mrena ne Motherboard i shkrun Modeli se cfar eshte per me kerku si psh:
  [​IMG]

  na tregon kto edhe te tregojm se ku e qysh munesh me gjet ate driver :)
   
 5. EliMiNiMi

  EliMiNiMi Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  aha thnx prej teje shum tash e msova..

  Peace..1
   
 6. The|SimboL

  The|SimboL Anëtar Fillestar

  Postimet:
  93
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  0
  Me se miri eshte qe ta shkarkon "Driver Genius" nga http://www.driver-soft.com/ dhe instalon ne PC qe deshiron, pastaj skanon PC per driverat qe i mungojn, pasi i skanon programi i shfaq linkun per shkarkim (download)... edhe shkon ne nje internet i downloadon driverat :D
  *(mos harro programi Driver Genius nuk eshte free, por ti hin ne ndonje site si psh. crackdb.cd dhe gjej crackin per kete progam.)
  Besoj qe isha i kjart :D
   
 7. Big-SMoke

  Big-SMoke Anëtar Aktiv

  Postimet:
  179
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  16
  Pershendetje
  Per te gjetur Drivera më let mund ta merr Driver Detective
  pik spari duhet te kesh framework qe e ke mir qe se ke ky program vet e instalon tana bonja scan i gjen vet driverat
  besoj qe te kryn pun .
  http://www.2shared.com/file/10618381/e4 ... _ITsh.html
  pass: ITshqip.com

  /Big-SMoke
   
 8. blackc0de

  blackc0de Anëtar

  Postimet:
  8
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
 9. EliMiNiMi

  EliMiNiMi Anëtar Fillestar

  Postimet:
  92
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  6
  shum flm krejtve.. per ndihmen .. FALEMINDERIT SHUM..

  Peace..1
   
 10. aCmen

  aCmen Anëtar

  Postimet:
  8
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  per Drivera mas mirti merrket program CPU-Z
  un te kisha proferu ket program se shumta programve siq jon : Driver Magnican, Driver Guide .... etje te do pc i gjojn drivert te do jo........

  [​IMG]
  CPU
  -Enwa a rhifa.
  -Berfedd yn camu a gorymdeithia.
  -Becyn.
  -Berfedd voltage.
  -'n dufewnol a 'n allanol awrleisiau, awrlais lluosydd.
  -Ategedig chyfarwyddydiadau setiau.
  -Pawb cache lefelau ( leoliad, faint, chwyrlïa, dechnoleg).

  Mainboard
  -Vendor, model a revision.
  -BIOS model a amsera.
  -Chipset (northbridge a southbridge) a sensor.
  -Graphic rhyngwyneb.

  Chof
  -Frequency a amseriadau.
  -Modules ) specification yn arfer SPD (Serial Bresenoldeb Canfod): vendor, serial rhifa, amseriadau bord.

  Chyfundrefn
  -Ffenestri a DirectX chyfieithiad.

  3 Pros achos hon chlytia chan feddalwedd:
  1. 'n eang range chan gwybodaeth arlwyedig
  2. Eithaf 'n gomfforddus rhyngwyneb.
  3. Feinedd faint.
   
 11. Game Over

  Game Over Anëtar Aktiv

  Postimet:
  241
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Programi cpu-z te ndihmon te gjesh gati te gjith emrat e draiverave qe i ke ne PC.
  Ne fillim shkarkoje kete program:
  http://download.cnet.com/CPU-Z/3000-208 ... 50423.html

  Pastai Instaloje e kur ta hapish te tregon emrin e draiverave te zerit , pasi ti gjesh na i trego e ti gjejm ne ose i gjen pastaj edhe vet.:D
   
 12. Br|LL|anT

  Br|LL|anT Anëtar

  Postimet:
  9
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  Pershendetje,

  EliMiNiMi: Eshte mire qe kur shkon te ai shoku (ajo -shoqja), mos te fillosh menjehere me formatu hard diskun. Se pari kontrolloi driverat ne Device Manager (kuptohet nese i ka te instaluar, se neve shqiptareve shume shpesh na prishen PC :roll: ) e nese i ka, atehere shkruaji dikund edhe do te kesh nje pasqyre se cfare drivera ka pas te instaluar.
  Perndryshe, mundesh me pa edhe modelin e pllakes ame dhe mund ti gjesh driverat nga ajo kompani.
  Ekzistojne edhe shume softuer te ndryshem per kete gje, une do ta kisha preferuar Unknown Device Identifier qe mund ta shkarkosh nga kjo faqe ose HWiNFO32 nga kjo faqe

  Tung
   
 13. auToeXeC-sn1ff3r

  auToeXeC-sn1ff3r Anëtar

  Postimet:
  10
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  duhet me e shkarku driver detective
   
 14. auToeXeC-sn1ff3r

  auToeXeC-sn1ff3r Anëtar

  Postimet:
  10
  Pëlqimet:
  0
  Pikë nga trofetë:
  0
  haver ti pa e dit emrin e pc nuk munesh driverat me ja gjet,ti munesh me ja fut qfaredo po nuk te bon
   
 15. aRy.

  aRy. Anëtar i Njohur

  Postimet:
  547
  Pëlqimet:
  15
  Pikë nga trofetë:
  38
  hawer merre ti Everest Ultimate :) .
  edhe e gjon qka po lyp xD .
   
 16. tosi

  tosi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,205
  Pëlqimet:
  12
  Pikë nga trofetë:
  58
  Respekt per ju te gjithve, kam nje pyetje : kur te formatizojsh kompjuterit te gjith drajverat fshihen, me nuk mund te kyqesh ne internet a ka naj mundesi apo program qe qysh mundesh mu lidh ne internet pa pasur darajverin e ethernet kartes per me i gjet tani drajverat tjere . faleminderit
   

Shpërndaje faqen

Loading...