1. Përshëndetje dhe mirësevini në forumin e Itshqip.com
    Nëse akoma nuk jeni pjesë e IT komunitetit më të madhë Shqiptarë nga fusha e Teknologjisë Informative, ju ftojmë që të bëheni pjesë e këtij komuniteti që tani duke u regjistruar këtu - procedura është shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Gjithashtu ju mund të regjistroheni edhe përmes rrjetit social Facebook, Twitter, Google+.

Pjesët e brendshme të kompjuterit

Tema tek 'Mësime' e hapur nga albion65, 23 Qershor 2013.

1. albion65

albion65 Anëtar

Anëtarësuar:

3 Korrik 2011
    Postimet:

52
    Pëlqime të marrura:

8
    CPU-Central Processing Unit (CPU). Një CPU është ajo që konsiderohet truri i kompjuterit. Detyra e fundit e CPU-së është që të interpretojë dhe të zbatojë shumicën e komandave nga sistemet softuer dhe pjesëve të pajisjeve kompjuterike njësoj. Kjo është një nga pjesët më të rëndësishme të kompjuterit të dikujt.

Ftohja e Komjuterit-Ftohja është thelbësore për ta mbajtur komjuterin tuaj të qëndrueshum.

Motherboard-Kjo pjesë e hardware është po aq e rëndësishme sa CPU. pa atë, kompjuteri juaj nuk do të jetë dhe nuk konsiderohet si një kompjuter.Motherboard është ku shumica e pjesëve të pajisjeve të kompjuterit tuaj janë instaluar për të dhe ku shumica e kompjuterit të dikujt bashkangjitet si për të.

RAM-RAM Random Access Memory (RAM) janë mini-kompjuter sistemet e ruajtjes të cilat janë të dizajnuara për të përmirësuar performancën e sistemit tuaj dhe për të hapur shpejtë Programer.Kur e keni me GB më shumë në Komjuterin tuaj ateher Komjuteri juaj do të jetë më i shpejtë.

HDD-Hard Disk Drive është vendi ku shumica e dosjeve tuaja dhe muzikat e juaja janë të ruajtura.
    Këto pjesë të pajisjeve janë relativisht të ngjashme dhe madhësia mesatare është rreth 1TB e ruajtjes këto ditë.

Video Card- Procesi Është kryesor është se ajo merr stresin e CPU për shumë aktivitete 3D që bën një kompjuter. Kjo është esenciale për lojëra të pranishëm në PC dhe nuk është një pjesë e domosdoshme e hardware, por është e një rëndësie të lartë për çdo lojë PC / video editing dhe aktivitetet që bën.

Case-Një case kompjuteri është pikërisht ajo që ju mendoni se është. Ajo strehon të gjitha copat e hardware brenda mureve të saj dhe mban gjëra të organizuar dhe të sigurt.

Power Supply-Furnizon komjuterin tone me Energji elektrike dhe i jep Fuqi.Pa këtë një komjuter do të jetë i padobishëm.

Drive Optical Disk-Kur vëni CD tuaj në CD-ROM ajo skanon disqet dhe e ekzekuton me shkrim të cilat mund të përfshijnë muzikë të depozituara ose filma.
    fluxx pëlqen postimin.
  2. fluxx

fluxx Anëtar

Anëtarësuar:

29 Maj 2013
    Postimet:

29
    Pëlqime të marrura:

6
    Pershendetje,

-HQ mesim , Suksese.

Shpërndaje faqen