1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

“Anonymous Albania” sulmon faqet zyrtare të qeverisë serbe

Tema tek 'Lajme nga itShqip' e hapur nga Donart, 4 Mars 2018.

 1. Donart

  Donart Anëtar Aktiv

  Postimet:
  115
  Pëlqimet:
  47
  Pikë nga trofetë:
  38
  Djem sa eshte i vertet ky lajme ?
  Marre nga Gazeta Express- http://www.gazetaexpress.com/lajme/...are-te-qeverise-serbe-shqiperi-etnike-507069/

  Kanë sulmuar disa herë faqet e qeverisë shqiptare, përfshirë edhe profilin zyrtar të Kryeministrit Edi Rama në Facebook, por kësaj radhe “AnonymousAlbania” duket se kanë “qëlluar” jashtë kufijve.
  Grupi i njohur i hakerave shqiptarë ka njoftuar në rrjetet sociale se ka sulmuar të gjitha faqet zyrtare të shtetit dhe qeverisë serbe.

  “AnonymousAlbania” pretendon se të gjitha faqet e qeverisë së Serbisë kanë dalë jashtë funksionit.

  Me sa duket kjo ka qenë një hakmarrje e vonuar e hakerave shqiptarë , të cilët e konsiderojnë Serbinë si shtet nazist.

  Në një postim në Facebook, “Anonymous Albania” shkruan se:

  Sulmohen Faqet e qeveris se Serbis te gjitha jan jasht funksionit
  #ShqipëriEtnike #HakeratShqiptar

  Duke e pasur parasysh një Serbi Naziste dhe europa gjithher i ka mbyll syt

  Shqipëria Kurr ska pas miq as kurr sdo te ket Jem popull i vetem kit luft !!


  Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/anonymous-albania-sulmon-faqet-zyrtare-te-qeverise-serbe-shqiperi-etnike-507069/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright
   
 2. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  keto jane "grupe" qe shpenzojne kohen kot, e kan degju ate emer anonymous edhe hajt po bohen dhe keto. Te besh ddos eshte gjeja me e thjesht dhe nje personi qe ska prek pc me dor naj here, ti thush kliko ketu e ben. Keto kan shpenzu naj lek me ble naj ddos tools, dhe hajt po e kalojme fundjeven ndryshe. Ne vend qe te mesojne dicka, te pakten naj komande linuxi bazike, se jam i sigurt qe jan komlet out. Per mendimin tim gazetaexpress spo di me cfare me mbush postimet :/
   
  boom3rang, KALI-ALB, aksham dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 3. merit0n

  merit0n Anëtar

  Postimet:
  15
  Pëlqimet:
  1
  Pikë nga trofetë:
  3
  Bo ti pra ddos meqe qenka e thjesht!
   
 4. urankajtazi

  urankajtazi Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,030
  Pëlqimet:
  501
  Pikë nga trofetë:
  208
  Besoj qe ka pun ma t'meqme se me ba ddos.
   
  boom3rang, DarKr0x, KALI-ALB dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 5. Jãşhť'Sşeriĕ

  Jãşhť'Sşeriĕ Anëtar Legjendë

  Postimet:
  1,692
  Pëlqimet:
  530
  Pikë nga trofetë:
  208
  Zdi pse kam 1 mendim qe gazetes ekspres thjesht i kan bo presion qe me i nxjerr ato poste sepse si website e ka sigurin 0.
   
 6. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  Mos je valle anetar i atyre kalamajve
   
 7. aksham

  aksham Anëtar i Njohur

  Postimet:
  923
  Pëlqimet:
  31
  Pikë nga trofetë:
  48
  Ne vitin 2007-2008 ka qen ne "modë" me bo ddos e me hack faqe me vnu emrin aty reklam pak vetes me i bo :D adminat e ktij forumi e shum antar tjer shum moti i kan kalu kto sene besoj qe kjo shkon sipas moshes kto jan thjesht me reklamu pak veten kurxho tjeter as nuk t bon hacker as kurxho nese jau qet ni index nfaqe, tash koha shum ka ndru nuk edi pse ala meren me kto pun e nuk kshyrin me punu e me fitu diqka se prej faqes qe ja ban ddos kurxho nuk fiton ama bash hiq
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 8. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Jam ne rregull me antarin me lart qe ddos eshte nje metode qe i ka ikur moda.

  Pse?

  Sepse dite e me dite hostat perballojne me shume sulmet ddos.

  Nje shembull shume i ri :

  Github qe perballovi sulmin me te madh ddos te gjitha koherave.
   
 9. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  doli per 10 min off dhe github
   
  KALI-ALB pëlqen postimin.
 10. KALI-ALB

  KALI-ALB Anëtar i Njohur

  Postimet:
  918
  Pëlqimet:
  211
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nuk e dija qe kishte dal off.

  Po e kisha fjalen tek sasia e sulmeve qe eshte rritur shume shpejt.

  Mund te kishin sulmu Facebook ose nje faqe tjeter si fb po me te njejten sasi sot po nuk do ta nxirrte down.

  Kete doja te thoja qe eshte nevojitur shume per te vere down github.

  Dhe kompanite qe meren ndaj mbrojtjes se ddos jane me te shumta.

  Ky artikull shpjegon cfare kane bere te perballuar sulmin : https://www.wired.com/story/github-ddos-memcached/

  Si perfundim doja te tregoja qe e i kane mare ne dore ekspertat keto sulme tani.
   
  clusterphys pëlqen postimin.
 11. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  boll u shiten si te zgjuar nuk dini as ta formatizoni windowsin
   
 12. clusterphys

  clusterphys Anëtar i Njohur

  Postimet:
  880
  Pëlqimet:
  275
  Pikë nga trofetë:
  93
  Mekanik emri jo po thot gjithcka, mekanik dhe it eshte si boksjeri me piktorin. Te pershendes, dita dites mesojme te formatojme pc
   
  DarKr0x pëlqen postimin.
 13. OmeRfrom02

  OmeRfrom02 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  246
  Pëlqimet:
  49
  Pikë nga trofetë:
  38
  RRen eshte kta jane disa thmi qe sdin as me ddos i njoh edhe me emra t vertet krejt jan 15-16 vjeqar.
   
 14. MEkaNIku

  MEkaNIku Anëtar Aktiv

  Postimet:
  121
  Pëlqimet:
  39
  Pikë nga trofetë:
  38
  un nuk jam mekanik me profesion jam mekanik me karakter se ti shkatrroj krejt copa copa po edhe ti rregulloj ndjenjat.,kshtu qe te pershendes me web sajtin tim.
   
  Klaudioo pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...