1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Çka është NEO?

Tema tek 'Valutat Tjera Virtuale' e hapur nga Pjeter.B, 5 Shkurt 2018.

 1. Pjeter.B

  Pjeter.B Anëtar Aktiv

  Postimet:
  331
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  53
  [​IMG]

  Neo apo ish antshare njihet per krijimin e Smart Contracts dhe ofrimin e Coin si Aset Digjital.
  Neo ka nje Total Supply prej 100,000,000 NEO , dhe nje perdorues mund te posedoje se paku nje 1 Neo Coin , pra nese me naj Exchange shembull Binance i blen 1.8 NEO , tash ato 1.8 NEO i dergo me naj wallet tjeter , atehere veq 1 NEO ka mu tranferu kurse ato 0.8 NEO do te humbin
  NEO ndryshe njihet si Ethereum-i kinez

  Por qka e dallon NEO nga Ethereum


  Mbeshtetesit
  • Neo mbeshtet fuqishum nga Qeveria Kineze , e cila ka ndikuar edhe ne popullaritetin e NEO-S ne kine
  • Ethereum nuk mbeshtetet nga ndonje Qeveri/Institucion por nga |Enterprise Ethereum Alliance|

  [​IMG]
  Proof of Stake
  NEO perdorin modelin POS (Proof of Stake) , ku perdoruesit shperblehen per mbajne e NEO-ve ne walletin e tyre. Qe te perfitojne perdoruesit duhet ta bejne Dowload wallet te Neo-s https://github.com/CityOfZion/neon-wallet/releases
  dhe me sa di une Neo nuk ka nevoje ta mbaje wallet te hapur gjith kohen siq bejne Coins tjere te cilet perdorin POS
  • Ethereum perdor modelin POW(Proof of Work)

  Neo si numer i plote
  • Siq e ceka edhe me heret NEO mund te perdoret vetem si numer i plote , pra 1 Neo , 2Neo , 1000 Neo etj.
  • Ethereum mund te perdoret/dergohet si 0.1 Ethereum , 1.8Ethereum etj..


  [​IMG]

  Smart Contracts
  • Mund te shkruhen C # dhe Java
  • Per dallim nga Ethereum qe developers/zhvilluesit duhet te mesojne Solidity(Qe eshte gjuha programuese qe e perdor vetem ethereum si platforme

  Shpejtsia
  • NEO mund e perballoje deri ne 10K trasaksione per Sekond
  • Kurse ethereum 15 Transakisione per Sekond

  Sistemi
  • Delegated Byzantine Fault Tolerance (DBFT) algorithm
  • NeoX
  • NEO Contract
  • NeoFS
  • NeoQ
  [​IMG]

  NeoGas
  • Pasi NEO eshte POS ajo i shperblen perdoresit e saj me NeoGas me nje % prej 5.5% ne vit
  Profitin mund ta kalkuloni ketu : https://neotogas.com


  ICO platforma e NEO's
  Per momentin NEO'n e perdorin 7 Coins/Tokena ku 4 prej tyre jane ne top 100 , dhe jane shum ICO te reja qe kane ndermend ta perdorin teknologjin e NEO'S

  Ku mund te blejme NEO
  Lista e plote : https://coinmarketcap.com/currencies/neo/#markets

  Ku mund ti ruajme NEO coin
  • Mund ti ruani direkt ne exchange ku i bleni por une ju sygjeroj
  Desktop Wallet - NEON Wallet te cilin mund ta shkarkoni ketu:
  https://github.com/CityOfZion/neon-wallet/releases
  Hardware Wallet - Ledger Nano S
  https://www.ledgerwallet.com/products/ledger-nano-s
  Online Wallet - Neo tracker
  neotracker.io


  Djema kaq ishte per NEO'n nga une , per qdo kritike apo sygjerim komentoni pastaj e boje edit temen dhe e shtoje informacion , kurse sa per qmim besoj qe shum shpejte do ta kaloje 500$"Vetem mendim personal"

  Faleminderit!
   
  urankajtazi, boom3rang, Pleurat dhe 3 anëtarë tjerë pëlqejnë postimin.
 2. Blerton

  Blerton Anëtar Fillestar

  Postimet:
  99
  Pëlqimet:
  43
  Pikë nga trofetë:
  43
  Edhe une mendoj njejte qe NEO eshte njera prej kriptovalutave qe kane te ardhme dhe cmimi kete vite mendoj qe shkon
  600$ +.

  PS: edhe Ethereum mund te kaloj nga PoW ne Proof-of-Stake.
   
 3. Pjeter.B

  Pjeter.B Anëtar Aktiv

  Postimet:
  331
  Pëlqimet:
  250
  Pikë nga trofetë:
  53
  ka munci:rolleyes:
   
 4. Bushido King

  Bushido King Anëtar i Njohur

  Postimet:
  522
  Pëlqimet:
  164
  Pikë nga trofetë:
  63
  Neo ka nje te ardhme te madhe,shume coins e aplikiacoione do te krijohen prej Neo,dhe nje veqori shume e mire qe per mbajtje te Neo valutes staking ne wallet ose Binance fitoni Neo Gas qdo muaj ,passive income ne sasi ta vogel po me pas Neo kogja shume ,ja vlene.
   
 5. boom3rang

  boom3rang Ninja Staff Member Administrator

  Postimet:
  4,481
  Pëlqimet:
  2,073
  Pikë nga trofetë:
  448
  Neo nga fillimi me eshte dukur shum simpatike, dhe kam mendim te larte per kete valute.
   
  Pjeter.B pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...