1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
  Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Diskutim Çfarë mendoni se e bën një forum të suksesshëm?

Tema tek 'Faqet Shqiptare' e hapur nga Universal, 23 Dhjetor 2022.

Tags:
 1. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  395
  Pëlqimet:
  143
  Pikë nga trofetë:
  53
  Personalisht..

  1) Respekti për anëtarët (pastaj ju kthehet respekti)
  2) Komunikimi - Unë kam parë shumë anëtarë që thonë se e vlerësojnë që të mbahen të informuar për ndryshimet, përditësimet etj nëpërmjet njoftimeve) kështu që ata ndjehen të përfshirë.
  3) Postimi i rregullt.
  4) Të jesh optimist dhe të inkurajosh përfshirjen - dhe të mos dukesh sikur je superior.
   
  RexhepS dhe Poshnjari pëlqejnë postimin.
 2. Blunivers

  Blunivers Anëtar Aktiv

  Postimet:
  181
  Pëlqimet:
  90
  Pikë nga trofetë:
  38
  Me pelqen qe dikush mer inisiativen per keto tema,
  jane shume sociale dhe shume te domozdoshme
  une nuk njoh ndonje forum qe eshte i kompletuar gjithkush ka nje derras mangut :p
  megjithate uroj qe nje dite te jete nje i tille dhe bere sic duhet
   
  beyourself dhe Universal pëlqejnë postimin.
 3. RexhepS

  RexhepS Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,426
  Pëlqimet:
  407
  Pikë nga trofetë:
  163
  Ne kohen qe ka ardh osht shume veshtire me pas sukses jo vetem forumi po qfardo iniciative ku nuk ka perfitime.
  Me heret kontributi i anetareve ka qen me shume per respekt, ndersa sot ne shoqerine tone ka humb rrespekti dhe per ata pa perfitime sot nuk ndihmon askush
  nuk po flas per krejt amo per rinin ne pergjithsi sepse dihet prej antareve qe jan ne nje moshe nuk kan kohe sepse secili ka pergjegjesite dhe punet e veta, mirpo te rinjet kane kohe dhe vullnet por presin diqka ne kembim dhe per ata qe te funksionoje forumi siq ka qene duhet te behet qe qdo ndihme qe jepet me pas naj shperblim apo diqka e ktij lloji dhe do i shihni vet rrezultatet
   
  Agim123, Poshnjari dhe Universal pëlqejnë postimin.
 4. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  395
  Pëlqimet:
  143
  Pikë nga trofetë:
  53
  Rritja e një forumi sot është shumë e ndryshme nga e kaluara. Konkurrenca nga Facebook, Instagram, TikTok dhe platforma të tjera të mediave sociale e kanë prishur hapësirën e forumit në një masë të tillë sa që shumë mendojnë se platforma e forumit ka vdekur.
   
 5. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  594
  Pëlqimet:
  189
  Pikë nga trofetë:
  73
  Nese forum offron vlera do ket persona aktive
   
  Universal pëlqen postimin.
 6. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  395
  Pëlqimet:
  143
  Pikë nga trofetë:
  53
  Diskutoni metodat dhe taktikat për të inkurajuar anëtarët e forumit tuaj që të ftojnë të tjerët të bashkohen në forumin tuaj. Është një metodë reklamimi shumë e nënvlerësuar dhe mund të sjellë disa anëtarë shumë të vlefshëm.

  • Ofroni shpërblime ose stimuj për anëtarët që ftojnë me sukses anëtarë të rinj të bashkohen në forumin tuaj. Kjo mund të jetë në formën e një çmimi ose një statusi të veçantë ose distinktiv në forum.
  • Ofroni anëtarëve tuaj një mënyrë të thjeshtë për të ftuar të tjerët, si p.sh. duke përfshirë një lidhje referimi ose një mesazh ftese të shkruar paraprakisht në profilin e tyre të forumit.
  • Kujtojuni anëtarëve tuaj përfitimet e të qenit pjesë e komunitetit tuaj të forumit dhe inkurajojini që t'i ndajnë këto përfitime me miqtë dhe lidhjet e tyre.
  • Krijoni një konkurs ose sfidë ku anëtarët konkurrojnë kundër njëri-tjetrit për të parë se kush mund të ftojë më shumë anëtarë të rinj. (Konkurse referimi)
  • Inkurajoni anëtarët tuaj të ndajnë forumin tuaj në llogaritë e tyre të mediave sociale dhe t'u jepni atyre mesazhe ose grafika të shkruara paraprakisht që ata mund t'i përdorin për të promovuar forumin tuaj.
  • Theksoni anëtarët e rinj që i janë bashkuar forumit tuaj nëpërmjet një ftese nga një anëtar tjetër. Kjo do t'i japë njohje personit që ftoi dhe do t'i bëjë anëtarët e tjerë të etur për të bërë të njëjtën gjë.
  • Inkurajoni anëtarët tuaj që t'u dërgojnë mesazhe personale miqve dhe familjes së tyre, duke shpjeguar pse u pëlqen të jenë anëtarë të forumit tuaj dhe pse mendojnë se miqtë dhe familja e tyre do të përfitonin nga bashkimi.
   
  bstermasi1 dhe miraxh pëlqejnë postimin.
 7. bstermasi1

  bstermasi1 Anëtar Aktiv

  Postimet:
  103
  Pëlqimet:
  18
  Pikë nga trofetë:
  18
  Me pelqen postimi anetarit me siper edhe pse jo diskret por flet ne vija te pergjithshme. Por si pika aty qendrojn.

  Nqs do te flasim per kete forum ne vecanti un shikoj nje potencial por qe kerkon nje strukturim dhe marketing. Eshte e vertet qe ne kete forum mund te punohet. Mund te vihen ne pah ato vlerat qe ky forum i mban fshehur tek temat qe sot i ka zen pluhuri dhe duhet te rremosh per te gjetur ate qe te duhet ne boten e IT, Network, Programim, Dizajn etj etj...

  Si psh, pse jo te kthehet forumi nje version shqiptar i fiverr apo upworkut. te jemi te bindur qe do sjelli kualitet kur ka dhe monetization ne mes. Nderkoh qe dhe forumi mban veten ne kemb me komisionet. Ok, kuptoj kjo kerkon, pune por pune te madhe, marketing nepermjet anetareve ku mund te shperblehen me materiale qe mund te konsiderohen materiale te rendesise se vecant.

  Pse jo mos te kthehet si nje Udemi , Coursera ne versionin shqip, ku forumi mund te marr permasa te medha por kuptohet me shume pune dhe nje staf te perkushtuar ku nepermjet komisioneve merr dhe stafi motivimin e duhur.

  E gjithe kjo nuk behet pa dike qe eshte vizionar dhe qe ka vullnetin ti coj gjerat perpara. Dhe sic e theksova me lart eshte nje pune qe kerkon durim dhe kohe qe te arrish te shikosh vlerat e verteta.

  Gjithsesi ky nje mendim i imi.
   
  Poshnjari dhe Universal pëlqejnë postimin.
 8. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  594
  Pëlqimet:
  189
  Pikë nga trofetë:
  73
  Ide te mira ato qe permende por sic e the kerkojne me shume pune
  Pse mos te shnderrohet ne versionin shqiptar te 1 forumi te ngjashem global qe sjell shume te ardhura si per stafin ashtu edhe per antaret
   
  Universal pëlqen postimin.
 9. Universal

  Universal Anëtar Aktiv

  Postimet:
  395
  Pëlqimet:
  143
  Pikë nga trofetë:
  53
  • Të gjithë kemi qenë atje – aktiviteti i frikshëm ka rënë në komunitetet tona të dashura. Por mos kini frikë, sepse kam një sërë taktikash të mrekullueshme në mëngë për t'ju ndihmuar të jepni jetë të re në komunitetin tuaj.

  1. Identifikoni shkaqet rrënjësore: Së pari, kuptoni pse komuniteti juaj është i qetë. Përcaktoni nëse kjo është për shkak të përmbajtjes, angazhimit, çështjeve të teknologjisë ose diçka krejtësisht tjetër.

  2. Angazhohuni me anëtarët ekzistues: Anëtarët tuaj janë gjaku i komunitetit tuaj. Kontaktoni, kërkoni komente dhe bëjini të ndihen të vlerësuar. Idetë e tyre mund të jenë të arta.

  3. Cilësia e përmbajtjes:Cilësi mbi sasinë, njerëz. Hiqni ato lojërat e forumit, ato janë të pakuptimta. Inkurajoni përmbajtje informative dhe relevante. Temat e nxehta dhe interesat e veçanta mund të mbështjellin përdoruesit e rinj.

  4. Moderim perfekt: Sigurohuni që forumi juaj të jetë i moderuar mirë për t'i mbajtur trollët në gji. Një mjedis i respektueshëm është një mjedis i zhurmshëm.

  5. Bollëk Gamification: Gamify forumin tuaj me distinktivë, pikë dhe shpërblime. Është si një lojë motivimi!

  6. Ngjarjet e komunitetit: Hidhni disa festa në komunitet! Organizoni konkurse, sfida dhe seanca pyetjesh dhe përgjigjesh për të mbajtur gjallë eksitimin. Intervistoni disa anëtarë ekzistues.

  7. Parada e promovimit: Merr zë të lartë për forumin tuaj në mediat sociale, në gazetat ose përmes promovimeve me forume ose faqe interneti të tjera.

  8. Futja e përdoruesit:Të rinjtë duhet të ndihen të mirëpritur. Thjeshtoni procesin e hyrjes në bord dhe krijoni një vend të veçantë për prezantime. Mos harroni, mirëpres personalisht të gjithë anëtarët e rinj dhe bëjini të ndihen si në shtëpinë tuaj.

  9. Rrjeti i komenteve: Lëreni komunitetin tuaj të ketë një fjalë në formësimin e së ardhmes së forumit. Në fund të fundit është shtëpia e tyre.

  10. Kalendari i përmbajtjes: Një rrjedhë e qëndrueshme e përmbajtjes së freskët është thelbësore. Një kalendar me përmbajtje do t'ju ndihmojë të qëndroni në rrugën e duhur.

  11. Magjia e celularit: Optimizo për celularin – shumë njerëz shfletojnë në telefonat e tyre, ndaj mos i lini të varura.

  12. Bashkëpunoni me administratorë të tjerë: Bashkohuni me administratorët e tjerë, shkëmbeni disa postime, por jo shumë. Vazhdoni të përqendroheni në komunitetin tuaj, jo te dikujt tjetër.

  13. Analiza deri në fund:përdorni mjete analitike për të gjurmuar angazhimin e përdoruesve dhe metrika të tjera kryesore. Dija është fuqi!

  14. Durimi dhe këmbëngulja: Ringjallja e një forumi nuk është një sprint; është një maratonë. Jini të qëndrueshëm, qëndroni në rrugën e duhur dhe mbani besimin.

  15. Përshtatuni me tendencat: Bëhuni një trendsetter! Qëndroni aktual me kamaren tuaj dhe qëndroni përpara lojës.

  Mbani mend, gjithçka ka të bëjë me komunitetin tuaj. Dëgjoni nevojat e tyre, përshtatuni dhe vazhdoni të përmirësoni përvojën e tyre. Përpara se ta kuptoni, komuniteti juaj do të jetë sërish i gjallë nga jeta.

  Pra, përveshni mëngët, provoni këto taktika dhe le të rikthejmë aktivitetin në komunitetin tuaj! Keni ndonjë taktikë tjetër? Ndani ato më poshtë!
   
  beyourself pëlqen postimin.
 10. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  594
  Pëlqimet:
  189
  Pikë nga trofetë:
  73
  Faleminderit ChatGPT
   
  Agim123, Universal, RexhepS dhe 1 anëtarë tjetër pëlqejnë postimin.
 11. aksham

  aksham Anëtar me Përvoj

  Postimet:
  1,002
  Pëlqimet:
  52
  Pikë nga trofetë:
  68
  Forumet kan qen deri 2012-13 maximum nform tash kan dal tjera sene edhe kta mesin thjesht legjenda edhe me hy najher nostalgji edhe pizco e hi5 kan qen me nji koh mat fortat po tash ka ndryshu koha
   
 12. p3n7357

  p3n7357 Anëtar i Njohur

  Postimet:
  594
  Pëlqimet:
  189
  Pikë nga trofetë:
  73
  Jo ka forum akoma shume te fort
   
  Poshnjari pëlqen postimin.

Shpërndaje faqen

Loading...